x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2023-02-09
Porady

Sok z dyni. Jakie ma właściwości?

Sok z dyni cieszy się rosnącą popularnością zwłaszcza wśród osób, które zdrowo się odżywiają. Nie ma się czemu dziwić – stanowi on bogactwo witamin i składników mineralnych. Dowiedz się, jak mogą one wspierać pracę organizmu.

 Świeży sok z dyni – jak go przygotować?
Spis treści

Dynia – właściwości odżywcze

Dynia trafiła na europejskie stoły po odkryciu Ameryki. Największe owoce mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów.

100 g dyni ma ok. 30 kcal i zawiera małe ilości podstawowych składników odżywczych. W podanej ilości warzywa znajduje się zaledwie:

  • 7 g węglowodanów – w tym 0,5 g błonnika,
  • 1 g białka,
  • 0,1 g tłuszczu.

To sprawia, że warzywo jest lekkostrawne i niskokaloryczne. Dlatego jest chętnie podawane dzieciom. Często sięgają po nie także osoby, które się odchudzają lub mają problemy z trawieniem.

Dynia – co zawiera?

Pomimo niewielkiej kaloryczności, dynia jest warta uwagi. Zawiera wiele składników mineralnych i witamin, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jej składzie można znaleźć m.in.:

  • potas – wspiera m.in. prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego i mięśniowego;
  • wapń – wspomaga m.in. krzepnięcie krwi, metabolizm energetyczny i utrzymanie zdrowych kości oraz zębów;
  • fosfor – pomaga m.in. zachować mocne kości i zęby;
  • magnez – wspiera m.in. właściwą pracę nerwów i mięśni oraz utrzymanie odpowiednich funkcji psychologicznych;
  • witamina B2 – wspomaga m.in. prawidłowe widzenie, metabolizm żelaza i ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym;
  • witamina B1 – pomaga m.in. zachować prawidłowe funkcjonowanie serca i układu nerwowego;
  • witamina C – wspiera m.in. produkcję kolagenu oraz pracę układu nerwowego i układu odpornościowego;
  • witamina A – wspomaga m.in. prawidłowe widzenie i utrzymanie błon śluzowych oraz skóry w optymalnym stanie;
  • witamina E – pomaga zabezpieczyć komórki przed stresem oksydacyjnym.

W dyni można znaleźć także dużą ilość alfa- i betakarotenu, które wspierają m.in. ochronę organizmu przed rozwojem nowotworów. Ponadto warzywo zawiera luteinę wspomagającą prawidłowe widzenie. Stanowi źródło błonnika, który pomaga zwiększyć masę kału i przyspieszyć usuwanie treści zalegającej w jelitach. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Sok z dyni – przepis

Sok z dyni jest delikatnie słodki i można w nim wyczuć orzechową nutę, jednak smak przetworu nie jest zbyt wyrazisty. Dlatego warto połączyć to warzywo z innymi produktami, np. z marchewką, jabłkiem czy brzoskwinią. Ich dodatek może urozmaicić napój i poprawić jego walory smakowe.


Sok z dyni najlepiej pić świeży, niepoddany obróbce. Jednak jeśli nie masz możliwości przygotowania takiego napoju, możesz wypróbować inne przepisy.

Świeży sok z dyni – jak go przygotować?

Przygotowanie świeżego soku z dyni z dodatkami jest dość proste. Potrzebujesz do tego sokowirówki oraz kilku składników, czyli:

  • ¼ dyni,
  • 2 jabłka,
  • sok z 1/2 limonki,
  • ½ łyżeczki startego imbiru.

Dynię dokładnie obierz ze skóry, a następnie wydrąż pestki, a miąższ pokrój w kostkę. Jabłka również należy pozbawić skórki, wyciąć ich wnętrze i podzielić owoce na mniejsze cząstki. Następnie oba produkty umieść w sokowirówce i poczekaj, aż wycieknie sok.


Gdy napój będzie gotowy, połącz go z sokiem z limonki i z imbirem. Możesz także dodać kostki lodu, które przyjemnie schłodzą sok.

Sok z dyni na ciepło – jak go zrobić?

Jeśli nie masz sokowirówki, nic straconego. Wystarczą blender, garnek oraz:

  • ¼ dyni,
  • 3 marchewki,
  • 1 szklanka wody.

Oba warzywa dokładnie obierz (z dyni wyjmij również pestki), a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przygotowane składniki przełóż go garnka, zalej wodą i gotuj na małym ogniu tak długo, aż zmiękną. Następnie odstaw naczynie, aby zawartość wystygła. Na koniec zblenduj warzywa i odcedź sok przez gazę lub drobne sitko.


Pamiętaj, że sok z dyni możesz także przelać do słoików i zapasteryzować, aby był gotowy do picia w późniejszym czasie.


Dynia to często niedoceniane warzywo, które jest pełne wielu cennych minerałów i witamin. Dlatego warto się nim zainteresować.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dieta sokowa to zasadniczo krótka dieta. Polega na spożywaniu wyłącznie soków ze świeżych owoców i...
CZYTAJ
W ostatnich czasach nastąpił powrót popularności warzywa, jakim jest dynia. Owoce jej niektórych odmian mogą...
CZYTAJ
Maca jest uprawiana jako warzywo na wyżynach andyjskich od 3000 lat. Korzeń jest jednak wykorzystywany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia