Rokitnik. Jak działa i w jakiej formie go spożywać?
W odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć składników bogatych w różne substancje odżywcze. Takie produkty to m.in. owoce. Wśród nich pojawia się rokitnik, czyli krzew liściasty, który zawiera wiele cennych składników. Jakie właściwości wykazują owoce rokitnika i gdzie można je zastosować?
Jakie substancje biologicznie aktywne można znaleźć w rokitniku?
Rokitnik jest pełen cennych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Mowa tu m.in. o takich składnikach jak:
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- flawonoidy,
- karotenoidy,
- cukry,
- białka,
- aminokwasy,
- kwasy organiczne,
- fitosterole,
- witaminy.
Owoce rokitnika mają kwaśno-gorzki smak. Są cierpkie, dlatego najczęściej spożywa się je w formie przetworów czy jako dodatek do bardziej złożonych produktów. W skład rokitnika wchodzi prawie 5% białka oraz duża ilość witaminy C. To właśnie dlatego są one stosowane do uzupełnienia wybranych produktów, takich jak np. soki i napoje, w witaminę C.
W pulpie z owoców rokitnika zwyczajnego można znaleźć również wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, niacynę, ryboflawinę, witaminę B6, kwas pantotenowy, witaminę B12, witaminę A i witaminę E.
Gdzie można znaleźć rokitnik?
Rokitnik pojawia się nie tylko w branży spożywczej. Jest powszechnie wykorzystywany również do tworzenia kosmetyków, które mają za zadanie pozytywnie wpływać na kondycję skóry. Rokitnik, ze względu na swój pozytywny wpływ na ludzki organizm, występuje też w przemyśle farmaceutycznym.
Z owoców rokitnika można przygotować wiele produktów spożywczych. Wśród nich pojawiają się m.in. wina, nalewki, marmolady, soki, dżemy, a także jogurty. Co ciekawe, rokitnik można wykorzystać od korzeni, aż po same owoce i nasiona. Obecnie najczęściej wykonuje się przetwory z tych ostatnich elementów, ale liście już od setek lat stosowano jako pożywienie dla zwierząt.
W przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmakologicznym powszechnie stosuje się olej z owoców rokitnika. Zawiera on m.in. kwas oleinowy, linolowy, stearynowy, wakcenowy, arachidonowy, eikozenowy i palmitynowy. Zawiera także karotenoidy, tokoferole i fitosterole. Suszone liście są natomiast bogate w sód, wapń, potas, magnez, żelazo, krzem, glin, mangan, chrom oraz cynk. Ekstrakt z tej części rośliny jest wykorzystywany głównie w przemyśle farmaceutycznym, w celu zapobiegania grypie, chorobom sercowo-naczyniowym i uszkodzeniu błon śluzowych. Wykazują one działanie przeciwutleniające, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, immunoregulujące i przeciwnowotworowe.
Jakie działanie wykazuje rokitnik?
Substancje zawarte w owocach rokitnika wykazują działanie przeciwzapalne, odnawiające, przyspieszające gojenie ran. Co więcej, mogą one również wyraźnie poprawić kondycję skóry głowy i włosów. To właśnie dlatego wchodzą w skład wcierek, odżywek czy szamponów. Chronią organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Mogą być wykorzystywane w przypadku skóry odmrożonej czy oparzonej, a także odleżyn. rokitnik pod postacią naparu wspomaga leczenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
Rokitnik zawiera dość dużo witaminy C oraz flawonoidów. Dzięki temu wykazuje on działanie przeciwutleniające, czyli opóźniające wystąpienie procesów starzenia. Podobne właściwości mają także kwasy fenolowe i flawonoidy. Takie substancje znajdują się zarówno w owocach, jak i nasionach rokitnika zwyczajnego.
Rokitnik a działanie kardioochronne i przeciwmiażdżycowe
Rokitnik działa pozytywnie na układ nerwowy. Pozwalają na zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wpływają na siłę skurczu mięśnia sercowego. Zapobiegają niedokrwieniu serca oraz hamują apoptozę kardiomiocytów. Za takie działanie odpowiadają głównie nienasycone kwasy tłuszczowe oraz flawonoidy zawarte w owocach oraz nasionach rokitnika.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
31,99 zł