x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-06-07
Zdrowa skóra i uroda

Rodzaje masażu twarzy - drenaż limfatyczny, masaż płytką gua sha, rollerem i inne propozycje

Odmładzający masaż twarzy staje się ostatnio jednym z popularniejszych zabiegów - wykonywanych zarówno w gabinetach kosmetologicznych, jak i w domowym zaciszu. Jego regularne praktykowanie niesie ze sobą wiele korzyści - od natychmiastowej poprawy wyglądu, poprzez usprawnienie przepływu płynów ustrojowych w rozmasowanych obszarach, aż po relaks i odprężenie ciała oraz umysłu. Liftingujący masaż twarzy może przybierać różne postacie - od takich, do których wykorzystuje się określone akcesoria (rollery, płytki gua sha, gumowe bańki i inne), aż po profesjonalny drenaż limfatyczny czy masaż Kobido, zakończony oklejeniem twarzy tak zwanymi „tejpami” w celu utrwalenia efektu. Który rodzaj masażu twarzy wybrać dla siebie? Czy lepiej będzie poddawać się takim zabiegom w gabinecie, czy wykonywać je samodzielnie - podczas domowej rutyny pielęgnacyjnej? Jakich efektów masażu twarzy można spodziewać się w krótkiej i długiej perspektywie czasowej? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tą intrygującą formą dbania o skórę znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Rodzaje masażu twarzy należy dopasowywać do potrzeb i wymagań skóry
Spis treści

Efekty masażu twarzy - usprawnione krążenie krwi, przepływ limfy i inne rezultaty

Niezależnie od tego, czy na co dzień wykonujesz masaż twarzy rollerem, czy może chodzisz do gabinetu na masaż Kobido lub drenaż limfatyczny twarzy, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. W zależności od techniki masowania, użytego narzędzia i produktów wtłaczanych w skórę podczas zabiegu, rezultaty będą z pewnością widoczne w obszarach:

  • ujędrnienia i zagęszczenia skóry - regularny ucisk i masowanie pobudza bowiem produkcję kolagenu i elastyny - substancji odpowiedzialnych za młody wygląd cery oraz jej jędrność i konsystencję;
  • poprawy owalu twarzy oraz usunięcia obrzęków - specjalne ruchy wykonywane podczas liftingującego masażu twarzy redukują opuchliznę wywołaną zastojami chłonki (limfy) w naczyniach znajdujących się w obrębie szyi czy żuchwy, przyczyniającą się do „opadania” policzków, kącików ust czy oczu;
  • poprawy nawilżenia skóry oraz wsparcia odbudowy płaszcza hydrolipidowego - w zależności od produktów i kosmetyków, które wykorzystywane są podczas zabiegu;
  • głębokiego relaksu i odprężenia, rozluźnienia spiętych mięśni i tkanek (które to spięcia przyczyniają się nierzadko do pojawiania się zmarszczek mimicznych - przykładowo na czole czy pomiędzy brwiami).

Relaksujący, odmładzający masaż twarzy zdecydowanie warto więc wpleść w swoją rutynę pielęgnacyjną - nie tylko po to, by osiągnąć spektakularne efekty masażu twarzy, ale również by zarezerwować w ciągu dnia chwilę dla siebie - zwłaszcza dla odprężenia i rozluźnienia po trudnym dniu!

Masaż Kobido - liftingujący masaż twarzy w gabinecie

Masaż Kobido określany jest mianem „japońskiego liftingu bez skalpela”. I nic w tym dziwnego - jego idea faktycznie pochodzi z Japonii, w której większość osób zachowuje młody wygląd skóry przez wiele, wiele lat. Zabieg ten polega na rozluźnieniu mięśni głębokich, powięzi oraz otaczających je tkanek znajdujących się w obrębie twarzy. Wykonywaniem masażu Kobido zajmują się zwykle kosmetolodzy, którzy przechodzą specjalne kursy uwzględniające zaawansowaną wiedzę na temat anatomii oraz fizjologii - właśnie dlatego najlepsze efekty osiągnie się, chodząc na ten rodzaj masażu twarzy do profesjonalnego gabinetu.

Japoński masaż twarzy może trwać od 20 minut do godziny - jest niezwykle dokładny, a przy tym intensywny, choć pacjenci nie powinni odczuwać po nim bólu. Prowadzi do głębokiego rozluźnienia mięśni, czasowego wygładzenia zmarszczek mimicznych, poprawy owalu twarzy, pobudzenia produkcji składników ujędrniających w skórze (wspomniane wcześniej kolagen i elastyna), a także do usunięcia zastojów limfy. Po zakończonym masażu Kobido nakleja się na skórę „tejpy”, czyli taśmy stosowane głównie w fizjoterapii, mające utrwalić i zatrzymać efekt liftingu na dłużej. Warto postawić na klasyczny masaż twarzy Kobido na kilka godzin przed ważną imprezą - poprawi on natychmiastowo rysy twarzy, pomoże optycznie wyszczuplić jej rysy i sprawi, że będzie wyglądała promienniej i młodziej.

Profesjonalny drenaż limfatyczny twarzy wyszczupli ją i wymodeluje

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem, który - jak sama nazwa wskazuje - pomaga usunąć z naczyń limfatycznych zalegającą chłonkę. Najczęściej wykorzystuje się go w masażu nóg, ponieważ ze względu na siły grawitacyjne, to właśnie w obrębie kończyn dolnych (a zwłaszcza stóp i kostek) pojawiają się obrzęki limfatyczne. Nierzadko jednak ta dolegliwość dotyczy naczyń znajdujących się w okolicy twarzy i szyi, powodując powstawanie opuchlizny, efekt „worów pod oczami” czy „drugiego podbródka” - nawet pomimo utrzymywania szczupłej sylwetki.

