Tonizacja skóry z wykorzystaniem roślinnych hydrolatów
Tonizowanie skóry to niezwykle ważny element rutyny pielęgnacyjnej, o którym wiele osób wciąż zapomina. Niestety, może to skutkować negatywnymi zmianami w cerze: jej przesuszeniem, pojawianiem się wyprysków, zaburzeniami w funkcjonowaniu ochronnej, hydrolipidowej bariery. Aby nie dopuścić do pojawienia się tego typu problemów, warto sięgać po toniki na co dzień. Produkt ten można jednak zastąpić innym, niezwykle ciekawym produktem, a mianowicie… hydrolatem! Czym jest i jak działa hydrolat, który rodzaj będzie odpowiedni do konkretnego typu cery i jak go stosować, by zauważyć efekty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!
Czym jest hydrolat i dlaczego tonizacja skóry jest tak ważna?
Prawidłowa i regularna tonizacja skóry niesie ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim właśnie dzięki tej czynności zaburzone pH skóry (na przykład po myciu twarzy czy po zastosowaniu silnie działających kosmetyków) wraca do normy. Oprócz tego toniki zawierają nierzadko substancje aktywne, które stanowią dodatkową dawkę składników odżywczych dla cery – nawilżających, ograniczających łojotok, rozświetlających i innych. Dodatkowo tonizacja skóry jest po prostu niezwykle przyjemna – zwłaszcza latem, gdy na rozgrzaną skórę nanosi się płyn schłodzony wcześniej w lodówce. Ostatnio ciekawym zamiennikiem tradycyjnych toników stały się… hydrolaty, czyli wody roślinne.
Czym jest hydrolat? To płyn pozyskiwany najczęściej przy procesie przetwarzania roślin i ich części – liści, łodyg, kwiatów, owoców, warzyw czy ich nasion lub pestek. W efekcie ich obróbki pozyskuje się roślinne soki lub esencje. Po rozcieńczeniu ich w czystej wodzie (czasem z dodatkiem innych składników aktywnych) powstaje formuła hydrolatu – wody nasyconej cennymi witaminami, minerałami i innymi substancjami odżywczymi.
Rodzaje hydrolatów roślinnych
Jak działają hydrolaty? Ich właściwości i zastosowanie zależy przede wszystkim od rośliny, z jakiej zostały wytworzone. Niektóre rodzaje tych kosmetyków doskonale sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej, inne – w dbaniu o cerę tłustą lub dojrzałą. Przy wyborze konkretnego kosmetyku dla siebie warto zwrócić uwagę na cechy poszczególnych roślin. Rodzajów hydrolatów jest naprawdę dużo, więc z pewnością każda fanka (i fan!) naturalnej pielęgnacji znajdą coś dla siebie.
Hydrolaty do cery suchej
Hydrolaty do cery suchej, oprócz wyrównywania pH skóry, powinny oczywiście odpowiednio ją nawilżać. Warto więc poszukiwać wśród nich propozycji, do których wykonania zostały wykorzystane rośliny o właśnie takich właściwościach. Wśród hydrolatów do cery suchej warto wyróżnić:
- Hydrolat nagietkowy, który bogaty jest m.in. w alkohole trójterpenowe – substancje wspierające odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka. Regularne stosowanie hydrolatu nagietkowego pomoże zniwelować problem nieestetycznych, odstających suchych skórek, a także wygładzi skórę i podniesie jej poziom nawilżenia;
- Hydrolat różany, najpopularniejszy ze wszystkich kwiatowych propozycji – to właśnie od niego warto rozpocząć swoją przygodę z wodami kwiatowymi. Hydrolat różany ukoi cerę suchą, uspokoi naczynka, rozświetli buzię i zapewni dawkę nawilżenia, a dodatkowo złagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia;
- Hydrolat aloesowy, czyli nawilżający klasyk. Zawiera całą gamę witamin: z grupy B, A oraz C, a oprócz tego szereg minerałów (cynk, magnez, wapń i potas). Dodatkowo hydrolat aloesowy stymuluje produkcję kolagenu w skórze, czyli jej naturalnego budulca.
Hydrolaty do cery tłustej
Hydrolat do cery tłustej powinien uspokajać skórę, wyciszać i łagodzić zmiany zapalne, a jednocześnie chronić ją przed powstawaniem nowych wyprysków. Jednocześnie woda roślinna zastosowana do tego typu cery pod żadnym pozorem nie powinna jej wysuszać, ponieważ takie działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Jaki hydrolat do cery tłustej wybrać, by pomóc skórze w walce z trądzikiem i wypryskami?
