x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-03-10
Porady

Sok z malin. Jakie ma właściwości?

W malinach skrywa się bogactwo składników odżywczych, dlatego pozyskiwany z nich sok od wieków wykorzystywany jest jako wsparcie dla organizmu. Jeśli i ty chcesz wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poznaj cenne właściwości soku z malin.


Świeże maliny dostępne są przez wiele miesięcy – zarówno w okresie letnim, jak i jesiennym (w zależności od odmiany). Warto pokusić się o zbiory owoców w tym czasie – po to, aby przyrządzić z nich sok malinowy, idealny w porze zimowej. Wypijany profilaktyczne, pomaga w prawidłowej pracy organizmu.

 Cenne właściwości soku z malin
Spis treści

Sok z malin – prawdziwe bogactwo składników odżywczych

Sok pozyskiwany z malin stanowi potężny zastrzyk witamin i składników mineralnych. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, magnez, potas, cynk, wapń, żelazo. Dostarcza także wiele kwasów organicznych, np. cytrynowy, jabłkowy, elagowy, salicylowy, a także pektyny.


Powyższa lista składników aktywnych wskazuje na ogromny potencjał prozdrowotny, jaki skrywa się w soku z malin.

Cenne właściwości soku z malin – dlaczego warto go pić?

Regularne picie soku z malin pozwala uniknąć wielu dolegliwości, a także wspomóc walkę z tymi już istniejącymi.

Wsparcie przy przeziębieniu

Przeziębienie i grypa w okresie jesienno-zimowym to standard. W czasie trwania infekcji można pomóc sobie sokiem z malin. Dlaczego? Zawarty w nim kwas salicylowy pomaga zwalczyć nieprzyjemne objawy, ponieważ pomaga rozgrzać się i jednocześnie wykazuje właściwości sprzyjające poceniu. Tym samym wspiera walkę z gorączką, pomagając obniżyć temperaturę ciała.

W soku malinowym zawarte są również olejki eteryczne, które wspomagają działanie antyseptyczne i rozgrzewające. To wszystko sprzyja walce z objawami przeziębienia.

Wsparcie serca

Sok z malin stanowi źródło potasu, magnezu i wapnia – składników mineralnych, które wspierają pracę serca. Nie bez znaczenia jest też obecność wspomnianego kwasu salicylowego. Między innymi z tego powodu produkt ten może być stosowany przez osoby narażone na miażdżycę, zmagające się z nadciśnieniem. Jednocześnie pomaga przeciwdziałać zakrzepicy – z uwagi na zdolność do zapobiegania zlepianiu się płytek krwi.

Pomoc w walce z wolnymi rodnikami

Sok z malin zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy – cennych składników aktywnych, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami. Przeciwdziałając ich aktywności, wspierają redukcję stanów zapalnych czy wspomagają zatrzymać procesy przedwczesnego starzenia.

Wsparcie układu pokarmowego

Picie soku z malin jest korzystne przy problemach z trawieniem. Pomaga regulować pracę układu pokarmowego, m.in. dzięki właściwościom przeczyszczającym. Ponadto zawartość pektyn sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksycznych substancji. 


Sok z malin może okazać się wsparcie przy dolegliwościach żołądkowych. Wspomaga hamowanie rozwoju bakterii jelitowych, a poza tym pomaga uporać się z biegunką.

Sok z malin – przygotować samodzielnie czy kupić?

Domowy sok z malin jest prosty w przygotowaniu – o ile dysponujesz sokownikiem. Wówczas wystarczy owoce zasypać cukrem, a następnie wlać wodę do dolnej części maszyny i całość zagotować. Powstający sok będzie wypływać specjalną rurką.


Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie soku, gotowy produkt może zakupić np. w aptece. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wyrób zawiera wszystkie cenne składniki odżywcze, które wesprą prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu.

Jak podawać sok z malin?

Sok pozyskiwany z owoców malin możesz podawać na wiele sposobów – w formie nierozcieńczonej lub rozcieńczonej. Świetnie smakuje solo – wypijany profilaktycznie w niewielkiej ilości – lub jako dodatek do herbaty czy deserów.

Sok z malin – czy istnieją przeciwwskazania do jego podawania?

Zasadniczo nie istnieją żadne przeciwwskazania do przyjmowania soku z malin – można podawać go nie tylko dorosłym, ale również dzieciom czy nawet kobietom w ciąży. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ organizm niektórych osób może alergicznie reagować na maliny.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jesień na dobre zagościła za naszymi oknami. Deszcz, wiatr, niska temperatura, brak słońca i to...
CZYTAJ
Każda pora roku w Polsce przynosi ze sobą zmienną pogodę, uzależnione od niej krajobrazy i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia