Poznaj najczęstsze przyczyny wzdęć
Wzdęcia brzucha, nazywane też bębnicą to objaw zbyt dużej ilości zalegających w jelitach gazów. Wzdęcia to codzienna dolegliwość, jednak jeśli występuje zbyt często, może okazać się poważnym schorzeniem i objawem zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć!
Skąd się biorą wzdęcia?
Wzdęcia to skutek nagromadzenia się w jelitach gazów, powstałych w wyniku procesu trawienia, takich tak: metan, wodór i dwutlenek węgla. Pojawiają się one tam podczas połykania powietrza podczas jedzenia, a także w wyniku dyfuzji krwi.
Do najczęstszych przyczyn wzdęć należy zaliczyć:
- zwiększoną produkcję gazów w jelitach
z powodu nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas
kałowych;
- zwiększone połykanie lub niekontrolowane
zasysanie powietrza ustami;
- kłopoty z wydalaniem gazów, np. z powodu
niedrożności jelit;
- przebyty zabieg operacyjny w obrębie jamy
brzusznej;
- upośledzenie procesów trawiennych w
przebiegu chorób wątroby, trzustki, dróg żółciowych lub jelita grubego;
- choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Wzdęcia – jak je rozpoznać?
Zdarza się, iż pacjenci mylą wzdęcia z innymi dolegliwościami, skarżąc się, że utrzymują się one przez dłuższy czas. Zamiast wzdęć mogą one jednak oznaczać: tycie, zwiększenie się objętości narządów wewnętrznych brzucha (wątroby, śledziony, nerek) lub wodobrzusze. W przypadku wzdęć objawem jest pojawienie się powiększonego brzucha po jedzeniu, szczególnie po obfitym posiłku. Wzdęciom towarzyszy uczucie napompowanego brzucha, rozdęcie oraz wewnętrzne rozpieranie, jak również częste gazy i uczucie ucisku w podbrzuszu. Kolejnego dnia objawy ustępują, a brzuch wraca do pierwotnego rozmiaru,
Wsparcie dla układu pokarmowego
Leczenie wzdęć należy rozpocząć od wyeliminowania z codziennej diety napojów gazowanych, jak również wszystkich składników pożywienia, które wywołują wzdęcia. Warto pamiętać o ograniczeniu mówienia w trakcie jedzenia oraz o długich spacerach po obfitym posiłku. Pomocne w przypadku wzdęć są również gotowe preparaty dostępne w aptece, które pomagają zwalczyć objawy i zmniejszają dolegliwości z nimi związane. Jednym z takich preparatów jest lek Enterosol https://www.apteka-melissa.pl/produkt/enterosol-plyn-doustny-4525g5ml-100-ml,20676.html wspomagający leczenie niestrawności takich jak wzdęcia i odbijanie po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Jego formuła opiera się o wyciągi roślinne: z kory dębu, ziela szałwii, bylicy, tymianku oraz krwawnika, które wspomagają działanie bakteriostatyczne i ściągające na błony śluzowe.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe
32,57 zł
23,95 zł
25,30 zł
49,09 zł