Zrozumieć ból brzucha: lokalizacje, rodzaje, przyczyny
Powszechnie znany i odczuwany ból brzucha może przyjmować bardzo różne formy i dawać różne objawy - począwszy od przelotnego, pojedynczego skurczu aż do niepokojącego uczucia, że nie możemy się ruszyć. Jak rozpoznać przyczynę bólu brzucha? Jaką dolegliwość może sygnalizować ból brzucha w konkretnej lokalizacji?
Najczęstsze lokalizacje występowania bólu brzucha
Bóle brzucha, których przyczynę można wstępnie ocenić po lokalizacji, mogą występować w czterech miejscach: w nadbrzuszu, podbrzuszu, po prawej i po lewej stronie.
Ból w prawej górnej części brzucha
Ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, po stronie prawej lub lewej, czy też obustronny, może być powiązany z niestrawnością oraz innym problemem dotyczącym żołądka. Stąd często towarzyszy mu uczucie gorąca lub pieczenia pod mostkiem, a także nieprzyjemne odczucie sytości w trakcie jedzenia lub zaraz po posiłku.[1] Przyczyną bólu brzucha w tej lokalizacji może być również zapalenie pęcherzyka żółciowego.[2] W tym przypadku, pojawić się mogą dodatkowe objawy: [4]
- nudności lub wymioty
- wzdęcia
- ból pogarszający się przy głębokich wdechach lub przy badaniu palpacyjnym
- ból rozprzestrzeniający się do krańca prawej łopatki
- gorączka
- zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka)
Inne schorzenia, które mogą powodować ból w prawej, górnej części brzucha to:[3]
- infekcja nerek
- kamica żółciowa lub nerkowa
- zapalenie okrężnicy, uchyłków jelitowych lub wątroby
- ropień lub guz w wątrobie
Ból w lewej górnej części nadbrzusza - może mieć kilka przyczyn, w zależności od tego, którego narządu dotyczy:[3]
- w przypadku żołądka i jelit przyczyną może być zapalenie żołądka, stany zapalny przełyku, czy wrzody trawienne
- do przyczyn związanych z sercem należą m.in: zawał serca (rzadko i raczej u osób starszych), dusznica bolesna, zapalenie osierdzia
Inne potencjalne przyczyny bólu brzucha w tej lokalizacji to problemy z naczyniami krwionośnymi, problemy ze śledzioną, stan zapalny lub guzy trzustki, kamica nerkowa lub infekcja nerek.
Ból brzucha w dolnej części, po lewej i prawej stronie
Obustronny ból brzucha może wynikać z kilku schorzeń, do najczęstszych z nich zalicza się:[2,3]
- zapalenie uchyłków
- nieswoiste zapalenia jelit (IBD)
- zespół jelita drażliwego (IBS)
- kamicę nerkową
- infekcję nerek
- schorzenia ginekologiczne, takie jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, skręt jajnika, włókniaki
- skręt jądra
Jedną z najbardziej popularnych przyczyn bólu w podbrzuszu po prawej stronie jest zapalenie wyrostka robaczkowego.[3] Na wystąpienie tego zapalenia wskazywać mogą dodatkowe objawy: ból zaczynający się w okolicy pępka i przenoszący się do prawej części podbrzusza[2] oraz gorączka.[3] W takiej sytuacji wymagany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Najczęstszą przyczyną bólu w podbrzuszu po lewej stronie jest zapalenie uchyłków,[2,3] któremu towarzyszą takie dodatkowe objawy jak m.in. gorączka, tkliwość w tym obszarze i opuchnięty brzuch.[3]
Nagły i ostry ból brzucha - przyczyny
Nagły ból brzucha charakteryzują dwa występujące po sobie czynniki: pojawienie się bólu w ciągu dosłownie paru sekund i jego nasilanie w kolejnych minutach.[5] W tej sytuacji zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem[6], ponieważ jeśli wystąpił u nas tego typu ból, jego przyczynami mogą być:[5]
- stan zapalny pęcherzyka żółciowego
- stan zapalny trzustki
- niedrożność jelita
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- wrzody żołądka lub dwunastnicy
- kamica nerkowa
Nagły i jednocześnie ostry ból brzucha może oznaczać kilka schorzeń, które wymagają zarówno konsultacji lekarskiej, a przede wszystkim natychmiastowej pomocy medycznej.[6] Do przyczyn tego typu bólów zaliczyć możemy:
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- krwawienie lub perforację wrzodu żołądka
- stan zapalny pęcherzyka żółciowego
- kamicę nerkową
- zapalenie uchyłków
Inne, mniej poważne przyczyny ostrego bólu brzucha to m.in.: infekcja żołądkowa (czyli pospolite zatrucie pokarmowe), czy po prostu naciągnięcie, nadwyrężenie mięśni brzucha.
Ból brzucha - kiedy udać się do lekarza, a kiedy potrzebna jest nagła pomoc medyczna?
Należy skonsultować się z lekarzem przede wszystkim wtedy, kiedy po raz pierwszy doświadczamy tak silnego bólu brzucha i jest on na tyle silny, że czujemy się osłabieni, ból nie pozwala nam zasnąć czy cieszyć się codziennym życiem.[7] Innymi, niezwykle istotnymi objawami, które skłonić nas powinny do konsultacji lekarskiej są:
- brak apetytu, blada skóra
- postępująca utrata wagi
- pieczenie przy oddawaniu moczu
- utrzymująca się powyżej 37,7°C gorączka
- ból brzucha występujący przy aktywności fizycznej
- dyskomfort w jamie brzusznej trwający dłużej niż 7 dni
- ból brzucha, który nie maleje lub nasila się, pomimo upływu doby lub dwóch
- uczucie wzdęcia, które nie ustępuje po 2 dniach
- utrzymująca się biegunka lub wymioty
Nagłej pomocy medycznej należy szukać zawsze, jeśli oprócz bólu brzucha zauważymy u siebie takie objawy jak:[7]
- trudności z oddychaniem
- wymiotowanie krwią lub obecność krwi w kale
- ból w klatce piersiowej, szyi lub ramionach
- twardość powłok brzucha
Po taką pomoc udać się należy również w każdym przypadku, gdy osoba u której bóle brzucha wystąpiły jest w ciąży, w trakcie leczenia onkologicznego lub miała niedawno jakikolwiek uraz w obrębie jamy brzusznej.[7]
1. MedlinePlus Medical Encyclopedia, U.S. National Library of Medicine, https://medlineplus.gov/ency/article/003260.htm, data dostępu: 12.06.2023.
2. Patterson JW, Kashyap S, Dominique E. Acute Abdomen. [Zaktualizowano 11.07.2022]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; styczeń 2022 r., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459328/, data dostępu: 12.06.2023.
3. Cartwright SL, Knudson MP. Evaluation of acute abdominal pain in adults. Am Fam Physician. 01.04.2008;77(7):971-8. PMID: 18441863.
4. Cholecystitis | Johns Hopkins Medicine, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/cholecystitis, data dostępu: 12.06.2023.
5. Sherman R. Abdominal Pain. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, red. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. wyd. 3. Boston: Butterworths; 1990. Rozdział 86, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK412/, data dostępu: 12.06.2023.
6. Stomach ache and abdominal pain | NHS inform, https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/stomach-ache-and-abdominal-pain, data dostępu: 12.06.2023.
7. Abdominal pain: MedlinePlus Medical Encyclopedia, U.S. National Library of Medicine, https://medlineplus.gov/ency/article/003120.htm, data dostępu: 12.06.2023.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
14,60 zł
6,73 zł
12,50 zł