Dieta ketogeniczna – na czym polegają jej założenia?
Dieta ketogeniczna to jeden z najpopularniejszych systemów żywienia, wykorzystywanych przez dietetyków, trenerów personalnych, gwiazd, ale również zwykłe osoby w celu redukcji masy ciała. Zyskała sobie ogromną popularność nie tylko ze względu na prostotę stosowania i łatwość komponowania „ketogenicznych” posiłków, ale przede wszystkim z uwagi na spektakularne rezultaty, jakie przynosi jej stosowanie. Jak wygląda jadłospis na diecie ketogenicznej? Wyklucza on jeden ze składników pokarmowych, który u wielu osób na co dzień przyczynia się do wzrostu masy ciała – a mianowicie, węglowodanów. Jadłospis na diecie ketogenicznej bogaty jest w tłuszcze oraz białka, czyli w mięso, jaja, ryby (i ogólnie produkty pochodzenia zwierzęcego), a także w warzywa, sery, twarożki i – dla urozmaicenia – odżywki białkowe. W zaprezentowanym poniżej materiale, Monika Czarnota – dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, układający różne rodzaje diet – przedstawia informacje o tym, na czym dokładnie polega omawiana dieta, opowiada o zaletach i wadach diety ketogenicznej, a także wskazuje, u jakich osób taki styl żywienia się sprawdzi i które absolutnie nie będą z niego zadowolone. Zapraszamy do obejrzenia filmu!
Wady i zalety diety ketogenicznej – czy warto na nią przechodzić?
Jakie są najbardziej oczywiste zalety, a jakie wady diety ketogenicznej? Przede wszystkim warto porozmawiać o plusach: na diecie ketogenicznej organizm stale utrzymuje niski poziom insuliny (co zapobiega napadom wilczego głodu), a sama dieta jest łatwa do komponowania. Raczej nie stosuje się w jej prowadzeniu liczenia kalorii – przede wszystkim bowiem opiera się na całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów. Posiłki nie są skomplikowane, a ich przygotowywanie nie wymaga spędzania wielu godzin w kuchni. Ponadto efekty diety ketogenicznej można zauważyć bardzo szybko od momentu jej rozpoczęcia – należy jedynie restrykcyjnie trzymać się założeń, co dla niektórych również jest zaletą diety ketogenicznej. Wady tego sposobu żywienia obejmują za to konieczność długotrwałego przebywania na niej (w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów), niekiedy monotonne jadłospisy, niemożność spożywania owoców i większości słodkich produktów, a także symptomy, jakie wywołuje dieta ketogeniczna dla początkujących. Mowa tu o bólach głowy, drżeniu mięśni czy niemożności skupienia się. Jeśli jednak przetrwa się pierwsze dwa tygodnie, wówczas organizm przyzwyczaja się do zmian, jakie wprowadziliśmy w podaży tłuszczów, białek i węglowodanów.
Efekty na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna dla początkujących jest niezwykle motywująca, ponieważ przynosi dobre efekty w krótkim czasie. Nasz ekspert – dietetyk Monika Czarnota – wskazuje na to, że w zależności od wyjściowej masy ciała można osiągnąć spadek od 0,5 do nawet 2 kilogramów tygodniowo. Podkreśla również, że zalety diety ketogenicznej będą cenne zwłaszcza dla miłośników mięsa, tłustych potraw, a także jasnych i prostych wytycznych. Z kolei pacjenci lubiący duże urozmaicenie w jadłospisie oraz kochających ziemniaki, makaron, ryż i inne pokarmy składające się głównie z węglowodanów, będą mieli problem z długotrwałym przebywaniem na diecie ketogenicznej.
Monika Czarnota
Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, jest również absolwentką Polskiego Instytutu Dietetyki oraz National Louis University w Chicago. Jest dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującym się we wspieraniu pacjentów w dietach odchudzających, a także zdrowotnych, realizowanych w zaburzeniach hormonalnych (m.in. w nadczynności i niedoczynności tarczycy), chorobach skóry (m.in. przy łuszczycy) oraz w chorobach autoimmunologicznych. W swojej pracy podchodzi do pacjentów holistycznie i indywidualnie, starając się odczarować słowo „dieta” i zmienić je na „styl życia” - zdrowy, pomagający utrzymać formę i wymarzoną sylwetkę.