Opryszczka
Przyczyną opryszczki jest wirus Herpes Simplex. Z powodzeniem przenosi się drogą kropelkową. Jeśli raz zaatakuje, zostaje z nami na zawsze. Podstępnie lokuje się w zwojach nerwowych i czeka, aby „uderzyć” w najmniej oczekiwanym momencie. Przebywając w formie uśpionej, jest nie wykrywalny dla układu odpornościowego. Daje o sobie znać zwykle w okresie przemęczenia, infekcji, silnego stresu albo w czasie miesiączki. Objawem jego aktywności są nieestetyczne pęcherze, pojawiające się najczęściej na wargach. Zmiany mogą obejmować również narządy płciowe lub pośladki (powoduje je wirus HSV typu 2).
Jak leczyć opryszczkę?
Większość preparatów na opryszczkę, zawiera w swoim składzie substancję o aktywności przeciwwirusowej (acyklovir pod nazwami handlowymi Zovirax, Hascovir, Herpex). Mechanizm ich działania polega na hamowaniu procesu replikacji wirusa, czyli namnażania. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby preparaty te zastosować jak najwcześniej – w momencie kiedy tylko czujemy, że coś zaczyna się dziać, odczuwamy swędzenie, pieczenie i obserwujemy na wardze tworzącą się wypukłość. Opryszczka jest zaraźliwa w okresie występowania pęcherzy, dlatego osoby zdrowe powinny unikać kontaktu z chorym, jak również wystrzegać się wspólnego korzystania ze sprzętu kuchennego (picie z jednej szklanki), używania jednego ręcznika oraz bezpośredniego kontaktu. Pomocne w leczeniu mogą okazać się również plasterki na opryszczkę. Nadają się one raczej do leczenia pęcherzy. Nie zawierają żadnej substancji aktywnej a jedynie hydrokoloid, który stwarza odpowiednie środowisko dla procesu gojenia, a przy tym maskuje nieładnie wyglądającą zmianę. Osobom z bardziej dokuczliwymi objawami aktywności wirusa HSV, może zostać przepisany doustny lek przeciwwirusowy.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z substancjami przeciwwirusowymi jest ciąża i okres karmienia piersią. W takich przypadkach może być stosowany Erazaban. Wszystkie preparaty na opryszczkę dostępne są w aptece, w kategorii "Preparaty na opryszczkę".