x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-04-21
Schorzenia i dolegliwości

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Spis treści

Zawroty głowy to dość powszechny objaw, który w ciągu życia prawdopodobnie odczuwał niemal każdy z nas. Czasem są wynikiem stresu i zmęczenia, a czasem - procedur medycznych, wrażliwości na niektóre zapachy czy bodźce wzrokowe. Niestety, jeśli zawroty głowy pojawiają się często lub regularnie, należy poddać ten objaw odpowiedniej diagnostyce - może on bowiem oznaczać problemy z równowagą (zaburzenia błędnika), niewyleczone infekcje w uchu lub zaburzenia centralnego układu nerwowego. W opublikowanym poniżej materiale wideo nasz ekspert - dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - specjalista laryngologii dziecięcej i audiologii - opowie o tym, dlaczego nie należy bagatelizować częstych zawrotów głowy lub zawrotów głowy przy schylaniu, wstawaniu z łóżka lub innych, określonych sytuacjach

Rodzaje i przyczyny zawrotów głowy 

Aby zdiagnozować przyczyny zawrotów głowy i rozpocząć ich leczenie, na początku lekarz musi współpracować z pacjentem w zakresie rozpoznania sytuacji. Co to oznacza w praktyce? Doktor Andrzejewski, zaproszony do naszego odcinka jako ekspert, zwraca szczególną uwagę na istotę wyczerpującego wywiadu z pacjentem. Aby ocenić, czy dolegliwości pacjenta wynikają z zaburzeń błędnika, infekcji czy zaburzeń centralnego układu nerwowego, należy z całą pewnością ustalić charakter zawrotów głowy zgłaszanych lekarzowi. Chodzi tu o ustalenie częstotliwości dolegliwości, ich nasilenia, okoliczności, w jakich występują, powtarzalności, a także o poznanie wcześniejszej historii chorób danej osoby. Generalnie zawroty głowy - przy wstawaniu, schylaniu się, przy wykonywaniu innych czynności lub w spoczynku dzieli się ze względu na ich etiologię - a więc pochodzenie: 

  • częste zawroty głowy, z towarzyszącym im bólem uszu, uczuciem zatkania kanału słuchowego, wypełnienia ucha bądź niedosłuchu, a także zawroty występujące u pacjenta z kierowaniem się na prawo lub lewo mogą świadczyć o zaburzeniach błędnika (obserwuje się wtedy zwłaszcza zawroty głowy przy schylaniu, wstawaniu i ogólnie - przy zmianie pozycji) lub o zaburzeniach obwodowych związanych ze słuchem, infekcjami uszu lub innymi dolegliwościami w obrębie ośrodka równowagi;
  • zawroty głowy przy wstawaniu, ale również w pozycji leżącej, występujące z różnym natężeniem i - wydawać by się mogło - bez przyczyny, mogą pojawić się na skutek zaburzeń centralnego układu nerwowego. W zaburzenia te wlicza się zaburzenia przepływów w naczyniach szyjnych lub mózgowych, ale również choroby neurologiczne, a nawet guzy mózgu. 

Pamiętajmy, że częste zawroty głowy - niezależnie od tego, czy pojawiają się po zmianie pozycji, czy bez widocznej przyczyny - zawsze należy poddać szczegółowej diagnostyce. 

Jak zniwelować zawroty głowy? Przetestuj ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa 

Specjalista laryngologii - doktor Andrzejewski - wspomina w filmie również o tym, że przyczyny zawrotów głowy mogą dotyczyć również szyjnego odcinka kręgosłupa. Związane jest to ze złą postawą ciała, obejmującą pochylenie głowy w przód - w kierunku ekranu smartfona, komputera, telewizora czy w kierunku przedniej szyby za kierownicą. Niestety, nie jest to naturalne ułożenie dla naszego narządu ruchu i może ono powodować zaburzenia w pracy nerwów, a tym samym - zawroty głowy przy schylaniu, wstawaniu czy przy wykonywaniu innych czynności. Na szczęście istnieją ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa, które - przy regularnym wykonywaniu - będą mogły zniwelować dolegliwości związane z zawrotami głowy. Doktor szczegółowo omawia je w poniższym materiale wideo - zapraszamy więc do jego oglądania!

Zdjęcie autora
Autor
Dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski

Specjalista laryngologii dziecięcej i audiolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi (ocenie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a na co dzień związany jest z Kliniką Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej. Odbył specjalizację z laryngologii dziecięcej, laryngologii ogólnej oraz audiologii. Cechuje go wysoka empatia względem pacjentów i nieustająca chęć niesienia pomocy, która sprawia, że cały czas dokształca się i poszerza swoją wiedzę w interesujących go dziedzinach medycyny.

Podobne wpisy
Powiększone migdałki podczas infekcji to objaw, który niejednokrotnie stanowi dla rodziców powód do niepokoju. Na...
CZYTAJ
Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może mieć podłoże...
CZYTAJ
Chrząkanie, pociąganie lub dmuchanie nosem, a także pokasływanie u dziecka pomimo braku infekcji i innych,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia