Tauryna – czym jest i jak działa? Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Tauryna to aminokwas występujący w tkankach zwierzęcych. Swoją popularność zawdzięcza on sportowcom i osobom ćwiczącym na siłowni, którzy sięgają po nią w celu regeneracji mięśni po ciężkich treningach. Tauryna - co to jest, właściwości i działanie - sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup wybranego preparatu!
Tauryna – co to?
Tauryna cieszy się dużą popularnością wśród sportowców oraz osób poszukujących sposobu na zmęczenie i znużenie. Co to jest tauryna? Jest to aminokwas występujący naturalnie w tkankach zwierzęcych, którego nazwa chemiczna to kwas 2-aminoetylosulfonowy. Tauryna zaliczana jest do aminokwasów niebiałkowych, ponieważ ze względu na swoją budowę chemiczną jej cząsteczka nie ma zdolności tworzenia wiązań peptydowych.
Skąd pochodzi tauryna? Co to jest? Jest to głównie składnik tkanek zwierzęcych, a u człowieka stanowi zaledwie 0,1% masy ciała. Można ją znaleźć m.in. w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz siatkówce oka. Jej ilość w organizmie człowieka jej uzależniona od jego zdolności do syntezy tauryny. Powstające w ciele człowieka, niewielkie ilości tauryny zazwyczaj nie pokrywają zapotrzebowania na ten składnik, dlatego konieczne jest jego dostarczanie wraz z dietą i suplementacją.
Czy tauryna jest szkodliwa?
Tauryna dostarczana do organizmu w odpowiednich ilościach nie jest uznawana za szkodliwą dla zdrowia. Jest to związek naturalnie występujący w organizmach ludzkich i jest bezpieczny dla większości osób, gdy jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Jednak nadmiar tauryny z suplementów diety lub napojów energetycznych może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych, zwłaszcza gdy jest połączony z wysoką zawartością kofeiny lub innych stymulantów. Niektóre badania sugerują, że nadmiar tauryny może mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zwłaszcza u osób z już istniejącymi problemami zdrowotnymi.
Biorąc to pod uwagę, tauryna - właściwości mogą być wykorzystywane u osób aktywnych. Trzeba jednak pamiętać, że jej używanie zostało ograniczone lub zakazane w niektórych krajach w obawie o zdrowie, a nawet życie sportowców.
Zobacz także artykuł: Skurcz mięśni – przyczyny i sposoby na nagły ból
Źródła tauryny
W formie suplementu diety, czysta tauryna występuje najczęściej pod postacią kapsułek. Natomiast jako składnik uzupełniający, w odżywkach z kreatyną oraz w preparatach witaminowych. Taurynę znaleźć można również w napojach energetycznych, jednak w tej formie nie wywołuje ona efektu katabolicznego ani anabolicznego, a jedynie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, występuje ona też w produktach pochodzenia naturalnego, m.in. można ją znaleźć w mięsie indyka, ostrygach, serwatce, grochu oraz soczewicy. Osobom uprawiającym sport zaleca się korzystanie z dodatkowych źródeł tauryny w postaci suplementu, ze względu na to, że dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na taurynę w przypadku wysiłku fizycznego.
Wśród wielu preparatów dla osób aktywnych znajduje się też tauryna. Suplementy tauryny zalecane są głównie sportowcom ze względu na ich duże obciążenia treningowe. Jeśli dużo ćwiczysz, warto rozpocząć suplementację tego składnika. Dzienna dawka tauryny powinna wynosić między 500 a 2000 mg. Preparatem, który uzupełni zapotrzebowanie na taurynę, jest spalacz tłuszczu SWANSON Fat Burner oraz OLIMP ENDUGEN.
Działanie tauryny
Wyższe stężenie tauryny we krwi przekłada się na szybkość budowy tkanki mięśniowej. Jej antykataboliczne działanie oznacza, że tauryna magazynuje i transportuje azot, który odgrywa kluczową rolę w odbudowie uszkodzonych tkanek po treningu. Sprawia on, że tkanki są w stanie samodzielnie wytworzyć białka w celu odbudowy swoich struktur i nie muszą czerpać z aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. W konsekwencji czego proces katabolizmu zostaje zahamowany, a regeneracja organizmu przebiega bez strat. Należy podkreślić, że tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, czyli nie buduje białek mięśniowych człowieka. Ułatwia natomiast osobom uprawiającym sport budowę tkanki mięśniowej oraz regenerację organizmu po wyczerpującym treningu.
Tauryna i jej właściwości
Tauryna - działanie:
- poprawa metabolizmu tłuszczów,
- ochrona wątroby,
- zapobieganie cukrzycy,
- dbałość o dobry wzrok,
- obniżanie ciśnienia,
- usprawnienie pracy serca,
- pomoc w transporcie kreatyny, która chroni komórki mięśniowe przed stresem oksydacyjnym,
- przyspieszanie regeneracji mięśni,
- zwiększenie syntezy białek wpływający na wzrost masy mięśniowej,
- stymulowanie trzustki do produkcji insuliny.
Biorąc pod uwagę jej właściwości niedobór tauryny i jego objawy mogą być odczuwalne, szczególnie przez osoby aktywne.
Jak i kiedy brać taurynę? Wskazania i dawkowanie
Tauryna to składnik, który można znaleźć w wielu preparatach dla osób aktywnych fizycznie. Są one dostępne w wielu przystępnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, proszki i napoje. Preparaty z tauryną dostępne w aptekach bez recepty bardzo często są łączone z innymi cennymi składnikami, takimi jak kreatyna, magnez czy żeń-szeń. Składniki te są istotne dla sportowców.
Tauryna - dawkowanie
Według aktualnych rekomendacji tauryna nie powinna być przyjmowana w dawkach większych niż 0,5 - 2 g na dobę. Ze względu na dodatek różnych substancji, nie ma jednej zalecanej pory na przyjmowanie suplementów z tauryną. Ważne jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń znajdujących się na ulotce wybranego preparatu.
Sprawdź także artykuł: Elektrolity, kluczowe składniki dla organizmu. Właściwości, funkcje i wpływ na zdrowie
Tauryna – przeciwwskazania, skutki uboczne
Wiedząc, co to jest tauryna, należy również zadać sobie pytanie, czy tauryna jest szkodliwa. Zgodnie z dostępnymi badaniami i rekomendacjami, stosowanie tauryny w zalecanych dawkach nie wpływa negatywnie na organizm. Dzienna bezpieczna dawka tauryny to 3 g.
Tauryna może wykazywać interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza tymi stosowanymi w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych lub zaburzeń psychicznych. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania tauryny skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki.
Czy mówi się o działaniach niepożądanych, jakie daje tauryna? Skutki uboczne przy stosowaniu bezpiecznych dawek nie są obserwowane. Wiemy jednak, że nadmiar tego aminokwasu w organizmie może spowodować wymioty, ból brzucha, odwodnienie i biegunki. Do suplementacji tauryny ostrożnie powinny podejść osoby borykające się ze schorzeniami nerek i chorobami serca. Warto również pamiętać, że skutki uboczne i przeciwwskazania mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu i innych czynników zdrowotnych. Dlatego zawsze ważne jest zachowanie ostrożności i skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek nowego suplementu diety, w tym tauryny.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
Powiązane kategorie produktowe
118,09 zł
21,17 zł