Masło orzechowe. Czy jest niezdrowe?
Masło orzechowe jest bardzo popularnym składnikiem w wielu kuchniach – w Polsce zdecydowanie najczęściej stanowi on produkt do smarowania kanapek. Jest pełne cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Czy masło orzechowe jest zdrowe? Jeśli nie, to z czego to wynika?
Właściwości odżywcze orzechów arachidowych
Do produkcji masła orzechowego wykorzystuje się orzechy arachidowe. Są one cennym źródłem białka pochodzenia roślinnego, ale zawierają również wiele innych ważnych substancji. Warto je jeść ze względu na takie składniki jak:
- błonnik,
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- fosfor,
- potas,
- sód,
- cynk,
- kwas foliowy,
- witamina E,
- niacyna,
- miedź,
- tłuszcze nienasycone.
Masło orzechowe jest cenione zwłaszcza przez osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Stanowi ono bowiem źródło żelaza, który pojawia się tylko w niektórych roślinach. Jednocześnie orzechy arachidowe zawierają dużo tłuszczu, niezbędnego do rozpuszczania wielu witamin. Z tego powodu warto dodawać takie produkty do bardziej skomplikowanych potraw – mowa tu przede wszystkim o sałatkach czy deserach, w których masło orzechowe może być bardzo ciekawym przełamaniem konsystencji. Sprawdzi się ono świetnie także w owsiankach, w połączeniu ze świeżymi owocami.
Jak działają orzechy arachidowe na ludzki organizm?
Orzechy arachidowe wpływają pozytywnie przede wszystkim na poziom lipidów we krwi, a więc także kontrolę glikemii. W ich skład wchodzą też liczne substancje przeciwulteniające i przeciwzapalne – to dobra wiadomość dla osób, które borykają się z miażdżycą, chorobami nerek, płuc czy cukrzycą typu drugiego. Regularnie spożywane orzechy arachidowe wpływają pozytywnie na działanie układu odpornościowego i stan zdrowia kobiet w ciąży. Może mieć także właściwości przeciwdziałające występowaniu różnych chorób, w tym Alzheimera oraz migrenowych bólów głowy.
Orzechy arachidowe są polecane nawet osobom, które borykają się z cukrzycą. Pozwalają one bowiem na kontrolowanie glukozy we krwi ze względu na zawartość dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego w ich skład wchodzi też błonnik i polifenole – składniki te mogą przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy, działając pozytywnie na funkcjonowanie jelit.
Jakość masła orzechowego
Trzeba jednak pamiętać, że masło orzechowe jest produktem przetworzonym. Na rynku znaleźć można je w wielu odsłonach. Zdecydowanie najlepiej wybierać wyroby 100% - składają się one wyłącznie z orzechów arachidowych. W razie konieczności taki produkt można dosolić we własnym zakresie. Takie masła orzechowe są pozbawione przede wszystkim tłuszczu palmowego i dodatków wypełniających, konserwantów oraz substancji wpływających na konsystencję.
Masło orzechowe z dodatkiem takich substancji rzeczywiście może być niezdrowe. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem okazuje się samodzielne czytanie składów. Orzechy zawierają bardzo dużą ilość tłuszczu, dlatego nie wymagają one stosowania dodatkowych konserwantów. Niektórzy producenci stosują także cukier czy syrop glukozowy. To błąd – orzechy są naturalnie słodkie, dlatego ich dodatkowe słodzenie wpływa jedynie negatywnie na ludzkie zdrowie.
Masło orzechowe a dieta na odchudzanie
Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd. W trakcie odchudzania składnik ten może zadziałać korzystnie na pracę całego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przesadzać z jego ilością. Wciąż obowiązuje bowiem konieczność liczenia kalorii i utrzymanie ich deficytu.
Spożywanie masła orzechowego w trakcie diety odchudzającej może nieść za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewniają one uczucie sytości na długi czas. Dzięki temu można szybko poradzić sobie z nawykiem podjadania między posiłkami. Masło orzechowe na pełnoziarnistym pieczywie jest znacznie lepszą alternatywą dla słodkich płatków czy innych popularnych produktów śniadaniowych lub podwieczorkowych.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.