Dieta Flexible (Flexi) - czym się charakteryzuje?
Dieta Flexible to styl żywienia, którego głównym założeniem – jak wskazuje na to sama nazwa – jest elastyczność w podejściu do spożywania różnego rodzaju pokarmów. Miłośnicy takiego wariantu odchudzania cenią go przede wszystkim za możliwość dopuszczenia do jadłospisu ulubionego batona, pizzy neapolitańskiej, burgera, lodów czy innych, ulubionych – a na tradycyjnej diecie „zakazanych” - produktów. Dlaczego jest to możliwe i co zmienia w podejściu do odchudzania?
Przede wszystkim dieta Flexi nie dzieli produktów na „dobre” i „złe”, przez co komfort psychiczny stosowania się do tego rodzaju jadłospisu jest znacznie większy, niż w przypadku standardowych diet, zakazujących spożywania czy to węglowodanów, czy potraw smażonych, mięsa lub glutenu (tak zwanych diet wykluczających). Ponadto dieta Flexible pozwala podchodzić do aspektu żywienia z większym dystansem – nie musimy rezygnować więc ze spotkań towarzyskich czy posiłków z rodziną. W czym tkwi sekret tej diety? Na to pytanie w poniższym materiale odpowiada dietetyk z wieloletnim doświadczeniem – Monika Czarnota, która opisuje również dokładnie zasady diety Flex. Możemy co prawda w jej ramach spożywać wszystkie wymienione wyżej smakołyki, jednak na koniec tygodnia musimy pamiętać o tym, by zarówno liczba przyswojonych kalorii, jak i ilość dostarczonych do organizmu mikroskładników zgadzała się z założonymi celami – a te najlepiej będzie wypracować z wykwalifikowanym dietetykiem. Cele będą oczywiście zależały od potrzeb pacjenta, przy czym jeśli założeniem jest zrzucenie kilku kilogramów, wówczas należy dbać o zmniejszoną względem zapotrzebowania liczbę kalorii – bilans ma się po prostu zgadzać w wymiarze tygodniowym.
Zalety i wady diety Flexible
Niekwestionowanymi zaletami diety Flexible są oczywiście ogromne możliwości co do wyboru konkretnych produktów i dań do jadłospisu – tak, jak zostało to już wspomniane, dieta Flexi jest po prostu elastyczna i dzięki temu nie powoduje negatywnych skutków psychicznych związanych z koniecznością rezygnacji z jedzenia ulubionych potraw. Podkreśla to również dietetyk Monika Czarnota, która – oprócz wyjaśnienia zasad diety Flexible – opowiada także o:
- przykładowym jadłospisie i potrawach, jakie można komponować w diecie Flexible;
- tym, jak traktować pojęcie elastyczności przy stosowaniu diety Flexi;
- zaletach tego programu żywienia i wadach, które ma dieta Flexi;
- efektach, jakie można osiągnąć przy stosowaniu jadłospisu elastycznego;
- dopasowaniu diety Flexi do konkretnego stylu życia.
Chcąc zapoznać się kompleksowo ze wszystkimi zasadami diety Flexi, warto obejrzeć zaprezentowany poniżej materiał – rozwiewa on wiele wątpliwości, które pojawiają się u osób zainteresowanych elastycznym sposobem żywienia – zwłaszcza w kontekście obaw o to, czy dieta Flexible będzie pasowała do ich stylu życia.
U kogo sprawdzi się dieta Flexi?
Tak, jak wspomina o tym dietetyk Monika Czarnota, dieta Flexi najlepiej sprawdzi się u osób, które nie czują się komfortowo wdrażając sztywne plany żywieniowe, z jasno określonym jadłospisem i bez tworzenia przestrzeni na ulubione produkty czy na spożywanie przekąsek. To także system dla osób aktywnych towarzysko, stroniących od monotonii i nudy (także w żywieniu) oraz skrupulatnych w liczeniu kalorii i prowadzeniu tygodniowego bilansu. Dieta nie sprawdzi się z kolei u tych pacjentów, którzy lubią jasne zasady, proste przepisy, a z kolei nie znoszą samodzielnego układania jadłospisu czy własnoręcznego wyliczania wartości kalorycznej spożywanych potraw. Sprawdź samodzielnie, czy dieta Flexible jest dla Ciebie – a w przypadku potrzeby wsparcia, zgłoś się do dietetyka, który pokaże Ci, jak dobrać i jak wyliczać konieczny do osiągnięcia celu bilans kaloryczny.
Monika Czarnota
Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, jest również absolwentką Polskiego Instytutu Dietetyki oraz National Louis University w Chicago. Jest dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującym się we wspieraniu pacjentów w dietach odchudzających, a także zdrowotnych, realizowanych w zaburzeniach hormonalnych (m.in. w nadczynności i niedoczynności tarczycy), chorobach skóry (m.in. przy łuszczycy) oraz w chorobach autoimmunologicznych. W swojej pracy podchodzi do pacjentów holistycznie i indywidualnie, starając się odczarować słowo „dieta” i zmienić je na „styl życia” - zdrowy, pomagający utrzymać formę i wymarzoną sylwetkę.