Zaburzenia erekcji - wstydliwy problem, który da się rozwiązać!
Problemy z erekcją - wbrew pozorom - dotykają naprawdę wielu mężczyzn - także w młodym wieku. Najczęściej jednak wywołanie i utrzymanie erekcji niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku stanowi kłopot dla panów po 50 roku życia. Na taki stan rzeczy mogą składać się różne czynniki - od fizjologicznych, aż po psychologiczne. Na szczęście istnieją sposoby na to, by skutecznie poradzić sobie z zaburzeniami erekcji o charakterze incydentalnym. Więcej informacji o tym, jak przeciwdziałać problemom z erekcją znajduje się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega mechanizm erekcji?
Generalnie prawidłowo działający mechanizm erekcji powinien prowadzić do powstania zwodu - czyli powiększenia się penisa i jego stwardnienia - oraz do utrzymania takiego stanu przez cały czas trwania stosunku seksualnego, zakończonego - po męskiej stronie - wytryskiem nasienia.
Mechanizm erekcji inicjowany jest poprzez stymulację - psychogenną (fantazjowanie na temat stosunku, sam widok partnerki podczas gry wstępnej) lub fizyczną (przy której erekcja rozpoczyna się na skutek rozpoznania dotyku przez receptory czuciowe umieszczone na skórze). Następnie, w wyniku impulsów nerwowych, aktywacji ulega układ przywspółczulny, odpowiadający za dalsze etapy mechanizmu erekcji - a więc za wypełnienie ciał jamistych znajdujących się w penisie krwią i tymczasowe zablokowanie jej odpływu, by możliwe było utrzymanie erekcji. Po satysfakcjonującym stosunku krew ta odpływa z ciał jamistych i członek znów staje się mniejszy, przechodząc do stanu spoczynku.
Przyczyny braku erekcji i zaburzeń erekcji
Zarówno wywołanie, jak i utrzymanie erekcji może być - pod wpływem różnych czynników - kwestią problematyczną. Objawia się to niemożnością „wejścia” penisa w stan wzwodu, a także niemożnością utrzymania erekcji. Jakie są powody takiego stanu rzeczy?
- Zaburzenia erekcji mogą występować na skutek nieprawidłowych przepływów krwi w naczyniach krwionośnych (dzieje się tak - przykładowo - przy miażdżycy czy cukrzycy).
- Problemy z erekcją pojawiają się także przy schorzeniach układu nerwowego (zarówno centralnego, jak i obwodowego) oraz jako objaw towarzyszący chorobom psychicznym (w depresji, lęku uogólnionym czy zaburzeniach osobowości i innych).
- Przyczyny braku erekcji i niemożności jej utrzymania można upatrywać także w skutkach ubocznych przyjmowanych leków (często dzieje się tak przy zażywaniu leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych czy leków hormonalnych, leków moczopędnych czy betablokerów).
- Kolejna przyczyna braku erekcji to w dużej liczbie przypadków zaburzenia hormonalne (pojawiające się zwykle po 50 roku życia, a także w przebiegu chorób tarczycy i w innych schorzeniach).
- Zaburzenia erekcji pojawiają się zwykle na skutek operacji usunięcia gruczołu prostaty.
- Mechanizm erekcji może zostać upośledzony w efekcie nadużywania uzależniających substancji: nikotyny, alkoholu czy narkotyków.
Jak więc widać, przyczyny braku erekcji mogą być różne - jeśli są one wynikiem konkretnego schorzenia (powodującego - przykładowo - zaburzenia hormonalne), należy zająć się diagnostyką i leczeniem tej choroby. Jeśli z kolei niemożność utrzymania wzwodu przez satysfakcjonujący czas wynika ze skutków ubocznych zażywanych leków, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, który na prośbę pacjenta może zastosować zamiennik preparatu z mniejszym prawdopodobieństwem wywołania tego typu skutków. Istnieją także sytuacje, w których przyczyny braku erekcji może zminimalizować sam pacjent - o czym poniżej.
