Zespół jelita drażliwego - objawy i leczenie
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona u 30% populacji osób dorosłych na świecie. Polega na przewlekłym zaburzeniu funkcji jelit charakteryzującym się silnymi bólami brzucha występującymi wraz z biegunką lub zaparciami.
Mimo wielu badań nad tą dolegliwością, nie zostały dotąd poznane czynniki, jakie ją wywołują. Wciąż badany jest wpływ antybiotykoterapii, przebytych operacji, infekcji układu pokarmowego czy diety bogatej w tłuszcze, kofeinę, alkohol oraz przejadanie się na występowanie ZJD. Nie ma jednak wątpliwości, że ma on powiązanie ze sferą psychologiczną, bowiem na zaostrzenie objawów ma wpływ stres.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Cechą charakterystyczną zespołu jelita drażliwego jest występowanie objawów wymienionych poniżej w różnym nasileniu i w różnych konfiguracjach:
Ból brzucha
Biegunki, zaparcia i ich naprzemienne występowanie
Wzdęcia – nasilające się w ciągu dnia oraz częste oddawanie gazów
Objawy pozajelitowe – uczucie senności, bóle głowy i pleców
Uczucie niepełnego wypróżnienia
Śluz w stolcu
Nadmierne odbijanie
Zgaga
Nudności
Warto zaznaczyć, że podczas snu objawy te ustępują, nie obserwuje się natomiast utraty wagi mimo przewlekłego stanu chorobowego. Zaobserwowano, że wypróżnienie przynosi zazwyczaj ulgę w bólu.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
Przy pierwszych objawach i podejrzeniach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Ze względu na brak znajomości przyczyn występowania ZJD, przeprowadza się leczenie objawowe. Bardzo ważne jest również wsparcie psychologiczne chorego. W leczeniu zespołu jelita drażliwego nie jest zalecana specyficzna dieta. Ze względu na występujące zaburzenia we florze bakteryjnej jelita ulgę w objawach mogą przynieść niektóre leki i suplementy diety. Jednym z nim jest Sanprobi Super Formuła: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sanprobi-super-formula-40-kaps,8561.html, który dzięki zawartości probiotyku i prebiotyku reguluje przemianę materii oraz wchłanianie cennych substancji odżywczych.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe