Olejki eteryczne, kosmetyczny olejek a olej naturalny - jakie są między nimi różnice?
Obecnie drogeryjne, apteczne, a nawet marketowi półki uginają się od mnogości propozycji producentów kosmetycznych - w tym również propozycji z zawartością naturalnych olejów. Mamy więc olejki do ciała, włosów i paznokci, olejki do kąpieli, pod prysznic i do pielęgnacji, olejki do skóry głowy i na końcówki, do aromaterapii, na pryszcze, na suchą skórę i wiele, wiele więcej - jak się w tym odnaleźć? Na początek warto wiedzieć, jaka jest różnica między olejkiem a olejem - bo choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to takie same produkty (różniące się jedynie opakowaniem czy konsystencją), to w nomenklaturze producentów i specjalistów kosmetologii odróżnia się od siebie zarówno olejki eteryczne (inaczej określane jako olejki zapachowe), oleje kosmetyczne, a także olejki pielęgnacyjne. Czym kierować się przy ich wyborze? Czy do ciała i twarzy stosować wyłącznie olejek, a olej pozostawić na kuchennym blacie lub w spiżarni? Czy olejki zapachowe można nakładać na skórę i włosy bez obaw o bezpieczeństwo takiego postępowania? I w końcu: jakie właściwości mają olejki do włosów, oleje do ciała i olejki eteryczne? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tych cennych składników znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!
Olejek eteryczny - idealny w aromaterapii i… nie tylko!
Olejki zapachowe, czyli popularne olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje pozyskiwane z roślin - świeżych lub suszonych. Najczęściej są one wytłaczane, choć w kosmetologii znane są również inne sposoby ich pozyskiwania. Olejki eteryczne znane są przede wszystkim ze swoich mocnych, wyrazistych zapachów - idealnych do aromaterapii, o której więcej pisaliśmy już w tekście Aromaterapia na sen, ból głowy, lepsze samopoczucie - czy to naprawdę działa?, do którego lektury serdecznie zachęcamy. Olejki zapachowe można podgrzewać w ceramicznych kominkach i dobierać konkretne aromaty do własnego nastroju. Niektóre z nich działają bowiem pobudzająco (olejki pomarańczowe, cytrynowe), inne - kojąco (lawenda, zielona herbata), a jeszcze inne wspierają skupienie (olejek eukaliptusowy, miętowy i inne).
Czy olejki zapachowe można nakładać na skórę? Niestety, bezpośrednia aplikacja olejków eterycznych może wiązać się z przykrymi konsekwencjami w postaci zaczerwienienia, pieczenia, a nawet reakcji alergicznej. Jednym z nielicznych wyjątków jest olejek z drzewa herbacianego, który warto stosować punktowo przy zaskórnikach - z uwagi na jego silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne (oznacza to, że przyspiesza gojenie zmian trądzikowych). Olejki eteryczne służą głównie w pielęgnacji do rozcieńczania ich z innymi substancjami. Możesz dzięki nim stworzyć swój własny olejek pielęgnacyjny (mieszając olejek eteryczny z czystym, naturalnym olejem bazowym) lub olejek do włosów o ulubionym zapachu. Produkty te świetnie sprawdza się również jako dodatek do kąpieli (wówczas kilka do kilkunastu kropel rozcieńcza się w wodzie) lub do domowych peelingów czy maseł kąpielowych).
Naturalne oleje roślinne - nienasycone kwasy tłuszczowe dla zdrowiej i elastycznej skóry
Oleje kosmetyczne, czyli naturalne oleje roślinne, to produkty uzyskiwane w wyniku tłoczenia (na zimno lub na ciepło) z oleistych części roślin (pestek, nasion orzechów - choć zdarza się również, że tłoczy się je z innych elementów kwiatów czy łodyg). Są to substancje bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe - cenne zarówno dla skóry, jak i włosów. Należy pamiętać, że sama nazwa „oleje kosmetyczne” zarezerwowane jest dla czystych surowców - bez żadnych dodatków, takich jak konserwanty, barwniki, sztuczne substancje zapachowe (ewentualnie z dodatkiem odrobiny olejku eterycznego, mającego na celu przedłużenie żywotności produktu).
Oleje kosmetyczne w ostatnich latach zawładnęły rynkiem drogeryjnym i wyróżniają się zwłaszcza w kategorii kosmetyków naturalnych. Wiele osób doceniło ich właściwości okluzyjne - a więc zabezpieczające skórę czy włosy przed utratą wody, a także właściwości uelastyczniające, które można zaobserwować zarówno na cerze, jak i na kosmykach (czy nawet na płytce paznokciowej). Naturalne oleje gwarantują przyjemność stosowania ze względu na delikatne zapachy, a także z uwagi na różne konsystencje i nasycenie - wśród organicznych propozycji znajdują się bowiem zarówno lekkie oleje (takie jak olej jojoba czy te z pestek winogron, pestek truskawek, pestek śliwki, kiełków pszenicy czy malin) jak i cięższe odmiany - olej kokosowy, ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej lniany czy z orzechów makadamia.
Jak wykorzystywać czyste oleje w codziennej pielęgnacji włosów i skóry? Oto kilka pomysłów:
- popularnym wyborem jest oczywiście olejowanie włosów (więcej o tej metodzie dbania o kosmyki znajdziecie w artykule Olejowanie włosów - jak poprawnie je wykonywać?), które sprawia, że włosy stają się bardziej elastyczne, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, pięknie się błyszczą i łatwo układają;
- naturalne oleje są idealne do stosowania solo - zarówno na twarz, jak i na ciało. Jeśli nie lubisz jednak specyficznego filmu, jaki czysty olej kosmetyczny pozostawia na skórze, możesz nałożyć produkt na mokrą cerę lub na twarz zwilżoną tonikiem - wówczas olej delikatnie zemulguje i wchłonie się znacznie łatwiej;
- olej roślinny to doskonała baza do tworzenia własnych produktów pielęgnacyjnych - olejków do kąpieli, peelingów solnych czy cukrowych, serum na końcówki włosów i wielu, wielu innych przepisów.
- jeśli masz cerę suchą i odwodnioną, która na demakijaż reaguje ściągnięciem i pieczeniem, to naturalne oleje roślinne będą doskonałą alternatywą dla mleczka do demakijażu bądź płynu micelarnego (warto wiedzieć, że rozpuszczają one nawet wodoodporny makijaż).
Oczywiście wymienione powyżej sposoby na zastosowanie olejów kosmetycznych nie są jedynymi, sprawdzonymi metodami - wśród nich można wyróżnić także masaże - zarówno dla relaksu, jak i anti-aging, czyli masaże przeciwstarzeniowe, z wykorzystaniem rollerów czy kamiennych płytek.
Olejek kosmetyczny, czyli mieszanka olejów i innych składników
Olejki do ciała, olejek do włosów, do paznokci, do brody, do kąpieli… olejki kosmetyczne czy też olejki pielęgnacyjne to osobna kategoria produktów, której nie można mylić z czystymi olejami roślinnymi. Czym więc się wyróżniają? Przede wszystkim olejek kosmetyczny to gotowa mieszanka składników - ma oczywiście w składzie oleje roślinne, natomiast do formuły mogą zostać dodane kolejne produkty - w tym olejki eteryczne, składniki aktywne, substancje peelingujące i wiele, wiele innych. Na sklepowych, drogeryjnych i aptecznych półkach w tej kategorii znajdziemy:
- olejek do ciała - także w wersji „suchej”, który doskonale wchłania się w skórę dzięki kompozycji substancji emulgujących i lekkich, naturalnych olejów;
- olejki do kąpieli, idealne dla osób ze skórą suchą i odwodnioną, pozostawiające na skórze przyjemny film i czyniące ciało miękkim oraz nawilżonym;
- olejki do włosów - zarówno pod postacią mieszanek do olejowania kosmyków, jak i do zabezpieczania końcówek przed uszkodzeniami mechanicznymi i wysoką temperaturą urządzeń stylizacyjnych;
- olejki pielęgnacyjne do paznokci i skórek, dodające płytce elastyczności i regenerujące ją (na przykład po pracach domowych czy po manicure hybrydowym);
- olejki kosmetyczne do trzy w formie olejowego serum - idealnego dla posiadaczy i posiadaczek cer suchych oraz odwodnionych.
Powyższe propozycje to tylko przykłady dla kosmetyków olejowych. Producenci prześcigają się w pomysłach na zastosowanie olejów roślinnych jako substancji bazowej, co zdecydowanie jest zjawiskiem pozytywnym. Warto do swojej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić takie produkty - z pełną świadomością różnic pomiędzy olejkami eterycznymi, czystymi olejami roślinnymi oraz olejkami - czyli mieszankami składników.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
15,99 zł