x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2024-03-20
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja skóry naczynkowej - jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa, charakteryzująca się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, wymaga szczególnej uwagi i delikatnej pielęgnacji. Osoby z tą skłonnością doświadczają często rumienia, podrażnień i nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne. Dlatego właściwa opieka i pielęgnacja cery naczynkowej są kluczowe dla zachowania zdrowej i pięknej skóry. W tym artykule omówimy istotne cechy cery naczynkowej - jak się pozbyć objawów oraz jak o nią dbać, uwzględniając różne pory roku i dostępne domowe sposoby poprawy stanu skóry.

 pielęgnacja cery naczynkowej
Spis treści

Cera naczynkowa – charakterystyka i objawy

Cera naczynkowa to rodzaj skóry, który charakteryzuje się nadmiernie rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Jest to stan, który często sprawia, że skóra staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Osoby z cerą naczynkową mogą doświadczać rumienia, widocznych naczynek oraz uczucia pieczenia czy swędzenia. Dodatkowo, cera naczynkowa może być bardziej podatna na trudności w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, co może prowadzić do problemów z suchą skórą.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Skuteczna pielęgnacja cery naczynkowej opiera się na delikatnych kosmetykach i ochronie. Co na cerę naczynkową działa najlepiej? Przede wszystkim należy unikać stosowania produktów drażniących, takich jak mocne peelingi mechaniczne czy produkty zawierające alkohol. Zamiast tego, należy wybierać delikatne środki myjące i kosmetyki o łagodnym składzie, które nie podrażniają skóry.


Kolejnym kluczowym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest stosowanie kremów nawilżających i ochronnych, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry oraz ochronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto również sięgnąć po specjalistyczne kremy zawierające składniki łagodzące, takie jak aloes czy pantenol. Avene, Bioderma, Bielenda, Lirene, Pharmaceris, Cetaphil - to zaledwie kilka marek, które w swoim portfolio posiadają kosmetyki, które pokocha cera naczynkowa.


Dodatkowo, regularne stosowanie kremów z filtrem UV jest niezwykle istotne w przypadku cery naczynkowej, ponieważ chronią one skórę przed działaniem promieniowania UV, które może dodatkowo podrażniać i pogarszać stan skóry.


Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać:

  • witaminę C – uszczelniającą naczynia krwionośne;
  • witaminę K – odpowiadającą za prawidłowe krzepnięcie i gojenie urazów związanych z przerwaniem ciągłości naczyń;
  • witaminę PP – wzmacniającą naczynia;
  • bisabolol – posiadający właściwości przeciwzapalne;
  • rutynę – przeciwdziałającą kruchości naczyń.

Kondycję naczyń krwionośnych można też wspierać „od środka”, stosując leki zawierające diosminę, rutozyd lub wyciąg z kasztanowca ( np. Rutinoscorbin, Diosminex).

Jak dbać o cerę naczynkową latem?

Latem pielęgnacja cery naczynkowej wymaga szczególnej uwagi ze względu na intensywne promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury. Aby zadbać o cerę naczynkową latem, należy regularnie stosować kremy z filtrem UV o wysokim SPF (minimum 30) do cery naczynkowej. Najlepiej wybierać krem z SPF mineralny, odbijający światło. Trzeba też unikać bezpośredniego działania słońca w godzinach największego nasłonecznienia oraz nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.


Dodatkowo, cera naczynkowa ma skłonności do przesuszania, dlatego codzienna pielęgnacja powinna obejmować lekkie, niekomedogenne kremy nawilżające, które nie będą obciążać skóry w czasie upałów. Regularne nawilżanie oraz unikanie długotrwałego przebywania na słońcu to kluczowe elementy pielęgnacji cery naczynkowej latem.

Cera naczynkowa zimą

Zimą cera naczynkowa może dodatkowo cierpieć z powodu niskich temperatur oraz suchego, mroźnego powietrza. Aby chronić ją przed negatywnymi skutkami zimna, warto stosować bogate kremy nawilżające, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dodatkowo, stosowanie kremów ochronnych przed wyjściem na zewnątrz pomoże zminimalizować działanie niskich temperatur oraz wiatru na skórę.


Krem tłusty lub cold cream będą doskonałą ochroną przed zimnem i wiatrem w chłodniejszych porach roku. Wszystko po to, aby stworzyć na skórze okluzję chroniącą przed czynnikami wywołującymi podrażnienie. Widoczne zaczerwienienia można zniwelować zielonym pigmentem, a dodatkową barierą ochronną będzie dobrze dobrany podkład.


Pielęgnacja cery naczynkowej to jednak nie tylko kosmetyki. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, stosując nawilżacze powietrza, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności skóry.

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Oprócz stosowania specjalistycznych kosmetyków, istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry naczynkowej. Jednym z nich jest stosowanie chłodzących maseczek na bazie aloesu czy ogórka, które łagodzą podrażnienia i redukują rumień skóry. Dodatkowo, stosowanie kompresów z naparu rumianku może również przynieść ulgę podrażnionej cerze naczynkowej. Sprawdź także artykuł: Rumianek. Jakie ma właściwości i w czym może pomóc?

Dieta przy cerze naczynkowej

Ważne jest również dbanie o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie skóry. Owoce i warzywa bogate w witaminę C i witaminę E, kwasy omega-3 zawarte w rybach czy przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą przyczynić się do poprawy stanu cery naczynkowej. Składniki te można uzupełnić także wraz z suplementami diety.


Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry, w tym również cery naczynkowej. Osoby z tendencją do rumienia i podrażnień powinny unikać ostrej, pikantnej oraz bardzo gorącej żywności, które mogą prowokować reakcje skórne. Zaleca się również ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, które mogą rozszerzać naczynka krwionośne oraz zwiększać podatność skóry na podrażnienia.


Zamiast tego, warto sięgać po produkty bogate w antyoksydanty, takie jak owoce jagodowe, warzywa liściaste, czy orzechy, które pomagają w redukcji stanów zapalnych i wspierają zdrowie skóry.


Podsumowując, pielęgnacja skóry naczynkowej polega na unikaniu czynników wywołujących rozszerzenie naczyń oraz stosowanie kosmetyków mających właściwości nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne oraz wzmacniające barierę naskórkową i ściany naczyń krwionośnych. Codzienne oczyszczanie twarzy powinno odbywać się w sposób delikatny z wykorzystaniem płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu przeznaczonych do skóry wrażliwej. Nie należy używać gąbek ani peelingu mechanicznego (jedynie peeling enzymatyczny).

Zdjęcie autora
Autor
kosmetolog Katarzyna Chlebicz

Licencjonowany kosmetolog - ukończyłam studia I stopnia na kierunku kosmetologia oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie w ochronie zdrowia. Jedną z moich największych pasji jest taniec.

Powiązane kategorie produktowe

Podobne wpisy
Pękające naczynka na skórze (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia. To drobne...
CZYTAJ
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczajnie wrażliwą, dlatego jej pielęgnacja wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia