Bakteryjne zapalenie płuc. Jakie są jego objawy i jak je rozpoznać?
Zapalenie płuc jest bardzo powszechną chorobą, z którą zmagają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Chociaż schorzenie to mogą wywoływać wirusy, w przeważającej większości chorobę wywołują bakterie. Sprawdź, jak rozpoznać bakteryjne zapalenie płuc i dowiedz się, w jaki sposób je zwalczyć.
Zapalenie płuc jest chorobą, którą wyróżnia charakterystyczny obraz kliniczny. Jako że jest od dawna znana w medycynie, rozpoznanie tego schorzenia jest łatwe.
Bakteryjne zapalenie płuc – co je wywołuje?
Mianem bakteryjnego zapalenia płuc określa się stan zapalny miąższu płucnego. Za chorobę odpowiadają bakterie – zwykle są to pneumokoki (Streptococcus pneumoniae). Niekiedy schorzenie wywołują także:
- gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus),
- pałeczka grypy (Haemophilus influenzae),
- pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa),
- enterobakterie (głównie Klebsiella pneumoniae),
- bakterie beztlenowe.
Niekiedy zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym mogą spowodować tzw. nietypowe bakterie. Zalicza się do nich m.in.:
- Mycoplasma pneumoniae – wywołuje mykoplazmatyczne zapalenie płuc,
- Chlamydia trachomatis, Chlamydophila pneumoniae – odpowiadają za chlamydiowe zapalenie płuc.
Pamiętaj! Choroba może rozwinąć się na skutek nadkażenia bakteryjnego w przebiegu wirusowego zapalenia płuc.
Kto jest narażony na bakteryjne zapalenie płuc? Choroba rozwija się u ludzi w każdym wieku. Niemniej jednak można wskazać kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Zalicza się do nich m.in.:
- stan obniżonej odporności organizmu,
- przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego,
- przewlekłe choroby układu oddechowego,
- palenie papierosów,
- zakażenia o podłożu wirusowym.
Ponadto bakteryjne zapalenie płuc nierzadko rozwija się u pacjentów przebywających w szpitalu.
Jak objawia się bakteryjne zapalenie płuc?
Bakteryjne zapalenie płuc jest chorobą, która daje wiele charakterystycznych objawów. Wśród najczęściej pojawiających się symptomów można wymienić m.in.:
- nagłą, wysoką gorączkę – nierzadko dochodzącą do 40°C,
- silne osłabienie,
- kaszel mokry,
- bóle w klatce piersiowej,
- dreszcze,
- zlewne poty,
- duszność – o różnym stopniu nasilenia.
Nieco trudniej zdiagnozować zapalenie płuc, za rozwój którego odpowiadają bakterie nietypowe. Do pojawiających się objawów zaliczyć można m.in.:
- suchy kaszel,
- nieznacznie podwyższona temperatura ciała.
Niekiedy dochodzi do występowania objawów niezwiązanych z układem oddechowym. Mowa m.in. o bólach mięśni i stawów, biegunce.
Diagnostyka bakteryjnego zapalenia płuc
W przypadku wystąpienia objawów typowych dla bakteryjnego zapalenia płuc, przeprowadza się diagnostykę. Wykonywane badania mają potwierdzić / wykluczyć chorobę, a także pomóc w ustaleniu czynnika etiologicznego.
RTG klatki piersiowej
Podstawowym badaniem mającym na celu rozpoznanie choroby jest radiogram. Pozwala na ocenę rozległości oraz występowania niektórych powikłań. W przypadku choroby widoczne są zmiany naciekowe, niekiedy można stwierdzić obecność płynu w opłucnej czy ropni płuc.
RTG klatki piersiowej wykonuje się nie tylko w celu rozpoznania choroby, ale także po zakończeniu leczenia.
Badania laboratoryjne
Badania laboratoryjne zalecane są nie tylko pacjentom hospitalizowanym, ale również leczącym się w warunkach domowych.
Na liście rekomendowanych badań znajdują się:
- morfologię – stwierdza się zwiększenie liczby krwinek białych,
- CRP – obserwuje się znaczne zwiększenie stężenia białka C-reaktywnego,
- aktywność enzymów wątrobowych – pozwala na ocenę stanu wątroby w kontekście ewentualnego jej uszkodzenia w trakcie leczenia.
Bronchoskopia
Bronchoskopia jest badaniem, które wykonywane jest u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby lub u pacjentów zmagających się ze szpitalnym zapaleniem płuc. Badanie pozwala na bakteriologiczną ocenę materiału pobranego z róg oddechowych.
Na czym polega rozpoznanie bakteryjnego zapalenia płuc?
Lekarz dokonuje rozpoznania choroby na podstawie:
- objawów klinicznych,
- wyników fizykalnego badania,
- zmian widocznych w RTG klatki piersiowej,
- wyników badań laboratoryjnych.
Jeśli stan zdrowia pacjenta tego nie wymaga, nie ma potrzeby hospitalizacji. Bakteryjne zapalenie płuc szybko ustępuje – na skutek dobrze dobranej antybiotykoterapii.
Pamiętaj! Jeżeli zauważasz u siebie objawy bakteryjnego zapalenia płuc, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Zaprzestać kontaktów z innymi ludźmi, ponieważ choroba przenosi się drogą kropelkową.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.