x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-02-18
Aktywność i sport

Czym różni się workout od treningu i jak efektywnie ćwiczyć w domu?

Spis treści

W dobie pandemicznych obostrzeń, po wielu tygodniach spędzania czasu przy biurku i na kanapie, coraz więcej osób chce zadbać o swoją sylwetkę, rozruszać ciało i na nowo podjąć aktywność fizyczną, która pozwoli im poczuć się lepiej. Niestety, gdy siłownie są zamknięte, a ćwiczenia na świeżym powietrzu w maseczce stają się wyzwaniem, poszukujemy innych rozwiązań. Planowanie treningu musi odbywać się w domu, a układając ten plan, sięgamy po rozwiązania dostępne w Internecie – co nie zawsze będzie odpowiednim wyborem nie tylko dla sylwetki, ale również dla zdrowia i wzorców ruchowych. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego szczegółowe planowanie treningu wykonywanego samodzielnie jest niezwykle ważne, warto najpierw poznać różnice pomiędzy workoutem a odpowiednio skonstruowanym planem treningowym. W poniższym filmie o tych zagadnieniach opowiada nasz ekspert – Krystian Grzejszczak – trener zajęć indywidualnych i grupowych. 

Planowanie treningu to klucz do sukcesu 

Niestety, bardzo często osoby rozpoczynające trening domowy wykonują tak naprawdę losowe workouty, dostępne w sieci dzięki kilku kliknięciom. Nie znając swoich możliwości, ograniczeń w ciele i poziomu rozwinięcia kondycji, bez weryfikacji poprawności wykonywanych ćwiczeń, tak naprawdę początkujący mogą zrazić się do aktywności bądź wręcz ucierpieć z powodu kontuzji przy wykonywaniu przypadkowego workoutu – bo tym właśnie on jest. Workout to jedna jednostka treningowa, przez zaawansowanych stosowana „dla zabawy”, satysfakcji bądź do rywalizacji z innymi zawodnikami. Dopiero zaplanowanie treningu (czy to z wykorzystaniem workoutu, czy innych rodzajów treningu z elementami sztuk walki, cross-fitu, kalisteniki czy innych) pozwoli osiągnąć optymalne efekty dzięki powtarzalności danych jednostek treningowych, ukierunkowanych na konkretny cel: poprawę kondycji, wytrzymałości, utratę masy ciała czy zwiększenie masy mięśniowej. Oprócz objaśnienia tego rozróżnienia, trener Krystian Grzejszczak opowiada w filmie również o: 

  • różnych rodzajach treningu – również w domu;
  • planowaniu treningu i wpływie planowania na efektywność ćwiczeń;
  • niebezpieczeństwach płynących z indywidualnego dobierania i wykonywania losowych workoutów;
  • ćwiczeniach z trenerem personalnym w trybie online. 

Postaw na ćwiczenia z trenerem personalnym! 

Nie wszystkie rodzaje treningu są dobre dla każdego – oceny tego, czy dany workout lub plan treningowy jest odpowiedzią na potrzeby konkretnej osoby warto dokonać wraz z trenerem personalnym. W dobie pandemicznych obostrzeń nie możemy się oczywiście udać na siłownię, jednak kontakt online podczas ćwiczeń z trenerem personalnym z pewnością okaże się bardzo cenny. Podczas takiej rozmowy specjalista – na podstawie informacji przekazanych mu przez podopiecznego – będzie mógł pozwolić sobie na zaplanowanie odpowiedniego treningu, a także – już podczas samych ćwiczeń – na korygowanie sposobu ich wykonywania, postawy ćwiczącego i jego ruchów. Oprócz tego ćwiczenia z trenerem personalnym – nawet te online – pozwalają na lepszą kontrolę swoich ruchów oraz niwelują utrwalanie złych wzorców ruchowych. Po prostu – warto zdecydować się na pracę z trenerem personalnym, nawet wtedy, gdy podejmujemy aktywność fizyczną w domowym zaciszu!

Zdjęcie autora
Autor
Krystian Grzejszczak

Trener zajęć indywidualnych i grupowych z wieloletnim doświadczeniem, obecnie prowadzący zajęcia w klubie Manufaktura Mocy. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Polski w karate tradycyjnym oraz Brazylijskim Ju-Jitsu (BJJ). Współpracował z takimi zawodnikami, jak Felipe Costa, Rodrigo Comprido, Caio Tera, Andre Galvao czy Braulio Estima. Od 6 lat jest instruktorem systemu Strong First – treningu kettlebell metodą Hardstyle. Współtworzy pionierską kadrę BJJ w Polsce, a w 2012 był twórcą klubu Berserkers Team Łódź, będącego częścią klubu Manufaktura Mocy

Podobne wpisy
Kim jest trener personalny i czy warto wykonywać z nim ćwiczenia? Jakie cechy trenera personalnego...
CZYTAJ
Trening siłowy a cardio – jakie są między nimi różnice? To pytanie zadaje sobie niemal...
CZYTAJ
Ćwiczenia fizyczne dla dzieci powinny być stałym elementem dnia naszych podopiecznych – mowa tu nie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia