x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-05-07
Schorzenia i dolegliwości

Tiki wokalne - co to takiego?

Spis treści

Chrząkanie, pociąganie lub dmuchanie nosem, a także pokasływanie u dziecka pomimo braku infekcji i innych, medycznych przyczyn, to klasyczne objawy tak zwanych tików wokalnych. Większość z nas kojarzy tiki z fizycznymi dolegliwościami - spinaniem mięśni barków, przymykaniem oka i innymi tego typu objawami. Tiki wokalne działają na podobnej zasadzie - są niezależne od woli danej osoby i często pojawiają się w okresie dziecięcym. Tak, jak zostało to już wspomniane, objawiają się tym, że dziecko ciągle chrząka, pokasłuje lub wydmuchuje nosem powietrze w krótkich seriach. Skąd bierze się taki kaszel czy chrząkanie u dziecka i w jaki sposób temu zaradzić? O tym w zaprezentowanym poniżej wideo opowiada dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - specjalista laryngologii dziecię i audiologii z wieloletnim doświadczeniem. 

Skąd biorą się tiki wokalne u dzieci? 

Pokasływanie i pochrząkiwanie u dziecka jest uciążliwe dla samego malucha, jak i dla jego otoczenia. Rodzice, obserwując takie objawy, najpierw myślą, że oznaczają one infekcję górnych dróg oddechowych. Często diagnostyka nic nie wykazuje, a leczenie standardowymi metodami - od leków przeciwwirusowych i mających zahamować odruch kaszlowy, aż po antybiotyki czy sterydy - nie przynosi oczekiwanego efektu. Dopiero wówczas mały pacjent kierowany jest do laryngologa lub audiologa, który stawia poprawną diagnozę: tiki wokalne. Skąd się biorą? Chrząkanie dziecka na tle nerwowym bądź pokasływanie u dziecka jest odruchem, który stanowi najczęściej reakcję na stresującą sytuację. Nasz ekspert - dr Jarosław R. Andrzejewski - przywołuje tutaj takie przykłady, jak: rozwód rodziców, prześladowanie w szkole czy inne, nerwowe sytuacje powodujące fizjologiczny odruch w postaci kasłania, pociągania nosem czy chrząkania u dziecka. Warto także odnotować, że chrząkanie u dziecka na tle nerwowym wycisza się w nocy, gdy maluch śpi - układ nerwowy nie odbiera wówczas żadnych bodźców i nie reaguje wyżej opisanymi objawami. Ta informacja, wraz z identyfikacją sytuacji stresującej dla dziecka, może być podstawą rozpoczęcia trafnej diagnostyki - a to już połowa sukcesu na drodze do zniwelowania symptomów pochrząkiwania u dziecka czy uporczywego kaszlu. 

Terapia tików wokalnych - jak pomóc dziecku? 

Terapia tików wokalnych, prowadzona zgodnie z zaleceniami i dobrą praktyką stosowaną przez specjalistę - dr n. med. Andrzejewskiego - opiera się na uzupełniających się aspektach. Przede wszystkim, jeśli dziecko ciągle chrząka i pokasłuje i zostały u niego zdiagnozowane tiki wokalne, warto zastosować ziołowe preparaty wyciszające i rozluźniające (należy podawać je wyłączenie w ciągu dnia, ponieważ nocą układ nerwowy nie jest reaktywny i nie prowokuje wystąpienia tików). Oprócz tego trzeba konsekwentnie trzymać się kilku ważnych zasad, mających na celu wyciszenie tików wokalnych. Chodzi przykładowo o to, by nie zwracać uwagi na pochrząkiwanie u dziecka, zapewnić maluchowi zajęcia skupiające (kolorowanki, układanie puzzli) oraz zajęcia aktywujące (sportowe), a oprócz tego - by utwierdzić w nim poczucie, że jest zdrowy, a tiki są „przeszkodą”, z którą można skutecznie się mierzyć.

Zdjęcie autora
Autor
Dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski

Specjalista laryngologii dziecięcej i audiolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi (ocenie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a na co dzień związany jest z Kliniką Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej. Odbył specjalizację z laryngologii dziecięcej, laryngologii ogólnej oraz audiologii. Cechuje go wysoka empatia względem pacjentów i nieustająca chęć niesienia pomocy, która sprawia, że cały czas dokształca się i poszerza swoją wiedzę w interesujących go dziedzinach medycyny.

Podobne wpisy
Powiększone migdałki podczas infekcji to objaw, który niejednokrotnie stanowi dla rodziców powód do niepokoju. Na...
CZYTAJ
Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może mieć podłoże...
CZYTAJ
Zawroty głowy to dość powszechny objaw, który w ciągu życia prawdopodobnie odczuwał niemal każdy z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia