Klasterowy ból głowy. Czym się charakteryzuje?
Klasterowy ból głowy to przypadłość, która nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia. Są to silne, regularnie pojawiające się dolegliwości, które dokuczają nawet kilka razy na dobę – napady mogą występować przez kilka dni, a nawet tygodni. Wyjaśniamy, jakie symptomy mogą sugerować klasterowe bóle głowy i w jaki sposób leczy się tą przypadłość.
Przyczyny klasterowych bólów głowy
Choroba ta jest klasyfikowana jako idiopatyczne bóle głowy. Wiadomo, że kiedy pojawia się jej napad – czyli klaster – w układzie nerwowym wzrasta stężenie histaminy.
Mimo tego przyczyny choroby nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że klasterowe bóle głowy – zwane też niekiedy zespołem Hortona – mogą być spowodowane:
- zapaleniem aseptycznym – zgodnie z tą teorią dolegliwości bólowe są spowodowane zapaleniem kości znajdującej się tuż przy nerwie trójdzielnym. Stan zapalny może być wywołany przez bakterie, wirusy, grzyby. Na skutek tego dochodzi do wolniejszego przepływu krwi w tętnicy, pojawia się jej obrzęk, co powoduje ucisk na nerw trójdzielny i ból,
- nadaktywnością podwzgórza mózgu i zwiększoną produkcją histaminy.
Na klasterowy ból głowy częściej cierpią osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i napojów z kofeiną. Prawdopodobieństwo pojawienia się napadu zwiększają przyjmowanie leków z nitrogliceryną oraz przebywanie w warunkach wysokogórskich.
Objawy i rodzaje klasterowego bólu głowy
Przypadłość ta jest trudna zdiagnozowania, gdyż jej objawy częściowo pokrywają się z symptomami występującymi przy migrenie. W przypadku zespołu Hortona dolegliwości również dotyczą jednej strony głowy.
Na chorobę tą częściej zapadają mężczyźni niż kobiety. Charakterystyczne dolegliwości pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia. Ból często przychodzi nagle i podczas snu. Klasterowy ból głowy mogą sugerować objawy towarzyszące, czyli:
- łzawienie oka i opadanie powieki po tej samej stronie, której dotyczą dolegliwości bólowe,
- opuchnięcie i zaczerwienienie twarzy,
- ból zlokalizowany w okolicach oczodołu,
- potliwość,
- obrzęk błony śluzowej nosa,
- wyciek nadmiernej ilości wydzieliny z nosa,
- pobudzenie, uczucie niepokoju.
Chorzy klasyfikują ból jak kłujący i piekący. Może pojawiać się on nawet kilka razy w ciągu doby. Choroba ustępuje po kilku dniach lub tygodniach, ale dolegliwość mają tendencję do powracania. Napady klasterowych bólów głowy pojawiają się najczęściej wiosną i jesienią.
Wyróżnia się dwa rodzaje klasterowych bólów głowy:
- chroniczne – taka postać choroby charakteryzuje się tym, że napady bólowe pojawiają się przez okres dłuższy niż rok. Remisja choroby trwa wtedy nie dłużej niż dwa tygodnie,
- epizodyczne – w takiej postaci choroba utrzymuje się od tygodnia do roku. Klastery – czyli napady bólowe – są oddzielone minimum dwutygodniowym okresem ustąpienia objawów
W jaki sposób leczy się klasterowe bóle głowy?
Diagnostyka zespołu Hortona polega między innymi na wykluczeniu innych czynników mogących powodować tak silne dolegliwości. W tym celu osoba skarżąca się na bóle głowy jest kierowana na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Należy wykluczyć też zapalenie zatok szczękowych – np. poprzez wykonanie badania RTG.
Po postawieniu diagnozy lekarz może wdrożyć leczenie, które polega na doraźnym łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz na profilaktyce:
- w przypadku napadu bólu pacjenci mogą stosować inhalacje 100% tlenem i tryptany – w formie zastrzyków lub aerozoli. Leki w postaci tabletek są nieskuteczne – są zbyt wolno wchłaniane przez organizm i zbyt późno przynoszą ulgę w bólu,
- aby zapobiegać pojawieniu się objawów choroby, pacjentom zaleca się przyjmowanie glikokortykosteroidów, blokerów kanału wapniowego, węglanu litu.
Nietypowy, chroniczny i bardzo silny ból głowy zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Jeśli dolegliwości mają charakter napadowy, towarzyszy im łzawienie oka, opadanie powieki, może to sugerować zespół Hortona. Aby zmniejszyć dolegliwości i zapobiegać napadom, należy pozostawać pod stałą opieką lekarską – leki minimalizujące objawy klasterowych bólów głowy to środki przepisywane wyłącznie na receptę.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
11,35 zł
22,96 zł
20,13 zł