x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-09-20
Suplementacja

Korzeń maca. Jak działa na organizm?

Maca jest uprawiana jako warzywo na wyżynach andyjskich od 3000 lat. Korzeń jest jednak wykorzystywany do produkcji suplementów diety sprzedawanych w aptekach. Jego składnikom przypisuje się przede wszystkim działanie wspomagające pobudzenie centralnego układu nerwowego oraz aktywności seksualnej. Jak korzeń maca działa na organizm? Czy warto go przyjmować? Dowiedz się więcej.

 Korzeń maca – właściwości
Spis treści

Korzeń maca – peruwiański żeń-szeń

Peruwiańska maca (Lepidium meyenii walper) jest pokarmem, który pochodzi z Peru, gdzie tamtejsza tradycyjna medycyna postrzega ten korzeń jako suplement korzystny dla męskiej płodności. Maca jest często uprawiana w Andach. Odporność tego gatunku jest zaskakująca, nawet w szczególnych warunkach klimatycznych na wysokościach andyjskich i przy temperaturach wahających się od +20 stopni do -25 stopni. Korzeń maca rośnie tam bez zarzutu.


Pierwotnie doceniany ze względu na to, że zawiera bardzo ważne dla zdrowia witaminy i minerały. Jest również bogaty w błonnik, węglowodany i białko. Przez tubylców nazywany jest peruwiańskim żeń-szeniem, ponieważ przyczynia się do poprawy sprawności seksualnej mężczyzn, zwiększania libido u kobiet oraz ogólnie aktywności fizycznej i umysłowej u obu płci.

Korzeń maca – właściwości

Składnikom obecnym w korzeniu maca przypisuje się szereg właściwości. Dzięki temu jako suplement diety może być spożywany w różnym celu.

  • Przyczynia się do wzrostu energii, wigoru i jest wsparciem w przypadku anemii.
  • Wspiera działanie adaptogenne podobne do żeń-szenia.
  • Pomaga zredukować stres, zwalczać zmęczenie i zwiększyć wytrzymałość.
  • Uwalnia substancje, które wpływają na podwzgórze i przysadkę mózgową. Tam pomagają aktywować mechanizmy, które regulują uwalnianie hormonu folikulotropowego (FSH).
  • Wspiera korygowanie zaburzeń erekcji. Nie sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają jak po zażyciu Viagry, lecz wspiera wzwód na poziomie mózgowym poprzez aktywowanie odpowiednich neuroprzekaźników.
  • Przyczynia się do poprawy płodności mężczyzn, a w zwłaszcza produkcji i ruchliwości plemników. 
  • Wspiera utrzymanie koncentracji.
  • Pomaga łagodzić skutki menopauzy: uderzenia gorąca, migreny, osłabienie i zmęczenie.
  • Dzięki zawartości wapnia wspiera w zapobieganiu osteoporozie.
  • Obecności flawonoidów i witamin wspomaga niwelowanie działalności wolnych rodników.
  • Wspomaga stymulowanie układu nerwowego.
  • Pomaga zapobiegać chorobom układu oddechowego lub alergiom.
  • Wspiera kontrolę utrzymania odpowiedniego poziomu glukozy.

Korzeń maca – wskazówki spożywania

W jakich formach występuje korzeń maca? Tabletki, kapsułki i postać proszku to najczęściej dostępne w aptekach produkty. To, jaką formę wybierzesz, zależy już od Twoich preferencji. W przypadku suplementów w kapsułkach lub tabletkach sugerowana dzienna porcja, która pozwala uzyskać korzyści, wynosi 240-800 mg/dzień. Ilość macy w proszku powinna wynosić nie więcej niż 1,5-3 g/dzień. Postać sypką można rozcieńczyć w wodzie, koktajlu lub jogurcie. Zwykle zaleca się spożywanie macy zmieszanej z jedzeniem, a nie na pusty żołądek. W każdym razie musisz przestrzegać instrukcji producenta dla konkretnego produktu, który zamierzasz spożyć. W przypadku jakichkolwiek pytań warto skonsultować się z lekarzem.


Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z korzeniem maca, pamiętaj o kilku wskazówkach.

  • Lepiej nie spożywać go na noc, bo wspiera pobudzenie organizmu i dodaje energii.
  • Ma dużo błonnika, więc nadmierne spożycie może powodować wzdęcia, gazy, a nawet biegunkę.
  • W niektórych przypadkach może hamować normalne funkcjonowanie tarczycy. Z jednej strony zawiera sporo jodu, wiec nie jest dobrym suplementem dla osób z nadczynnością tarczycy, a z drugiej ze względu na obecność glukozynolanów hamujących wychwyt jodu, nie jest wskazana dla osób z niedoczynnością tarczycy.
  • Nie można go spożywać w sytuacji przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Korzeń maca zwiększa ryzyko krwawienia.


W przypadku, gdy zmagasz się z różnymi problemami zdrowotnymi, też możesz czerpać z potencjału i wartości odżywczych korzenia maca, ale rób to z głową. Wcześniej poznaj opinie na temat danego produktu i skonsultuj się z lekarzem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni, ale również medycynie naturalnej czy kosmetyce. Moringa, bo o...
CZYTAJ
Guarana to roślina, która była znana już setki lat temu na kontynencie południowoamerykańskim. Już niegdyś...
CZYTAJ
Nasiona chia, czyli nasiona rośliny określanej jako szałwia hiszpańska, to produkt, który zyskał miano superfood...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia