Dieta Metabolic Balance – na czym polega jej działanie?
Wśród różnych diet odchudzających, programów żywieniowych oraz metod na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, z pewnością wyróżnia się dieta Metabolic Balance. Ta tajemnicza nazwa kryje w sobie program diety odchudzającej, dostosowanej do wyników badań krwi i metabolizmu danego pacjenta. Czasem określa się ją więc jako dietę „szytą na miarę”, idealnie dopasowaną do potrzeb i stanu zdrowia osoby chcącej wdrożyć się w ten system odżywiania. Można również powiedzieć, że z jednej strony jest to jedna z najłatwiejszych diet, ponieważ cały jadłospis, dobrany do wyników badań danej osoby, jest układany przez dietetyków z Instytutu Metabolic Balance działającego w Niemczech. Jadłospis obejmuje 3 posiłki i wskazuje konkretne produkty, jakie podopieczny ma spożywać w ciągu dnia. W początkowej fazie najmocniej ogranicza się podaż węglowodanów, choć w późniejszych tygodniach trwania diety modyfikuje się ją, dodając ich więcej lub rozszerzając możliwości o kolejne produkty węglowodanowe. O tym, u kogo sprawdzi się najlepiej dieta odchudzająca Metabolic Balance, a dla jakich osób nie jest polecana, opowiada w poniższym materiale nasz ekspert – dietetyk Monika Czarnota, która ma wieloletnie doświadczenie w pracy z podopiecznymi – również w prowadzeniu ich w omawianym systemie żywienia.
Wady i zalety diety Metabolic Balance
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że do zalet diety Metabolic Balance można zaliczyć naprawdę spektakularne efekty, które da się zauważyć bardzo szybko – dietetyk Monika Czarnota informuje w poniższym materiale, że jej pacjenci prowadzeni w tym systemie żywienia chudną do nawet 3 kilogramów na tydzień, w początkowej fazie diety! Efekty te nie biorą się jednak znikąd, ponieważ jadłospis w diecie Metabolic Balance – tak, jak zostało to już wspomniane – jest tworzony dla każdego podopiecznego indywidualnie, zgodnie z wynikami jego badań. O jakich aspektach tej diety odchudzającej mówi jeszcze nasz ekspert w zaprezentowanym materiale?
- Poruszony zostaje temat skuteczności diety Metabolic Balance i jej wpływu na gospodarkę cukrową organizmu;
- omówiona jest geneza programu Metabolic Balance;
- zaprezentowane jest omówienie przykładowego jadłospisu w diecie Metabolic Balance;
- ekspert wymienia zarówno zalety diety odchudzającej, jak i wyzwania, które stoją przed podopiecznymi decydującymi się na program Metabolic Balance;
- zostaje wskazany styl życia i uwarunkowania osobowości, przy których Metabolic Balans może dać dobre efekty, a także ekspert wyszczególnia sytuacje, w jakich dieta ta raczej się nie sprawdzi.
Jeśli zastanawiasz się, czy dieta Metabolic Balance to rozwiązanie dla Ciebie, z pewnością poniższy materiał wideo i zawarte w nim informacje pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję – zwłaszcza, że do prowadzenia diety odchudzającej Metabolic Balance w Polsce konieczny będzie kontakt ze specjalistą współpracującym z Instytutem w Niemczech – takim, jak nasz ekspert.
Czy dieta Metabolic Balance sprawdzi się u każdej osoby?
Pomimo tego, że dieta Metabolic Balance jest dietą „szytą na miarę”, dobraną do wyników badań konkretnego podopiecznego, to warto pamiętać o tym, że nie ma na świecie uniwersalnych systemów żywienia – podobnie jest z omawianym rozwiązaniem. Nie u każdej osoby sprawdzi się tryb trzech posiłków dziennie, nie każda osoba będzie też w stanie ściśle i rygorystycznie trzymać się założeń jadłospisu – a właśnie to jest kluczem do sukcesu w diecie odchudzającej opartej na długofalowym planie. Zanim więc pacjent zdecyduje o wdrożeniu diety Metabolic Balance, powinien zastanowić się nad przyczyną swoich wcześniejszych niepowodzeń w zakresie odchudzania – być może to właśnie ona będzie „przeszkadzać” także w realizacji proponowanej diety.
Monika Czarnota
Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, jest również absolwentką Polskiego Instytutu Dietetyki oraz National Louis University w Chicago. Jest dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującym się we wspieraniu pacjentów w dietach odchudzających, a także zdrowotnych, realizowanych w zaburzeniach hormonalnych (m.in. w nadczynności i niedoczynności tarczycy), chorobach skóry (m.in. przy łuszczycy) oraz w chorobach autoimmunologicznych. W swojej pracy podchodzi do pacjentów holistycznie i indywidualnie, starając się odczarować słowo „dieta” i zmienić je na „styl życia” - zdrowy, pomagający utrzymać formę i wymarzoną sylwetkę.