x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-10-18
Zdrowa skóra i uroda

Rodzaje peelingów - mechaniczne, enzymatyczne, kwasowe. Który z nich wybrać?

Peeling do twarzy i do ciała to jeden z tych kosmetyków, których zdecydowanie nie może zabraknąć na łazienkowej półce. Jego działaniu zawdzięczamy nie tylko wygładzenie cery, ale również usprawnienie procesu złuszczania naskórka i wiele więcej - rozjaśnienie przebarwień, dogłębne oczyszczenie porów, a nawet - w zależności od rodzaju peelingu - delikatne wygładzenie zmarszczek czy znaczne ograniczenie zmian zapalnych i trądzikowych. Aby jednak stosowanie peelingów do ciała i twarzy przyniosło pożądane efekty, warto wiedzieć, który rodzaj powinno się zastosować przy danym problemie skórnym. W przypadku cery suchej peeling powinien bowiem działać łagodniej, natomiast jeśli naszym celem jest spłycenie zmarszczek - należy wybrać nieco mocniej złuszczająca formułę - przykładowo, z zawartością kwasów kosmetycznych. Kiedy więc zastosować peeling kawowy, a kiedy wersję z korundem? Czym różni się peeling mechaniczny od peelingu enzymatycznego oraz kwasowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej - zapraszamy do lektury!

 Peeling do twarzy i ciała - mechaniczny, enzymatyczny, kwasowy
Spis treści

Peeling mechaniczny - idealny do ciała i twarzy

Peeling mechaniczny to taki, który w swojej formule zawiera drobinki złuszczające, mające za zadanie usunąć martwe komórki naskórka, wygładzić nierówności, zniwelować suche miejsca na ciele i twarzy oraz przygotować cerę do przyjęcia dalszych porcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Najpopularniejsze „odmiany” peelingu mechanicznego to przede wszystkim: 

  • peeling z korundem, czyli peeling z zawartością drobnych, mineralnych drobinek - to właśnie one w formule kosmetyku spełniają funkcję złuszczająca. Peeling z korundem - ze względu na naprawdę niewielkie, ale dość ostre drobinki (peeling drobnoziarnisty) zazwyczaj stosuje się do pielęgnacji skóry na twarzy. Cera po jego użyciu będzie rozjaśniona, rozświetlona i wygładzona. Po peelingu z kordem dobrze będzie zastosować maseczkę, aby zintensyfikować efekty pielęgnacji. Polecane peelingi z korundem to przede wszystkim peeling wygładzający do twarzy od Sylveco czy peeling z korundem od marki Nacomi;
  • peeling cukrowy, który sprawdzi się zarówno do stosowania na twarzy, jak i na ciele. Komfort jego stosowania jest bardzo wysoki, ponieważ drobinki cukru pod wpływem tarcia i kontaktu z ciepłą wodą dość szybko się rozpuszczają - to sprawia, że nie działają agresywnie i nie „rysują” skóry. Dodatkowo peeling cukrowy nie podrażnia dodatkowo miejsc, w których występuje przerwanie ciągłości skóry (chodzi tu o ranki po goleniu, krostki i inne zmiany). Peelingi cukrowe przyjmują różne formy - od kremowych, aż po olejowe - każdy więc znajdzie coś dla siebie. Wśród różnego rodzaju peelingów cukrowych polecamy karmelizowany peeling cukrowy Truskawkowy Puch od marki Ziaja
  • peeling solny, w którym rolę drobinek ścierających pełni oczywiście sól. Rozpuszcza się ona nieco wolniej od cukru i zdecydowanie produkty z jej zawartością nie są polecane do stosowania na twarzy - ze względu na możliwość dostania się soli do oczu. Peelingi solne mogą dodatkowo podrażnić wrażliwą skórę, a zastosowane po goleniu czy depilacji przyczyniają się często do zaognienia podrażnień - lepiej więc odpuścić sobie ich użytkowanie po usunięciu włosków na nogach, pod pachami czy na linii bikini. Peeling solny będzie z kolei idealny dla tych osób, które potrzebują intensywnego złuszczania skóry na ciele czy… na stopach - sól bowiem doskonale zmiękcza naskórek, co wzmacnia działanie samego peelingu. Solne wersje, polecane i łatwo dostępne w drogeriach czy aptekach to między innymi Clochee Nourishing - konopny peeling solny, a także peeling solny do ciała Kawa z Pomarańczą od Mokosh
  • peeling kawowy, przy którego stosowaniu to właśnie drobinki zmielonych ziaren kawy niwelują efekt suchej skóry i złuszczają martwe komórki naskórka. Peeling kawowy przeznaczony jest przede wszystkim dla tych osób, które chcą wysmuklić ciało i zniwelować widoczność „pomarańczowej skórki”, ponieważ kawa ma właściwości wyszczuplające i antycellulitowe. Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie peelingu kawowego w domu, przy czym jeśli nie chcesz tego robić, możesz skorzystać z szerokiej oferty marek kosmetycznych, wśród której warto wyróżnić peeling kawowy z kokosem od Body Boom czy peeling kawowy z brzoskwinią od firmy Fluff.

Peelingi mechaniczne będą więc idealnym wyborem, jeśli chodzi o zakup peelingów do ciała. Skóra na nogach, brzuchu czy plecach jest bowiem nieco grubsza i bardziej wytrzymała niż ta na twarzy, a dodatkowo szybciej ulega rogowaceniu (zwłaszcza na stopach, kolanach lub łokciach). Peeling do ciała z drobinkami poradzą sobie z tym wyzwaniem najlepiej!


Peeling enzymatyczny - delikatny, łagodny, uniwersalny

Wśród różnych rodzajów peelingów zdecydowanie warto wyróżnić peeling enzymatyczny, będący dużo łagodniejszą propozycją od peelingu mechanicznego. Na czym polega jego działanie? Jak sama nazwa wskazuje, peeling enzymatyczny zawiera w swojej formule enzymy roślinne (z owoców oraz ziół), które - w kontakcie ze skórą - rozpuszczają martwe komórki naskórka.


Peeling enzymatyczny to doskonały wybór do delikatnej pielęgnacji cery. Sprawdzi się u osób, u których tradycyjny, mechaniczny peeling do twarzy wywołuje podrażnienia i zaczerwienienia, a także u tych z Was, u których występują zmiany trądzikowe. Do efektywnego działania peelingu enzymatycznego nie jest bowiem potrzebne tarcie, w związku z czym nie ma obawy o roznoszenie bakterii po całej buzi wraz z ruchem masującym, a także o zaognienie istniejących już zmian. Aby kosmetyk zadziała, wystarczy równomiernie rozprowadzić go na skórze i odczekać czas określony przez producenta na opakowaniu, po czym zmyć formułę z twarzy i cieszyć się piękną, rozświetloną i rozjaśnioną cerą! Peeling enzymatyczny to ten rodzaj peelingu, który świetnie sprawdza się nie tylko na cerze, ale również na skórze głowy, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i oczyszczając ją z pozostałości i resztek kosmetyków pielęgnacyjnych oraz stylizujących.


Polecane, enzymatyczne peelingi do twarzy to między innymi peeling enzymatyczny od Bielenda Professional czy rozświetlający peeling enzymatyczny od marki Melo. Z kolei doskonałą propozycją do pielęgnacji skóry głowy będzie Pilomax Was Tricho - myjący peeling enzymatyczny.


Peeling kwasowy - dla rozświetlenia cery i odblokowania porów

Peeling kwasowy można określić jako rodzaj peelingów do zadań specjalnych. Stosuje się je zwykle jako peelingi do twarzy, szyi i dekoltu, choć w niektórych gabinetach kosmetycznych wykonywane są również kwasowe peelingi do ciała. W domowym zaciszu warto sięgnąć po gotowe kosmetyki, skomponowane w taki sposób, by skóra po ich użyciu nie łuszczyła się zbyt mocno i by nie powodowały podrażnień czy zaczerwienień.


Peeling kwasowy to produkt, który w swoim składzie zawiera kwasy kosmetyczne. Działają one dość podobnie (choć nieco silniej) do peelingów enzymatycznych - rozpuszczają bowiem wiązania między komórkowe, a także (w niektórych przypadkach) same komórki naskórka i tym samym pomagają pozbyć się ich z powierzchni skóry, odsłaniając jej nową, świeżą warstwę. Peelingi kwasowe działają głębiej, niż ich enzymatyczne odpowiedniki - z tego względu przy ich stosowaniu należy zadbać o wysoką ochronę przeciwsłoneczną. W przeciwnym wypadku, na wrażliwej, „nowej” skórze mogą powstać przebarwienia, z którymi znów trzeba będzie walczyć.


W zależności od użytego kwasu - migdałowego, glikolowego, salicylowego i wielu innych opcji - peelingi kwasowe mogą dać różnorakie efekty. Przy ich wyborze warto dokładnie czytać opisy producentów, którzy wskazują przeznaczenie danego kosmetyku. I tak, niektóre pomogą osobom borykającym się z trądzikiem i zamkniętymi zaskórnikami, inne - zniwelują widoczność przebarwień i wygładzą skórę, a jeszcze inne (najsilniejsze) pomogą spłycić delikatne zmarszczki mimiczne (choć tu warto posiłkować się - zwłaszcza w sezonie zimowym - produktami z retinolem). Wśród polecanych peelingów kwasowych do domowego zastosowania znajdują się między innymi peeling kwasowy w formie serum AHA i PHA 30% od Nacomi czy zestaw do domowej eksfoliacji z kwasami AHA od marki Ava.


Regularne złuszczanie skóry różnymi rodzajami peelingów pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się cery, ujędrnia ją, rozświetla i niweluje przebarwienia. Pamiętajmy jednak, by do samego złuszczania podchodzić z głową i wybierać kosmetyki idealnie dopasowane do potrzeb naszej skóry na twarzy i na ciele!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To...
CZYTAJ
Tonizowanie skóry to niezwykle ważny element rutyny pielęgnacyjnej, o którym wiele osób wciąż zapomina. Niestety,...
CZYTAJ
Mimo, że większość z nas zazwyczaj nie może doczekać się lata, okres wakacyjny jest dość...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia