Woda termalna w sprayu. Jakie ma zastosowanie?
Woda termalna szturmem podbija rynek kosmetyków. Mimo że jest to produkty całkowicie naturalny, to jego stosowanie ma znakomity wpływ na cerę. Wynika to z wartościowego składu tej wody i z faktu, że jest krystalicznie czysta. Jest ona wykorzystywana jako baza do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych i jako samodzielny produkt. Oto dlaczego warto zainwestować w wodę termalną w sprayu.
Woda termalna – co to takiego?
Woda ta znacznie różni się od tej, która pochodzi z kranu czy z butelek dostępnych w sklepach – jest ona wydobywana ze źródeł znajdujących się wiele tysięcy pod powierzchnią ziemi. Dlatego też nie ma ona kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i jest krystalicznie czysta.
Ponadto o jej szczególnych właściwościach decydują:
- sposób jej pozyskiwania – wydobywana woda, przechodzi przez wiele warstw skał, w których znajdują się cenne dla zdrowia i urody pierwiastki – wzbogacają one jej skład;
- temperatura – woda ta jest ciepła, dzięki czemu zachodzą w niej procesy chemiczne. Na ich skutek powstają substancje, które służą urodzie.
Za wodę termalną uznaje się taką, która ma temperaturę równą lub wyższą niż 20°C. Natomiast to, jakie cenne pierwiastki i w jakich proporcjach się w niej znajdują, zależy od miejsca, w którym się ją wydobywa.
Jakie właściwości ma woda termalna?
Woda ta nie bez powodu robi furorę w kosmetyce. Jest wykorzystywana do codziennej pielęgnacji, a oprócz tego pomaga tym, którzy mają problemy ze skórą. Znajdujące się w wodzie termalnej składniki mogą pomagać:
- opóźniać procesy starzenia – dzieje się tak, gdyż znajduje się w niej wysokie stężenie antyoksydantów. Oprócz tego wspiera ona syntezę enzymów, które unieszkodliwiają wolne rodniki;
- nawilżyć skórę, zminimalizować podrażnienia i związane z nimi zaczerwieniania;
- łagodzić stany zapalne;
- regulować wytwarzanie sebum, co ma szczególne znaczenie dla osób z cerą tłustą, trądzikową;
- wspierać syntezę połączeń międzykomórkowych – dlatego regularne stosowanie wody termalnej, sprzyja temu, aby skóra była jędrniejsza oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych;
- załagodzić poparzenia po opalaniu i zregenerować skórę.
Skład wody termalnej
W wodzie tej znajduje się obszerny zbiór pierwiastków, a w tym między innymi:
- lit, stront, wapń – pomagają one w walce ze stanami zapalnymi, które pojawiły się na skórze;
- sód i potas – wspierają one utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry;
- mangan, fluor – to antyoksydanty, które pomagają opóźnić procesy starzenia;
- żelazo, krzem, amoniak – sprzyjają one regeneracji skóry;
- siarka – pomaga ona pozbyć się bakterii z powierzchni naskórka.
Zastosowanie wody termalnej
Woda termalna jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków. Na jej bazie powstają kremy, płyny do demakijażu, balsamy do pielęgnacji ciała czy serum do twarzy. Woda ta może być stosowana także solo. Warto po nią sięgać:
- po depilacji, gdyż jej składniki pomagają załagodzić podrażnienia;
- po opalaniu, gdyż zawarte w niej pierwiastki wspierają w łagodzeniu poparzeń słonecznych i pomaga nawilżyć skórę;
- podczas podróży samolotem, pracy w klimatyzowanym biurze – suche powietrze sprawia, że skóra staje się przesuszona i traci swój blask. Spryskanie wodą termalną skóry pomaga rozwiązać ten problem.
Wodę termalną można aplikować zarówno pod, jak i na makijaż. Może ona zastąpić też tonik do twarzy, gdyż jej składniki pomagają pozbyć się ze skóry zanieczyszczeń i bakterii.
Do czego może przydać się woda termalna w sprayu?
Jeśli twoja kosmetyczka pęka w szwach, ale nie ma w niej wody termalnej, to znaczy, że czas to zmienić. Jest to kosmetyk, którego składniki pozwalają na ekspresową pielęgnację i odświeżenie cery. Właśnie dlatego jej producenci tak często umieszczają ją w opakowaniach z wygodnym atomizerem. Taki kosmetyk przyda się po ćwiczeniach na siłowni, w czasie wyczerpującej podróży i latem. Jego składniki pomagają nawilżyć, odświeżyć skórę. Dlatego woda termalna jest niezastąpiona poza domem – zwłaszcza że znajduje się zwykle w poręcznej buteleczce.
Woda termalna w postaci lekkiej, bardzo przyjemnej mgiełki pomoże ci błyskawicznie poczuć się lepiej, zatroszczyć się o skórę i swój wygląd. Dlatego powinna ona na stałe wejść do arsenału kosmetyków, które zabierasz ze sobą, wychodząc na dłużej z domu czy udając się w podróż.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.