Problemy z erekcją - jak ich uniknąć?
Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane - oprócz chorób i wymienionych powyżej zaburzeń - również stylem życia, niekoniecznie „zdrowymi” dla naszej aktywności seksualnej nawykami oraz różnymi blokadami psychicznymi. Aby uniknąć problemów z erekcją - obecnie i w przyszłości - warto:
- zdrowo i różnorodnie się odżywiać, dostarczając swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych - od witamin, aż po minerały (zwłaszcza magnez, który bierze udział w przewodnictwie nerwowym) i inne makro- oraz mikroelementy;
- rzucić używki, a zwłaszcza pożegnać się z nimi przed planowanym seksem. Zarówno alkohol, jak i nikotyna zmieniają sposób krążenia krwi i wpływają na jej ciśnienie, przez co mogą zaburzać mechanizm erekcji;
- wywołanie i utrzymanie erekcji przyjdzie mężczyznom łatwiej, jeśli będą utrzymywać prawidłową masę ciała i zadbają o prawidłowy poziom cholesterolu;
- na jakość stosunku oraz utrzymanie erekcji wpływa także stres oraz zmęczenie. Warto więc stosować od czasu do czasu techniki relaksacyjne, dbać o higienę snu i przesypiać minimum 7-8 godzin na dobę.
Więcej informacji o tym, jak poprawić jakość erekcji oraz jak wydłużyć stosunek seksualny, znajdziecie w sekcji WideoPorady, w filmie dotyczącym przedwczesnego wytrysku. Zapraszamy do zapoznania się z zawartymi w nim informacjami!
Sildenafil na erekcję - jak działa i czy jest bezpieczny?
Jednym ze sposobów na zaburzenia erekcji jest przyjmowanie preparatów z sildenafilem - dobrze znaną i przebadaną substancją, która stymuluje intensywny przepływ krwi w ciałach jamistych prącia. Jak to działa? Lek na zaburzenia erekcji blokuje enzym odpowiedzialny za zahamowanie erekcji, a dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne wypełnienie krwią ciał jamistych. W efekcie mężczyzna może cieszyć cię długotrwałą gotowością do odbycia stosunku seksualnego.
Należy pamiętać o tym, że lek na zaburzenia erekcji zadziała w momencie, w którym problemy ze wzwodem spowodowane są zaburzeniami neurologicznymi bądź blokadą psychiczną. Jeśli ich powodem jest z kolei uszkodzenie naczyń, wcześniejsze usunięcie prostaty bądź zaburzenia naczyniowe, wówczas nie będzie on skuteczny. Oznacza to jednak, że sildenafil na erekcję sprawdzi się tak naprawdę w większości przypadków!
Jednym z polecanych leków na erekcję z zawartością omawianej substancji jest lek Maxon - może być przyjmowany w różnych dawkach, natomiast rozpoczęcie jego stosowania warto skonsultować z lekarzem, ponieważ osoby, które wcześniej nie przyjmowały sildenafil na erekcję powinny rozpocząć zażywanie od najmniejszej dawki i obserwować efekty. Dodatkowo w trakcie konsultacji lekarz powinien również opowiedzieć pacjentowi o przeciwwskazaniach do stosowania leku na zaburzenia erekcji (nie mogą go brać przykładowo osoby chorujące na schorzenia sercowo-naczyniowe, nadciśnienie czy zmiany zwyrodnieniowe siatkówki oraz nerwu wzrokowego).
Przeczytaj także:
Seks w ciąży, 6 czynników wpływających na spadek libido, Starania o dziecko - jak nie zwariować, gdy nie udaje się zajść w ciążę od razu?, Ile trwa średnio stosunek seksualny w Europie?, Sildenafil - na problemy z erekcją
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
14,69 zł
27,49 zł