- Hydrolat z ogórka, doskonale sprawdzający się nie tylko w starciu z wypryskami i zaskórnikami, ale również z przebarwieniami potrądzikowymi. Po jego zastosowaniu skóra jest odświeżona i uspokojona. Dodatkowo hydrolat z ogórka zapewnia odpowiednią dawkę nawilżenia cerze trądzikowej.
- Hydrolat miętowy, idealnie nadający się na lato! Nie tylko wycisza zmiany trądzikowe, ale dodatkowo daje przyjemne uczucie świeżości i ochłodzenia. Dla jeszcze lepszego efektu orzeźwiającego warto trzymać hydrolat miętowy w lodówce – zwłaszcza przed poranną pielęgnacją.
- Hydrolat z czystka – pomaga skórze pozbyć się zanieczyszczeń, łagodzi stany zapalne a dodatkowo zwęża rozszerzone pory, które często towarzyszą skórze tłustej. Ponadto hydrolat z czystka ogranicza wydzielanie sebum, co jest szczególnie ważne dla osób noszących na co dzień makijaż.
Hydrolaty do cery mieszanej
Hydrolat do cery mieszanej z jednej strony powinien zmniejszać aktywność gruczołów łojowych, a z drugiej – zapewniać odpowiedni poziom nawilżenia. Jednym słowem, hydrolaty do cery mieszanej powinny być wielofunkcyjne i łączyć w sobie cechy wód roślinnych dla cer tłustych i suchych. Na które wersje warto zwrócić szczególną uwagę?
- Hydrolat pomarańczowy, który zachwyca nie tylko pięknym, świeżym zapachem, ale również wielofunkcyjnym działaniem: rozjaśnia przebarwienia, koi zmiany zapalne i przyspiesza ich gojenie. Dodatkowo hydrolat pomarańczowy uelastycznia skórę i może być skutecznym elementem aromaterapii!
- Hydrolat lawendowy, łączący w sobie działanie nawilżające oraz ograniczające wydzielanie sebum – oferuje więc wszystko to, czego potrzebuje skóra mieszana. Dodatkowo, dzięki zawartości garbników, hydrolat lawendowy działa antyoksydacyjnie – a więc opóźnia procesy starzenia.
- Hydrolat z melisy, o lekko cytrynowej nucie zapachowej, który doskonale koi zmysły i wycisza zmiany trądzikowe. Odgrywa istotną rolę w kontroli ilości sebum, a oprócz tego hydrolat z melisy wzmacnia naczynka i pomaga walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.
Hydrolaty do cery dojrzałej
Hydrolat do cery dojrzałej powinien pomagać w utrzymaniu jej w dobrej kondycji oraz w niwelowaniu i zapobieganiu powstawania oznak starzenia, takich jak opadający owal twarzy i zmarszczki (również mimiczne). Hydrolaty do cery dojrzałej mają również trudne zadanie zwiększania elastyczności skóry i stymulowania jej do produkcji kolagenu. Na jakie warianty powinny zwrócić uwagę posiadaczki cery dojrzałej?
- Hydrolat malinowy, pozyskiwany z olejów zawartych w pestkach tego owocu. Działa on przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, a dodatkowo zapewnia wysoki poziom nawilżenia skóry. Hydrolat malinowy zawiera również kwasy owocowe (AHA), które rozjaśniają i rozświetlają cerę.
- Hydrolat jaśminowy, który wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające skórę – będą z niego zadowolone przede wszystkim posiadaczki szorstkiej, poszarzałej cery z nierównościami. Oprócz tego hydrolat jaśminowy może stanowić element aromaterapii – jego zapach skutecznie koi nerwy i odpręża ciało.
- Hydrolat z czarnej porzeczki, który – podobnie jak wersja malinowa – pozyskiwany jest z pestek tego owocu. Hydrolat z czarnej porzeczki jest bogaty przede wszystkim w witaminę C, której obecność w cerze pomaga walczyć z procesami starzenia, ale również z przebarwieniami. Przywraca jej także zdrowy, promienny blask.
Hydrolaty to niepozorne kosmetyki, które tak naprawdę mają wielką moc, ponieważ stężenie składnika aktywnego jest w nich bardzo duże. Dzięki ich różnorodności każda osoba znajdzie coś dla siebie i dopasuje konkretny składnik do potrzeb swojej cery.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
22,89 zł
72,89 zł
70,49 zł
73,74 zł