Ćwiczenia na spalanie tłuszczu czy na rozbudowę mięśni – co wybrać?
Trening siłowy a cardio – jakie są między nimi różnice? To pytanie zadaje sobie niemal każda osoba, która planuje podjęcie regularnej aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy marzy o poprawie kondycji, zrzuceniu kilku kilogramów czy może chce zwiększyć masę mięśniową. W zależności od obranego celu niezwykle istotnym jest, by dobrać odpowiedni trening – siłowy pozwoli rozbudować mięśnie i ukształtować sylwetkę, a trening wytrzymałościowy (czyli trening cardio) pomoże pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto również na początku zaznaczyć, że ani ćwiczenia na spalanie tłuszczu, ani ćwiczenia na rozbudowę mięśni nie będą działać w całkowitej izolacji – a więc nie uda się nam „zrzucić tłuszczu wyłącznie z brzucha” lub wyłącznie wyrzeźbić talii. O tych i o innych aspektach treningu cardio i treningu siłowego opowiada w poniższym filmie nasz ekspert – Krystian Grzejszczak, trener zajęć indywidualnych i grupowych, który do spraw związanych z podejmowaniem aktywności fizycznej podchodzi indywidualnie i holistycznie.
Trening siłowy a cardio – jak do tego podejść?
Czy jeśli chcemy jedynie kształtować sylwetkę, to należy wybierać trening siłowy, a cardio „zostawić” odchudzającym się? Czy jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, należy wykonywać wyłącznie trening wytrzymałościowy? Zdecydowanie nie! Oba typy treningów mogą (i powinny) skutecznie się uzupełniać po to, by droga do osiągnięcia celu osoby ćwiczącej była harmonijna, nie obfitowała w kontuzje i... nie nudziła początkujących. Przeplatanie ćwiczenia na spalanie tłuszczu, kondycyjnych, poprawiających naszą wydolność (takich jak bieganie, jazda na rowerze, czy nawet trening na orbitreku lub nordic walking) z ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni (z użyciem ciężaru własnego ciała, a później – ciężarów dodatkowych) to najlepszy sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Z filmu – oprócz charakterystyki i różnic dotyczących treningu wytrzymałościowego oraz ćwiczeń na rozbudowę mięśni dowiecie się również:
- jakie formy aktywności zaliczają się do treningu cardio;
- jakie formy aktywności zaliczają się do treningu siłowego;
- czy i w jaki sposób łączyć ze sobą ćwiczenia na spalanie tłuszczu z ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni;
- na czym polega popularny trening interwałowy.
Czym jest trening interwałowy?
Wiele osób, które interesują się ćwiczeniami na spalanie tłuszczu, w końcu dochodzi do momentu, w którym chcą spróbować treningu interwałowego. I nic w tym dziwnego – zalicza się on do jednych z najskuteczniejszych metod pozbywania się tkanki tłuszczowej. Polega on przede wszystkim na wykonywaniu aktywności fizycznej nie w sposób jednostajny, ale przeplatany ćwiczeniami i wysokiej, średniej i niskiej intensywności. Organizm, poprzez zwiększenie parametrów życiowych (w tym pulsu) osiąga bardzo dużą wydajność. Niestety, trening interwałowy nie jest dla każdego i zdecydowanie powinien być wykonywany pod okiem profesjonalnego trenera personalnego. W innym przypadku może prowadzić do wyeksploatowania organizmu oraz do kontuzji. Po więcej informacji zapraszamy do filmu!
Krystian Grzejszczak
Trener zajęć indywidualnych i grupowych z wieloletnim doświadczeniem, obecnie prowadzący zajęcia w klubie Manufaktura Mocy. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Polski w karate tradycyjnym oraz Brazylijskim Ju-Jitsu (BJJ). Współpracował z takimi zawodnikami, jak Felipe Costa, Rodrigo Comprido, Caio Tera, Andre Galvao czy Braulio Estima. Od 6 lat jest instruktorem systemu Strong First – treningu kettlebell metodą Hardstyle. Współtworzy pionierską kadrę BJJ w Polsce, a w 2012 był twórcą klubu Berserkers Team Łódź, będącego częścią klubu Manufaktura Mocy