Zapalenie zatok - jak je rozpoznać i jak wygląda leczenie?
Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe i przyjmować różne postaci. Najczęściej przez lekarzy obserwowane jest przewlekłe zapalenie zatok, natomiast wyróżnia się jeszcze inne formy tej choroby, a mianowicie nawracające i ostre zapalenie zatok. Każde z nich jest uciążliwe dla pacjenta i wymaga interwencji lekarskiej w formie diagnostyki oraz doboru właściwego leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia zatok i jak wygląda terapia tego schorzenia? O tych i o innych medycznych aspektach związanych z zapaleniem zatok opowiada w zamieszczonym poniżej materiale wideo nasz ekspert - dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - specjalista laryngologii dziecięcej i audiologii z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami laryngologicznymi w różnym wieku.
Co sprzyja pojawieniu się zapalenia zatok?
Tak, jak zostało to już wspomniane, zapalenie zatok u dzieci i dorosłych może mieć podłoże wirusowe bądź bakteryjne - czasem do wystąpienia tego schorzenia wystarczy przedłużająca się infekcja i jej niewłaściwe leczenie. Istnieją jednak czynniki, które sprzyjają pojawieniu się zapalenia zatok u dzieci i dorosłych. Wśród nich można wyróżnić takie elementy, jak skrzywiona przegroda nosowa, wady zgryzu (uniemożliwiają one prawidłowy przepływ powietrza w nosogardzieli), przerosty trzeciego migdała czy małżowin nosowych, a także nieleczone alergie. Podstawowe objawy zapalenia zatok to przede wszystkim charakterystyczny ból głowy, kumulujący się w okolicy szczytu nosa, nasilający się przy pochylaniu, gwałtownym poruszaniu głową lub ogólnie, przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą i na odwrót. Niestety, bardzo często pacjenci, zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu zatok, „przyzwyczajają się” do objawów (w tym do porannego kataru czy zatkania nosa oraz pojawiających się od czasu do czasu bólów głowy) i nie utożsamiają ich z przewlekłym schorzeniem. Nasz ekspert - dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - mówi nawet o tym, że przewlekłe zapalenie zatok jest „chorobą narodową” Polaków, ponieważ wymienione powyżej symptomy nie są dla nich powodem do wizyty u lekarza. To oczywiście błąd, ponieważ nieleczone przewlekłe lub ostre zapalenie zatok może być przyczyną wielu powikłań w przyszłości w postaci pojawienia się polipów lub innych, patologicznych zmian - wymagających nawet interwencji chirurgicznej.
Leczenie zapalenia zatok - najpopularniejsze sposoby
Jeśli objawy i przyczyny zapalenia zatok zostaną rozpoznane prawidłowo, przychodzi czas na leczenie. Zapalenie zatok należy na początku leczyć poprzez podanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwwirusowych, aby zniwelować pierwotną przyczynę zapalenia zatok. Następnie może się okazać, że niezbędna będzie punkcja zatok - polegająca na ewakuowaniu treści ropnej zalegającej w zatoce i będącej źródłem zapalenia. Niestety, ze względu na inwazyjność tego zabiegu, niewielu pacjentów się na niego decyduje. Alternatywą dla zniwelowania objawów zapalenia zatok jest zabieg Proetza - mniej nieprzyjemny i opierający się na działaniu wywieranego na zatoki ciśnienia. Oczywiście pacjenci mogą samodzielnie wspomagać leczenie zapalenia zatok domowymi sposobami - inhalacjami czy płukaniem jamy nosowej roztworem soli fizjologicznej bądź przyjmowaniem zaleconych przez lekarza kropli.
Dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski
Specjalista laryngologii dziecięcej i audiolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi (ocenie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a na co dzień związany jest z Kliniką Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej. Odbył specjalizację z laryngologii dziecięcej, laryngologii ogólnej oraz audiologii. Cechuje go wysoka empatia względem pacjentów i nieustająca chęć niesienia pomocy, która sprawia, że cały czas dokształca się i poszerza swoją wiedzę w interesujących go dziedzinach medycyny.