Fosfolipidy – co to i dlaczego są niezbędne wątrobie?
Fosfolipidy to naturalnie występujące organiczne związki chemiczne. Jest to budulec błon otaczających komórki wszystkich żywych organizmów. W organizmie człowieka szczególnie wysokie stężenia fosfolipidów znajdują się w tkance nerwowej (neuron, osłonki nerwowe), wątrobie i krwi. Fosfolipidy, które zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, nazywane są „fosfolipidami niezbędnymi” [4]. Dowiedz się, jak działają na wątrobę.
Fosfolipidy na wątrobę - dlaczego wątroba ich potrzebuje?
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne [1]. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio „traktowana”, może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji [2]. Podstawowym budulcem błon otaczających komórki wątroby są fosfolipidy [3], które stanowią blisko 65% jej składu [4]. W każdym przypadku choroby wątroby lub jej uszkodzenia, niezależnie od przyczyny, występuje uszkodzenie błony komórkowej komórek wątroby, czyli hepatocytów. Skutkiem tego jest zmniejszony poziom fosfolipidów, zmiana ich składu i zmniejszenie płynności błony, co prowadzić może m.in. do zaburzeń czynności wątroby i zaburzeń aktywności enzymów [5]. Odpowiedzmy sobie na pytanie co to są fosfolipidy, jakie pełnią funkcje i do czego są niezbędne?
Fosfatydylocholina - najważniejszy fosfolipid
Najważniejszym fosfolipidem z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby jest fosfatydylocholina (fosfolipidy przyłączone do cząsteczki choliny), która bierze udział w wielu ważnych dla wątroby procesach, m.in. w przemianach tłuszczów i cholesterolu, w przyspieszaniu usuwania tłuszczu z wątroby, w ochronie komórek wątroby [4], czy ochronie wątroby przed uszkodzeniami spowodowanymi przez alkohol [6]. Jej niedobór, niezależnie od przyczyny, negatywnie wpływa na optymalną kondycję i pracę wątroby, prowadząc do dysfunkcji tego organu. Zasadne jest wówczas systematyczne uzupełnianie komórek wątroby mieszaniną fosfolipidów uzyskiwanych z nasion soi, zawierających fosfatydylocholinę [4].
Fosfolipidy z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi
Aby fosfolipidy zostały wbudowane w błony komórkowe hepatocytów, nie mogą być przypadkowe, muszą to być fosfolipidy niezbędne (EPL - Essential phospholipids) wysokiej jakości. Powinny zawierać wysoki poziom fosfatydylocholiny, z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Takie wysokiej jakości fosfolipidy niezbędne, są zawarte wyłącznie w wysokiej jakości lekach, nie suplementach diety [5]. Wbudowują się one w uszkodzone błony komórkowe komórek wątroby i wpływają pozytywnie na regenerację tego narządu. Badania potwierdzają ich pozytywne działanie wspomagające w przypadku wielu chorób wątroby jak m.in.: [7]
- alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
- polekowe uszkodzenie wątroby,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (wspomagająco).
Niezbędne fosfolipidy – funkcje i co mogą jeszcze zrobić dla wątroby?
Fosfolipidy niezbędne, poza wymienionymi już pełnią szereg dodatkowych dobroczynnych funkcji dla wątroby. Są niezbędne do różnicowania się komórek oraz do transportu cząsteczek przez błony, hamują procesy włóknienia w wątrobie, zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, czy uczestniczą w trawieniu tłuszczów [5].
Wątroba odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Aby móc w pełni wykorzystywać energię i cieszyć się zdrowiem, odśwież swoją wiedzę na temat problemów z wątrobą. Dowiedz się więcej na stronie: https://www.apteka-melissa.pl/essentiale-jak-dbac-o-watrobe
Bibliografia:
1. Rózga J i in. Co nowego w leczeniu wątrobowozastępczym? Hepatologia 2014; 14: 139–148.Kargulewicz A i inni. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – etiopatogeneza, epidemiologia, leczenia, Nowiny Lekarskie 2010, 79,5.
2. Simon K. Diagnostyka chorób wątroby. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2012: 9.
3. Gundermann KJ. The essential phospholipids as a membrane therapeutic. Polish Section of European Society of Biochemical Pharmacology. Institute of Pharmacology and Toxicology, Medical Academy, Szczecin 1993.
4. Kozłowska-Wojciechowska M. Niezbędne fosfolipidy. Terapia 2014; 6(307): 13–15.
5. Gundermann KJ et al. Activity of essential phospholipids (EPL) from soybean in liver diseases. Pharmacol Rep 2011; 63(3): 643–59.
6. Aleynik S.I., Lieber C.S. Polyenylphosphatidylcholine corrects the alcohol-induced hepatic oxidative stress by restoring s-adenosylmethionine Alcohol Alcohol May-Jun 2003;38(3):208-12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12711653/, data dostępu 14.03.22.
7. Kidd P. Phosphatidylcholine: A Superior Protectant Against Liver
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
24,69 zł
65,49 zł