Drenaż limfatyczny twarzy wykonywany jest przez lekarzy lub kosmetologów za pomocą specjalnych ruchów, mających na celu przesunięcie chłonki zalegającej w naczyniach (i powodującej obrzęki) w stronę węzłów chłonnych, w których powinna się znajdować. Wymaga to precyzji, a przede wszystkim wiedzy o anatomii i fizjologi - dlatego podobnie, jak w przypadku masażu Kobido, drenaż limfatyczny twarzy najlepiej jest wykonywać w zaufanym gabinecie. Natychmiastowe efekty tego zabiegu to optyczne wyszczuplenie twarzy, pozbycie się obrzęków, relaks mięśni, a przede wszystkim - uwydatnienie linii żuchwy i kości jarzmowych (określanych również mianem kości policzkowych).

Masaż kamieniem gua sha oraz masaż twarzy rollerem

Regularny, odmładzający masaż twarzy z powodzeniem możemy wykonywać również w domu - za pomocą akcesoriów, które stają się obecnie coraz bardziej popularne. Mowa oczywiście o masażach kamieniem gua sha oraz o masażu twarzy rollerem. Przed przystąpieniem do zabiegu należy jednak pamiętać o tym, by zdezynfekować narzędzie, którego używamy, a także dokładnie oczyścić twarz i zadbać o poślizg. Do masażu twarzy wykorzystuje się ulubiony krem lub olejek do pielęgnacji twarzy (więcej informacji o doborze konkretnego produktu do typu cery znajdziecie w tekście Oleje w pielęgnacji twarzy i ciała - od środka i od zewnątrz, do którego lektury serdecznie zachęcamy). Taka praktyka zapobiega niepotrzebnym urazom i nadmiernemu rozciąganiu skóry, a dodatkowo wszystkie cenne substancje odżywcze zawarte w kosmetyku, pod wpływem wmasowania ich w skórę, zadziałają jeszcze lepiej.



Domowy masaż odmładzający można wykonać za pomocą różnych akcesoriów, które pięknie prezentują się zarówno w łazience, jak i na toaletce


Po przygotowaniu akcesorium oraz skóry twarzy przechodzimy do właściwego zabiegu. Masaż twarzy rollerem czy masaż płytką gua sha powinny trwać od kilku do kilkunastu minut. W ich trakcie wykonujemy ruchy od dołu twarzy do góry oraz od jej środka na zewnątrz (od brody do czoła i od nosa do skroni) - w ten sposób uzyskamy działanie liftingujące i napinające. Masujemy szyję, żuchwę, policzki, skronie i czoło. Mniejszymi fragmentami rollera czy płytki gua sha i delikatnymi ruchami wymiatającymi opracowujemy okolice nosa oraz oczu. Po zakończonym masażu możemy przejść do dalszych kroków pielęgnacyjnych lub pozostawić do wchłonięcia pozostałości kremu lub oleju nałożonego wcześniej.

Masaż twarzy bańkami - na co uważać?

Masaż twarzy bańkami chińskimi to jeszcze jedna propozycja na wykonanie tego zabiegu z wykorzystaniem akcesoriów. Podobnie jak w przypadku opisanym powyżej, przed przystąpieniem do masażu należy dokładnie oczyścić skórę, a następnie nanieść na nią olejek do twarzy. Masażu twarzy bańkami chińskimi nie należy wykonywać „na sucho” ponieważ zwiększa to ryzyko pękania płytko położonych naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaostrzenia objawów pojawiających się u posiadaczy i posiadaczek cery naczynkowej (te osoby powinny raczej zrezygnować z masażu bańkami).

Masaż twarzy bańkami wykonujemy za pomocą silikonowych akcesoriów o niewielkiej średnicy u podstawy. Zaciskając bańkę między palcami, przykładamy ją do skóry i powoli puszczamy - powinna ona delikatnie „przyssać się” do twarzy. Ruchy prowadzimy od środka twarzy na zewnątrz i od dołu do góry - tak, jak przy masażu innymi akcesoriami. Ważnym jest, by nie odrywać na siłę bańki od twarzy - przed jej usunięciem trzeba znów ścisnąć czubek, aby łagodnie sama „puściła” skórę. Taki masaż powinien trwać kilkanaście minut, a po jego wykonaniu odczuwa się zwykle przyjemne ciepło - to oznaka poprawy krążenia krwi. Dodatkowo usprawniony zostaje przepływ limfy następuje wygładzenie skóry, a owal twarzy staje się bardziej wyraźny.


Źródła:

P. Kondracka, A. Ciszek, Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry - przegląd literatury [w:] Kosmetologia estetyczna 1/2017 vol. 6, dostęp: 03.06.2022

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wiesiołek to roślina, która w ostatnim czasie opanowała przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Najcenniejsze są jego...
CZYTAJ
Oleje to formuły, które kojarzą się większości osób z produktem spożywczym do smażenia czy pieczenia....
CZYTAJ
Obecnie drogeryjne, apteczne, a nawet marketowi półki uginają się od mnogości propozycji producentów kosmetycznych -...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia