Tonizacja skóry - dlaczego warto ją stosować i czy tonik jest potrzebny w codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
Tonik do twarzy to dość niepozorny kosmetyk, o którym wiele osób zapomina w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Wynika to z faktu, że niewiele z nas wie, jaką funkcję pełni taki produkt i jak jego używanie (bądź nieużywanie) wpływa na stan i kondycję cery. A wpływa w dużym stopniu - podstawowym zadaniem toniku jest bowiem przywracanie prawidłowego pH skóry, bez którego ta nie może wytwarzać bariery hydrolipidowej, a tym samym - nie ma warunków do prawidłowego funkcjonowania (w tym do spełniania swojej funkcji ochronnej). Oprócz tego na rynku dostępne są różne rodzaje toników, wpisujące się w potrzeby różnych typów cer, dzięki czemu produkty te nie tylko niwelują nieprawidłowe pH skóry, ale również nawilżają, koją, przyspieszają gojenie stanów zapalnych i wiele, wiele więcej! Czy tonik jest potrzeby każdej osobie? Jak powinna wyglądać prawidłowa tonizacja skóry? Jak używać tonik i co zamiast toniku - jeśli nie lubimy takiej formuły - może zagościć na naszych łazienkowych półkach? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tonizacją skóry znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!
Działanie toniku i (nie)prawidłowe a naturalne pH skóry
Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, tonizacja skóry ma na celu utrzymanie prawidłowego pH skóry, oscylującego w okolicach poziomu 4,5-5,5, czyli w okolicach pH neutralnego (ewentualnie lekko kwaśnego). Dzięki takiemu pH skóra utrzymuje naturalną barierę ochronną. Dlaczego jest to niezbędne?
Skóra, przy kontakcie z wodą, a także z różnymi środkami myjącymi (żelami, piankami, a zwłaszcza mydłami) zmienia swoje pH (w zależności od użytego produktu do mycia bądź w zależności od użycia samej wody). Co ważne - zbyt zasadowe pH skóry (czyli zbyt wysokie pH) będzie prowokowało ją do wytwarzania większej ilości potu (kwaśnego w swoim odczynie), a co za tym idzie - do wzmożonego błyszczenia cery, do powstawania zaskórników, a w końcu do ziemistego kolorytu i zmęczonego wyglądu. Z kolei zbyt kwaśne pH (czyli pH zbyt niskie) prowadzi do zniszczenia bariery hydrolipidowej, wysuszenia jej, a nawet do zwiększenia jej wrażliwości i jej reaktywności. Dodatkowo omawiany kosmetyk odpowiada również za przygotowanie skóry do dalszych etapów pielęgnacji oraz za usunięcie pozostałości zanieczyszczeń. Czy tonik jest potrzebny? Powyższe fakty zdecydowanie dowodzą, że każdy powinien stosować go po myciu twarzy - najlepiej w swój ulubiony sposób, o czym poniżej.
Jak używać tonik? Znajdź swoją ulubioną metodę!
Obecnie producenci różnych rodzajów toników zamykają swoje kosmetyki w różnych opakowaniach, umożliwiających wiele rodzajów aplikacji. Najważniejszą jednak odpowiedzią na pytanie o to, jak używać tonik, jest: codziennie, zawsze po umyciu twarzy (nawet, jeśli stosujemy do tego wyłącznie wodę).
Co jednak z techniką nakładania? Tonik do twarzy można aplikować na następujące sposoby:
- najbardziej tradycyjnie, a więc za pomocą jedno- lub wielorazowego wacika. Aby zaaplikować płyn na skórę, wystarczy wylać odrobinę kosmetyku na taki wacik i nanieść go następnie na czystą twarz. Można robić to ruchami posuwistymi (choć te nie są polecane dla posiadaczy i posiadaczek cer wrażliwych) lub przykładając wilgotny wacik miejsce po miejscu;
- tonik do twarzy można również aplikować bezpośrednio na twarz, za pomocą dłoni - wystarczy nalać odrobinę płynu w zagłębienie czystej dłoni, a następnie zwilżyć kosmetykiem drugą dłoń, przykładając je później - miejsce po miejscu - do twarzy. Ten sposób - choć bardzo łagodny - może się jednak nie sprawdzić się w przypadku cer trądzikowych, w których dotykanie twarzy dłońmi jest najmniej wskazane;
- różne rodzaje toników, produkowane w opakowaniach ze sprayem tworzącym „tonikową mgiełkę” będą najbardziej higieniczne, ponieważ do ich aplikacji nie stosuje się ani dłoni, ani wacików. Można po prostu zrobić na twarzy orzeźwiający „tonikowy” prysznic, rozpylając produkt w kierunku twarzy i tym samym precyzyjnie nakładając go na każdą jej partię.
Rodzaje toników a typ cery - na jakie składniki zwracać uwagę?
Działanie toniku - nie tylko w zakresie regulacji pH skóry - uzależnione jest od składników, jakie się w tym produkcie znajdują. Mogą to być składniki nawilżające, wyciszające, sebo-regulujące, złuszczające i inne. Warto więc wiedzieć, na jaki rodzaj produktu się zdecydować, by działanie toniku spełniało potrzeby nasze i naszej skóry. Poniżej prezentujemy wskazówki dotyczące tego, czego poszukiwać w tonikach przeznaczonych do różnych typów cer.
Tonik do cery suchej i cery wrażliwej - pomagający utrzymać nawilżenie
Tonik do cery suchej powinien przede wszystkim zawierać substancje nawilżające, a także pomagające zatrzymać to nawilżenie w skórze. Wśród nich warto zwrócić uwagę na kwas hialuronowy, sok (lub hydrolat) z aloesu czy glicerynę - to właśnie one pomagają bowiem budować nawilżenie w skórze, a „przykryte” dodatkowo warstwą odżywczego kremu, idealnie spiszą się w walce z uczuciem ściągnięcia, suchymi skórkami czy z pieczeniem cery od razu po jej umyciu bądź po demakijażu. Tonik do cery suchej - podobnie jak i inne toniki - nie powinien zawierać alkoholu.
Tonik do cery tłustej - lekki i łagodzący zmiany zapalne
Tonik do cery tłustej ma za zadanie wyciszać zmiany zapalne, a także wspierać regenerację bariery hydrolipidowej, bez której zarówno produkcja sebum, jak i potu może być zaburzona. W tonikach do cery tłustej warto poszukiwać takich substancji, jak przeciwzapalny cynk, łagodzący wyciąg z rumianku, hydrolat z odświeżającej mięty pieprzowej czy ekstrakty z kory wierzby lub drzewa herbacianego (działające antybakteryjnie). Oczywiście warto unikać alkoholu, ponieważ wywoła on efekt odwrotny do zamierzonego - skóra będzie bronić się przed nadmiernym wysuszeniem, produkując jeszcze więcej sebum.
Tonik do cery mieszanej - wielofunkcyjny i skuteczny
Tonik do cery mieszanej to tak naprawdę produkt, który powinien łączyć w sobie substancje wymienione powyżej - łagodzące i nawilżające, ale również przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Z tego względu warto poszukiwać toników do cery mieszanej zawierających zarówno składniki odświeżające - wyciągi z mięty, z lawendy, szałwii czy melisy lekarskiej - oraz składniki łagodzące - rumianek, gliceryna, aloes. Przy pielęgnacji cery mieszanej, zamiast toników, sprawdzą się również hydrolaty, o których piszemy poniżej.
Tonik do cery dojrzałej - ujędrniający i przeciwstarzeniowy
Tonik do cery dojrzałej zdecydowanie powinien uwzględniać jej potrzeby dotyczące intensywnego nawilżenia (to za sprawą wspomnianych już wcześniej substancji - aloesu, kwasu hialuronowego, gliceryny), ale również odpowiadać na wyzwanie utrzymania jędrności i gęstości skóry. Z tego względu warto pokusić się o stosowanie toniku do cery dojrzałej z regenerującymi peptydami, nawadniającą trehalozą, odbudowującymi ceramidami czy rozświetlającą i ujednolicającą koloryt cery witaminą C. Tego typu produkty stają się coraz bardziej popularne, a dodatkowo coraz więcej firm przykłada uwagę do komponowania przeciwstarzeni owych receptur toników.
Tonik złuszczający - czy warto go stosować?
Osobną kategorią toników są toniki złuszczające, czyli tak naprawdę toniki z kwasami. Obecnie są one coraz popularniejsze, a ich producenci na etykietach obiecują zdrowe rozświetlenie, odświeżenie cery, wyrównanie kolorytu oraz dogłębne oczyszczenie porów. Zanim jednak sięgniemy po tonik złuszczający, warto zastanowić się, czy nasza cera jest wrażliwa i reaktywna. Jeśli tak - tonik z kwasami, którego warstwa pozostaje na buzi przez kilka czy nawet kilkanaście godzin, nie jest dobrym pomysłem - kwasy mogą bowiem podrażnić skórę i przyczynić się do jej wysuszenia i nieprawidłowej reakcji. Warto wybierać toniki z kwasami łagodnymi, takimi jak kwas mlekowy, kwasy owocowe AHA czy kwas migdałowy. Oprócz tego, przy stosowaniu toników złuszczających, bezwzględnie należy pamiętać o codziennej i jak najwyższej ochronie przeciwsłonecznej - w przeciwnym razie skóra może pokryć się przebarwieniami, związanymi z oddziaływaniem promieniowania UV na jej cieńszą, złuszczoną powierzchnię.
Co zamiast toniku? Hydrolaty i woda termalna
Co zamiast toniku? Niektóre osoby poszukują prostych kosmetyków, których skład nie jest długi, a dodatkowo takich, które nie mają w swoim składzie drażniących zapachów, konserwantów czy miksu różnych wyciągów czy ekstraktów. Jako naturalny tonik można zastosować:
- hydrolat zamiast toniku, który aplikuje się dokładnie tak samo, jak zwykły tonik - po umyciu twarzy, za pomocą wacika, czystych dłoni czy sprayu - bezpośrednio na twarz. Uzyskuje się go w procesie destylacji świeżych roślin i ich części. Co ważne, hydrolaty zamiast toniku można dostosować precyzyjnie do wymagań skóry (zawierają bowiem jedynie roślinny destylat o określonych właściwościach i - w niektórych przypadkach - delikatny konserwant). Więcej o działaniu tych kosmetyków przeczytasz w artykule Tonizacja skóry z wykorzystaniem roślinnych hydrolatów, dostępnym na naszym blogu;
- woda termalna zamiast toniku - ten kosmetyk z kolei przybiera w większości przypadków formę delikatnej mgiełki do twarzy, zawierającej cenne minerały. Woda termalna zamiast toniku sprawdzi się w rutynie pielęgnacyjnej posiadaczy i posiadaczek cer wrażliwych, reaktywnych, które na co dzień unikają produktów perfumowanych czy z konserwantami.
Zarówno hydrolat zamiast toniku, jak i woda termalna sprawdzą się doskonale w regulacji pH skóry po jej umyciu z wykorzystaniem wody lub detergentu. Niezależnie od tego, który rodzaj produktu do mycia twarzy stosujesz, ani jaki typ kosmetyku do tonizacji skóry wybierzesz - stosuj go regularnie, by zadbać o równowagę i balans swojej skóry!
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
7,32 zł