x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2017-04-24
Zdrowa skóra i uroda

5 kroków do idealnego oczyszczania skóry twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To przede wszystkim najskuteczniejsza metoda usunięcia martwych komórek naskórka, nadmiaru sebum, makijażu oraz zanieczyszczeń, które skóra chłonie ze środowiska.

 5 kroków do idealnego oczyszczania skóry twarzy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy sprawia, że pory skóry się otwierają, a sama skóra może swobodnie oddychać. Kluczowym elementem prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy jest jej codzienne oczyszczanie, zarówno rano, jak i wieczorem. Ze względu na to, że podczas nocy skóra, nawet sucha, samoistnie wytwarza sebum, rano, przed nałożeniem makijażu, powinno się ją delikatnie oczyszczać za pomocą płynu micelarnego lub toniku. Natomiast wieczorem należy wykonywać o wiele bardziej rozbudowany proces oczyszczania skóry. Poniżej zostało wyróżnionych 5 kroków, które pozwolą Ci na idealne oczyszczenie skóry twarzy.


Płyn micelarny

Pierwszy krok w celu zmycia makijażu lub oczyszczenia skóry twarzy. Płyn micelarny łączy w sobie oczyszczające właściwości mleczka, odświeżające toniku oraz umiejętność usuwania wodoodpornego makijażu, jakie posiada płyn dwufazowy. Cząsteczki płynu micelarnego, czyli micele, przyciągają i usuwają nagromadzony na powierzchni twarzy tłuszcz w postaci nadmiaru sebum lub makijażu i jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Ogromną zaletą tego kosmetyku jest to, że nie narusza on bariery ochronnej skóry.


Metoda OCM

OCM, ang. Oil Cleansing Method, czyli olejowe oczyszczanie twarzy. Metoda OCM to nie tylko sposób na dogłębne oczyszczenie skóry z makijażu, ale też bardzo skuteczny zabieg pielęgnacyjny. Oczyszczanie skóry olejami posiada bardzo wiele plusów, m.in.: nie narusza pH skóry, nawilża ją i regeneruje, redukuje zaskórniki, wyrównuje koloryt skóry, ogranicza przetłuszczanie się skóry, wzmacnia brwi i rzęsy, a także paznokcie, które przy okazji korzystają z dobroczynnego działania olejów. Olej do oczyszczania skóry twarzy metodą OCM można stworzyć samodzielnie w domu. Jego podstawą jest olej rycynowy, do którego, w zależności od rodzaju cery, dodaje się olej lub mieszaninę olejów bazowych. Skóra sucha potrzebuje 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego, skóra mieszana - 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego, a skóra tłusta 50% oleju rycynowego i 50% oleju bazowego.


Żel do mycia twarzy

W procesie oczyszczania skóry twarzy powinien wystąpić choć jeden kosmetyk, który przed nałożeniem na twarz łączymy z wodą. Sprzyja to dokładnemu oczyszczeniu i pozbyciu się tłustej warstwy, którą pozostawiły oleje. Ze względu na to, że skóra twarzy nie może być oczyszczana tradycyjnym mydłem, bo zmienia ono jej odczyn pH, stworzono specjalistyczne żele do mycia twarzy, które w sposób łagodny oczyszczają skórę z pozostałych na niej nieczystości. Wybierając żel do mycia twarzy warto zwrócić uwagę, czy został przebadany dermatologicznie i nie zawiera drażniących skórę substancji.


Maseczka lub peeling

Maseczki lub peelingi mają tę przewagę nad innymi kosmetykami do oczyszczania, że dostają się głęboko do porów skóry i oczyszczają je z tłuszczu i brudu. Pozostawiają skórę odświeżoną i czystą. Mają zdolność złuszczania i usuwania martwego naskórka. Oprócz zdolności oczyszczania, przekazują też skórze cenne składniki odżywcze. Maseczkę lub peeling dostosowane do rodzaju cery należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.


Tonizowanie skóry twarzy

Toniki i hydrolaty mają zbliżone do siebie właściwości. Sprawiają, że skóra nie świeci się i wydziela mniej sebum. To ostatni etap oczyszczania, który ma na celu przywrócić skórze prawidłowy poziom pH i odświeżyć ją. Oczyszczona za ich pomocą skóra gotowa jest na przyjęcie substancji odżywczych zawartych w nakładanych następnie kremach pielęgnacyjnych do wnętrza skóry i odżywienie jej.


Czasami wybór odpowiednich kosmetyków do oczyszczania skóry twarzy może sprawiać trudność. Zwłaszcza w przypadku osób posiadających cerę problematyczną, ze skłonnością do trądziku lub nadmiernego przetłuszczania należy przywiązywać szczególną wagę do produktów oczyszczających skórę twarzy. W ich przypadku kosmetyki te powinny jednocześnie odpowiednio oczyszczać, nawilżać i nie powodować przesuszenia. Skóra z tendencją do trądziku lub nadmiernego wydzielania łoju w momencie jej przesuszenia reaguje obronnie, wydzielając jeszcze więcej sebum czy niedoskonałości.


Bezpiecznym sposobem na oczyszczenie skóry twarzy, która należy do tłustych, trądzikowych lub mieszanych, jest żel do mycia twarzy SVR Sebiclear: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/svr-sebiaclear-zel-dmycia-200-ml,12485.html. Kosmetyk ten delikatnie i zarazem dokładnie oczyszcza skórę twarzy, nie przesusza jej i nie podrażnia. Doskonale radzi sobie z regulacją nadmiaru łoju, eliminacją zaskórników oraz nawilżeniem i matowieniem skóry.

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, najczęściej kierujemy się poleceniami znajomych, atrakcyjną reklamą lub...
CZYTAJ
Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa, która otacza całe ciało, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy...
CZYTAJ
Skóra, która traci wodę, nie tylko ulega przesuszeniu, ale też jest bardziej podatna na tworzenie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia