x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-06-04
Zdrowa skóra i uroda

Cera naczynkowa latem - jak o nią zadbać?

Mimo, że większość z nas zazwyczaj nie może doczekać się lata, okres wakacyjny jest dość uciążliwy dla osób z wrażliwą cerą naczynkową. Słońce, upał i wilgoć mogą prowadzić do trwałego rozszerzania naczynek, a w konsekwencji wywołać rumień i wykwity zapalne. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii (ADD) zaczerwienienie skóry spowodowane promieniowaniem słonecznym może utrzymywać się jeszcze nawet kilka godzin po ekspozycji. Jak zatem prawidłowo zadbać o cerę naczynkową latem, żeby zachować jej zdrowy wygląd?

 Cera naczynkowa latem - zmiany naczynkowe na twarzy
Spis treści

Cera naczynkowa i reaktywna - jak ją rozpoznać? 

Skóra naczyniowa, potocznie nazywana właśnie cerą naczynkową, to powszechny problem w naszej populacji, szczególnie wśród kobiet o jasnej karnacji. Cechuje się napadowym lub w późniejszej fazie rozwoju nawet utrwalonym rumieniem. Zmiany naczyniowe objawiają się także w postaci teleangiektazji (które wiele osób zna pod nazwą „pajączki” lub „pęknięte naczynka”). Cera naczyniowa jest nadreaktywna, cienka i delikatna, zazwyczaj też sucha i ściągnięta, ale nie jest to regułą – zdarza się, że z problemem rozszerzonych naczynek borykają się również osoby, których gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum. 

Pielęgnacja cery naczynkowej latem - dlaczego jest tak ważna? 

Wiele czynników może zaostrzać objawy i wywoływać zaczerwienienie skóry, jednak słońce jest uważane za najbardziej powszechny z nich – powoduje pojawienie się rumienia u około 80% pacjentów z cerą naczyniową lub trądzikiem różowatym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w letnie miesiące nasza skóra jest narażona na nagłe zmiany temperatury - na przykład przy wyjściu z klimatyzowanego pojazdu lub pomieszczenia na zewnątrz. Nagłe zmiany temperatury powodują gwałtowne obkurczanie się lub rozszerzanie powierzchniowych naczyń krwionośnych.

Warto pamiętać, że zaburzenia naczyniowe skóry mogą pojawiać się również w innych miejscach ciała - najczęściej tych, które są odkryte, a więc narażone na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie latem, kiedy nosimy mniej ubrań, warto zadbać o szyję, dekolt, a nawet uda i ramiona. 

Jak zapobiegać zmianom skórnym na cerze naczynkowej latem? 

Dermatolodzy są zgodni, że przy cerze naczynkowej oraz trądziku różowatym najważniejsza jest prewencja, czyli unikanie czynników odpowiedzialnych za zaczerwienienia skóry. Podczas wakacji dobrze jest przestrzegać kilku prostych zasad: 

  • zasłaniać twarz przed słońcem przy pomocy kapelusza z rondem lub czapki z daszkiem;
  • używać parasola podczas spędzania czasu na plaży;
  • unikać kąpieli w chlorowanej wodzie;
  • planować aktywności na świeżym powietrzu na wczesny ranek lub wieczór, kiedy jest nieco chłodniej;
  • dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu – najlepiej nosić ze sobą butelkę wody i popijać z niej małymi łykami;
  • sięgać po świeże owoce i warzywa, które pomogą walczyć ze zmianami zapalnymi od środka;
  • wybierać kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które jednocześnie wzmocnią naczynka. 

Krem do cery naczynkowej na lato i nie tylko - w jakie kosmetyki warto się zaopatrzyć? 

Przede wszystkim należy postawić na dobry jakościowo krem z filtrem z wysokim SPF (co najmniej SPF30), który będzie chronił skórę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Oba te rodzaje promieniowania mogą wywoływać reakcję fotoalergiczną oraz rumień. U osób z cerą naczynkową dobrze sprawdzają się kremy zapewniające tzw. ochronę szerokopasmową, czyli z dodatkowymi filtrami przeciwdziałającymi mikrouszkodzeniom wywołanym przez światło niebieskie (HEV, z ang. high-energy visible light ) oraz promieniowane podczerwone (IR, infrared). 

Starannie dobierając ochronę przeciwsłoneczną do potrzeb swojej skóry nie możemy zapomnieć o ochronie delikatnych okolic oczu. Większość kremów z filtrem nie jest przeznaczona do wyjątkowo cienkiej skóry powiek Na szczęście obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne kremy, które jednocześnie chronią podczas ekspozycji na słońce, zmniejszają skutki szkodliwego działania promieniowania słonecznego i dodatkowo redukują cienie pod oczami.

Krem do cery reaktywnej wzmacniający naczynka 

Poza ochroną przeciwsłoneczną warto również zwrócić uwagę na składniki wiodące preparatów, które regenerują barierę hydro-lipidową naskórka oraz wzmacniają naczynia krwionośne, jak na przykład diosmina i hesperydyna. Te dwa flawonoidy, dobrze znane z doustnych leków i suplementów diety wspomagających krążenie żylne, doskonale sprawdzają się także nałożone na skórę wraz z kosmetykiem. 

Warto zwrócić uwagę również na witaminy, które wspomagają zarówno prewencję, jak i walkę z objawami cery naczynkowej. Poszukując dla siebie idealnego produktu zwróćmy szczególną uwagę na preparaty i kremy zawierające witaminy K, B3 i C, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, łagodzą drobne stany zapalne i delikatnie rozjaśniają zaczerwienienia. Witamina C jest ponadto silnym antyoksydantem, pomaga zwalczać wolne rodniki, które u niektórych osób są przyczyną występowania rumienia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, można stosować preparaty zawierające kilkuprocentowe stężenia witaminy C nawet latem, dobrze jest jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. 

Łagodzenie podrażnień przy cerze naczynkowej 

Cera naczynkowa jest skórą cienką, delikatną, często wręcz nadreaktywną. Nawet przy odpowiedniej pielęgnacji ciężko jest uniknąć podrażnień. Ściągniętej, piekącej skórze pomożemy stosując preparaty na bazie substancji o działaniu łagodzącym, takim jak D-pantenol, alantoina, wyciąg z aloesu czy naturalne oleje, takie jak olej canola, olej z awokado, wosk z mango czy masło shea. 

Regeneracja cery naczynkowej w nocy

Po całym dniu ekspozycji na czynniki zewnętrzne możemy wesprzeć regenerację skóry, wybierając odpowiednią pielęgnację, którą zastosujemy przed snem. Noc to czas intensywnej regeneracji, dlatego sięgajmy po kremy bogate w składniki wspomagające odbudowę ochronnej warstwy hydro-lipidowej naskórka. Doskonale sprawdzą się dermo-lipidy podobne strukturą do tych naturalnie występujących w skórze oraz witamina E, znana ze swoich właściwości odżywczych, nawilżających i wygładzających skórę.

Cera naczynkowa jest niestety cerą problematyczną, a jej pielęgnacja musi być starannie dobrana. Skóra może reagować zaczerwienieniem lub stanami zapalnymi na niektóre składniki kosmetyków, dlatego najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej, bez składników takich jak SLS, SLES, mydła, alkohol czy drażniące kompozycje zapachowe. Latem, kiedy jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne, upał i nagłe zmiany temperatury, warto poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji cery, stosując się do zaproponowanych powyżej wskazówek.


Bibliografia:

1. Kołaczek A., Pielęgnacja cery naczyniowej. Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 2018, 2: 56-58.

2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O. Problemy cery naczyniowej - charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 4(8): 427-432.

3. Janda K., Lach 0. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2014, 1(38):48–54.

4. Oehler, E. Rosacea in Summer. Advanced Dermatology https://www.advdermatology.com/blog/rosacea-summer/ (dostęp dn. 20.05.21).

5. Lawler M., Radusky R. 7 Things to Pack in Your Beach Bag if You're Managing Rosacea. Everyday Health https://www.everydayhealth.com/rosacea/things-pack-beach-bag-managing-rosacea/ (dostęp dn. 20.05.21).

Przeczytaj także:
10 faktów, których nie wiesz o cerze naczynkowej,   Pielęgnacja skóry naczynkowej




Zdjęcie autora
Autor
Dr n. o zdrowiu Anna Rudnicka

Ekspert naukowy marki Pharmaceris. Z wykształcenia jest dietetykiem i epidemiologiem. Ukończyła warszawską SGGW, była stypendystką uniwersytetów: francuskiego UniLaSalle oraz tajwańskiego NCHU. Tytuł doktorski zdobywała na Universidad de Murcia w Hiszpanii, we współpracy z uniwersytetem Harvarda oraz szpitalem Mount Sinai w Nowym Jorku. Uczestniczyła w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach dotyczących zdrowia i pielęgnacji skóry. Jest również autorką artykułów popularnonaukowych i publikacji naukowych z tegoż zakresu.

Podobne wpisy
Cera naczynkowa, charakteryzująca się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, wymaga szczególnej uwagi i delikatnej pielęgnacji. Osoby z...
CZYTAJ
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Zazwyczaj można sobie...
CZYTAJ
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczajnie wrażliwą, dlatego jej pielęgnacja wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia