Sok z dyni. Jakie ma właściwości?
Sok z dyni cieszy się rosnącą popularnością zwłaszcza wśród osób, które zdrowo się odżywiają. Nie ma się czemu dziwić – stanowi on bogactwo witamin i składników mineralnych. Dowiedz się, jak mogą one wspierać pracę organizmu.
Dynia – właściwości odżywcze
Dynia trafiła na europejskie stoły po odkryciu Ameryki. Największe owoce mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów.
100 g dyni ma ok. 30 kcal i zawiera małe ilości podstawowych składników odżywczych. W podanej ilości warzywa znajduje się zaledwie:
- 7 g węglowodanów – w tym 0,5 g błonnika,
- 1 g białka,
- 0,1 g tłuszczu.
To sprawia, że warzywo jest lekkostrawne i niskokaloryczne. Dlatego jest chętnie podawane dzieciom. Często sięgają po nie także osoby, które się odchudzają lub mają problemy z trawieniem.
Dynia – co zawiera?
Pomimo niewielkiej kaloryczności, dynia jest warta uwagi. Zawiera wiele składników mineralnych i witamin, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jej składzie można znaleźć m.in.:
- potas – wspiera m.in. prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego i mięśniowego;
- wapń – wspomaga m.in. krzepnięcie krwi, metabolizm energetyczny i utrzymanie zdrowych kości oraz zębów;
- fosfor – pomaga m.in. zachować mocne kości i zęby;
- magnez – wspiera m.in. właściwą pracę nerwów i mięśni oraz utrzymanie odpowiednich funkcji psychologicznych;
- witamina B2 – wspomaga m.in. prawidłowe widzenie, metabolizm żelaza i ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym;
- witamina B1 – pomaga m.in. zachować prawidłowe funkcjonowanie serca i układu nerwowego;
- witamina C – wspiera m.in. produkcję kolagenu oraz pracę układu nerwowego i układu odpornościowego;
- witamina A – wspomaga m.in. prawidłowe widzenie i utrzymanie błon śluzowych oraz skóry w optymalnym stanie;
- witamina E – pomaga zabezpieczyć komórki przed stresem oksydacyjnym.
W dyni można znaleźć także dużą ilość alfa- i betakarotenu, które wspierają m.in. ochronę organizmu przed rozwojem nowotworów. Ponadto warzywo zawiera luteinę wspomagającą prawidłowe widzenie. Stanowi źródło błonnika, który pomaga zwiększyć masę kału i przyspieszyć usuwanie treści zalegającej w jelitach. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Sok z dyni – przepis
Sok z dyni jest delikatnie słodki i można w nim wyczuć orzechową nutę, jednak smak przetworu nie jest zbyt wyrazisty. Dlatego warto połączyć to warzywo z innymi produktami, np. z marchewką, jabłkiem czy brzoskwinią. Ich dodatek może urozmaicić napój i poprawić jego walory smakowe.
Sok z dyni najlepiej pić świeży, niepoddany obróbce. Jednak jeśli nie masz możliwości przygotowania takiego napoju, możesz wypróbować inne przepisy.
Świeży sok z dyni – jak go przygotować?
Przygotowanie świeżego soku z dyni z dodatkami jest dość proste. Potrzebujesz do tego sokowirówki oraz kilku składników, czyli:
- ¼ dyni,
- 2 jabłka,
- sok z 1/2 limonki,
- ½ łyżeczki startego imbiru.
Dynię dokładnie obierz ze skóry, a następnie wydrąż pestki, a miąższ pokrój w kostkę. Jabłka również należy pozbawić skórki, wyciąć ich wnętrze i podzielić owoce na mniejsze cząstki. Następnie oba produkty umieść w sokowirówce i poczekaj, aż wycieknie sok.
Gdy napój będzie gotowy, połącz go z sokiem z limonki i z imbirem. Możesz także dodać kostki lodu, które przyjemnie schłodzą sok.
Sok z dyni na ciepło – jak go zrobić?
Jeśli nie masz sokowirówki, nic straconego. Wystarczą blender, garnek oraz:
- ¼ dyni,
- 3 marchewki,
- 1 szklanka wody.
Oba warzywa dokładnie obierz (z dyni wyjmij również pestki), a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przygotowane składniki przełóż go garnka, zalej wodą i gotuj na małym ogniu tak długo, aż zmiękną. Następnie odstaw naczynie, aby zawartość wystygła. Na koniec zblenduj warzywa i odcedź sok przez gazę lub drobne sitko.
Pamiętaj, że sok z dyni możesz także przelać do słoików i zapasteryzować, aby był gotowy do picia w późniejszym czasie.
Dynia to często niedoceniane warzywo, które jest pełne wielu cennych minerałów i witamin. Dlatego warto się nim zainteresować.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
29,75 zł
22,95 zł
20,90 zł