Jak samodzielnie badać piersi?
Badanie piersi w ramach profilaktyki nowotworowej to rzecz bardzo istotna – zwłaszcza w wieku dojrzałym. Zupełnie bezpiecznie dla zdrowia można przeprowadzać, dość często i nawet u osób bardzo młodych, USG piersi. U kobiet starszych, które nie będą już w ciąży, robi się mammografię. Samodzielnie natomiast każda z nas powinna regularnie badać piersi metodą dotykową. Przeczytaj, jak samodzielnie badać piersi.
Jak samodzielnie badać piersi?
-
Stajemy przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia i dokładnie przyglądamy się obu piersiom z każdej strony, w poszukiwaniu ewentualnych zmian ich kształtu lub zmian wyglądu skóry.
-
To samo powtarzamy w pozycji z rękami uniesionymi nad głowę.
-
Następnie, lewe przedramię unosimy nad głowę, a palcami prawej dłoni badamy lewą pierś, wykonując okrężne ruchy wokół sutka.
-
To samo powtarzamy, unosząc prawą rękę i badając prawą pierś.
-
Kładziemy się, układając poduszkę pod lewym ramieniem i opierając na nim głowę. Prawą ręką wykonujemy okrężne ruchy wokół lewej piersi – od zewnątrz w kierunku sutka.
-
To samo powtarzamy, układając głowę na prawym ramieniu i badając prawą pierś.
-
W tej samej – leżącej pozycji, sprawdzamy dokładnie obszar pomiędzy piersią, a pachą oraz samą pachę. Badamy te okolice również przy rękach opuszczonych wzdłuż tułowia.
-
Leżąc, delikatnie ściskamy najpierw jeden, potem drugi sutek i sprawdzamy, czy nie wydobywa się z nich jakaś wydzielina.
Co powinno zaniepokoić?
Bolesność, nadwrażliwość, pewna asymetryczność… to rzeczy normalne i zazwyczaj nie są one niebezpieczne. Do lekarza należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania jednego (lub kilku) z poniższych objawów:
-
wyraźne zgrubienie wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
-
wydzielina sącząca się z sutka,
-
skurczenie się (wgłębienie) sutka,
-
pomarszczenie, pofałdowanie, zmiana koloru skóry piersi.
Symptomy te nie muszą oznaczać najgorszego, jednak bezwzględnie wymagają sprawdzenia przez lekarza. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem atakującym kobiety, lepiej więc dmuchać na zimne.
Kto jest w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi?
Najbardziej narażone na raka piersi są kobiety w dojrzałym wieku (zwłaszcza bezdzietne), a także panie, które późno rodziły swoje pierwsze dziecko. Szczególnie uważać powinny również osoby pochodzące z rodzin, w których pojawił się już rak piersi oraz kobiety otyłe.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.