Letnia pielęgnacja skóry. O czym nie można zapomnieć?
Opalanie się, kąpiele w basenie i w słonej, morskiej wodzie nie zawsze dobrze wpływają na kondycję skóry. Właśnie dlatego latem wymaga ona szczególnej troski. Jeśli poświęcisz odrobinę czasu na proste rytuały pielęgnacyjne, będziesz regularnie stosować dobre kosmetyki, to szybko zauważysz pozytywne efekty. Podpowiadamy, co warto robić, aby skóra latem była nie tylko brązowa, ale też gładka, nawilżona i jedwabista w dotyku.
Po pierwsze – oczyszczanie
Latem poświęć sporo uwagi zarówno oczyszczaniu twarzy, jak i całego ciała. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu zaskórników oraz przygotujesz skórę do opalania.
Aby cera był idealnie czysta, 1-2 w tygodniu wykonuj peeling twarzy. Pozwoli ci to pozbyć się martwego naskórka i zanieczyszczeń. Skóra twarzy stanie się także gładsza i będzie wyglądać zdrowiej. Oprócz tego po wykonaniu peelingu i usunięciu warstwy naskórka cera będzie miała lepszy dostęp do powietrza, co dobrze wpłynie na jej kondycję.
Nie zapomnij też o codziennym oczyszczaniu twarzy. Wykorzystuj do tego łagodne mleczka, toniki i starannie zmywaj makijaż.
Peelingi sprawdzą się również do oczyszczania skóry całego ciała. Usunięcie warstwy martwego naskórka to pierwszy krok do równomiernej, efektownej opalenizny. Nie bój się peelingowania już opalonej skóry. Pomoże to wyrównać jej koloryt.
Po drugie – nawilżanie
Nawilżaj skórę od wewnątrz i na zewnątrz. Pij 2-3 l wody dziennie oraz stosuj intensywnie nawilżające kosmetyki.
Aby skóra była gładka, miękka w dotyku, używaj produktów na bazie:
- naturalnych olejków – migdałowego, kokosowego, arganowego. Nakładaj je na wilgotne ciało, dzięki czemu część kosmetyku zostanie wchłonięta przez skórę, a reszta stworzy na jej powierzchni warstwę ochronną;
- masła shea, które intensywnie natłuszcza;
- z pantenolem i aloesem, które łagodzą podrażnienia – np. po opalaniu.
Kosmetyki te stosuj zarówno rano, jak i wieczorem, dzięki czemu utrzymasz optymalny poziom nawilżenia skóry.
Na twarz nakładaj lekkie, szybko wchłaniające się, a jednocześnie głęboko nawilżające kremy. Aby uniknąć przesuszenia cery, warto także od czasu do czasu stosować maseczkę z kwasem hialuronowym.
Po trzecie – ochrona przed promieniowaniem UV
Latem priorytetowo potraktuj ochronę przed promieniami UV. Stosując balsamy, kremy, mgiełki z filtrem przeciwsłonecznym, uchronisz się przed bolesnym poparzeniem i uszkodzeniem włókien kolagenowych, a w efekcie przed szybszym starzeniem się skóry.
Zwróć uwagę na sposób nakładania tych kosmetyków. Stosuj je na starannie oczyszczoną, nawilżoną skórę. Jeśli się opalasz, balsam lub krem z filtrem nakładaj co 2-3 godziny. Do ochrony twarzy wykorzystuj kosmetyki z SPF 50 lub 50+. Taki krem możesz stosować także pod makijaż.
Latem chroń przed ostrym słońcem także włosy. W ten sposób zapobiegniesz ich przesuszeniu i łamaniu. Pogorszenie się ich kondycji jest efektem uszkodzenia łusek tworzących powierzchnię włosów przez promieniowanie słoneczne. By do tego nie doszło, możesz nosić chusty, czapkę lub kapelusz z dużym rondem. Warto jednak stosować też kosmetyki z filtrem UV – są to łatwe w aplikacji mgiełki do włosów.
Po czwarte – pielęgnacja po opalaniu
Jeśli cały dzień spędzisz na plaży, w słońcu, sięgnij po kosmetyki przeznaczone do stosowania po opalaniu. W zależności od tego, czego będzie potrzebować twoja skóra, mogą to być:
- żele, pianki w sprayu na poparzoną skórę – zawierają ona alantoinę i pantenol. Substancje te sprzyjają szybszej regeneracji i nawilżeniu skóry, pomagają ukoić pieczenie oraz bolesne dolegliwości po zbyt długim opalaniu się;
- balsamy, które odżywiają i nawilżają ciało po jego ekspozycji na słońce – przynoszą one uczucie przyjemnego chłodu i zapobiegają przesuszeniu się skóry;
- kosmetyki przedłużające trwałość opalenizny;
- żel aloesowy, który natychmiast nawilża i uelastycznia skórę, zmniejsza jej zaczerwienienie
Latem warto mieć pod ręką również wodę termalną w opakowaniu z atomizerem. Przyda się ona podczas opalania, ale też w czasie spacerów w słoneczny dzień. Mgiełka, która osiądzie na skórze, zapewni odświeżające uczucie chłodu. Ponadto woda termalna ma właściwości nawilżające, łagodzące, dlatego jej stosowanie ma sens zarówno po opalaniu, jak i w czasie plażowania.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
9,78 zł