x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2024-02-09
Porady

Jak spakować kosmetyki na wyjazd? Poznaj sprawdzone triki!

Jak spakować kosmetyki na wyjazd? To zadanie jest z pozoru proste - jeśli jednak ogranicza nas rozmiar bagażu i jego objętość wyrażona w litrach (tak, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z bagażu podręcznego w ramach wymogów linii lotniczych), wówczas zaplanowanie i wypełnienie kosmetyczki na wakacje może okazać się prawdziwym wyzwaniem! W jaki sposób mu sprostać, by podczas urlopu cieszyć się ulubionymi produktami pielęgnacyjnymi, ale jednocześnie przestrzegać zasad naszego przewoźnika i po prostu… zachować zdrowy rozsądek? Odpowiedzi na to i inne pytania związane z tym, jak przewozić kosmetyki w samolocie oraz jaka pojemność kosmetyków do samolotu jest dozwolona, znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Kosmetyki na wakacje
Spis treści

Jakie kosmetyki zabrać na wakacje?

Zarówno kosmetyki do bagażu podręcznego przy podróży samolotowej, jak i te pakowane do walizki na rodzinny wyjazd autem można zminimalizować - i nie chodzi tu wcale o ograniczanie ich liczby, ale o przemyślane zakupy i planowanie. Jak skompletować kosmetyki podróżne, które będą pełniły różne funkcje i pozwolą nam zmieścić się w „limicie” płynów u przewoźnika samolotowego?

  • Do codziennej higieny i mycia włosów, ciała i twarzy, wybieraj produkty w formie stałej. Chodzi tu przede wszystkim o szampony w kostce, odżywki w takiej samej formie czy uniwersalne mydła, dzięki którym zadbasz o czystość i higienę zarówno ciała, jak i twarzy. Tego typu produkty nie wliczają się do limitu płynów - możesz więc z powodzeniem zagospodarować zaoszczędzone miejsce na coś innego.
  • Wybieraj produkty multifunkcyjne - 2w1, 3w1 lub… wykorzystaj jeden kosmetyk na wiele sposobów. Lekki krem z SPF do ciała, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, może sprawdzić się także do twarzy, żel aloesowy nawilży skórę i złagodzi podrażnienia, a odżywczy krem do rąk o pojemności 100 mililitrów z pewnością wystarczy Ci również jako balsam do ciała.
  • Kosmetyki do bagażu podręcznego możesz przelewać ze standardowych opakowań do pojemniczków wielorazowego użytku - nie kupujesz wówczas nowych kosmetyków, a korzystasz z tych, które już znajdują się w Twojej łazience (dotyczy to również perfum - na rynku dostępne są buteleczki z atomizerami, do których przelewa się ulubiony zapach).
  • Zaplanuj zakup produktów na miejscu - jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń w bagażu, a na wakacje jedziesz z kilkoma osobami, możesz umówić się z nimi na zakupy kosmetyczne w miejscu destynacji.
  • Zamiast płynów, takich jak płyn do demakijażu czy tonik, możesz zabrać na urlop kosmetyki w formie chusteczek nawilżanych - nie będą wliczać się do limitu i mają poręczne opakowania, dzięki którym z pewnością zaoszczędzisz trochę miejsca.

Kosmetyki w bagażu podręcznym – zasady

Wiele osób wybierających się w podróż w dalsze zakątki świata zastanawia się, jak spakować kosmetyki do samolotu, aby nie musieć się ich pozbyć podczas kontroli na lotnisku. O ile w bagażu powinny znaleźć się uniwersalne leki i preparaty, o tyle do kosmetyczki na urlop pakujemy po prostu to, czego potrzebujemy. Tak dzieje się w teorii, ponieważ w przypadku podróży samolotem z bagażem podręcznym, ograniczają nas pewne przepisy i nakazy, których bezwzględnie należy przestrzegać. Jakiej pojemności kosmetyki do samolotu należy zabrać? Mowa tu przede wszystkim o tym, by pojemność płynów przewożonych w takiej walizce czy plecaku nie przekraczała łącznie 1 litra, a opakowania, w jakich je przewozimy - 100 mililitrów. Oznacza to, że w praktyce możemy zabrać ze sobą 10 buteleczek lub pojemniczków o wspomnianej pojemności - czyli 100 mililitrów.

To jednak nie wszystko - kosmetyki w bagażu podręcznym muszą być zgromadzone w jednym miejscu - w plastikowej, przezroczystej kosmetyczce lub torebce, która posiada zamknięcie. Najczęściej pasażerowie posiłkują się kosmetyczkami ze strunowym zapięciem, dostępnymi w niemalże każdej drogerii na dziale kosmetyków travel size. Niedostosowanie się do tych punktów regulaminu linii lotniczych skutkuje zazwyczaj nakazem zostawienia ponadwymiarowych kosmetyków przy taśmie kontroli osobistej lub nakazem ich wylania bezpośrednio przy osobach sprawujących taką kontrolę.

Zastanawiając się, jak spakować kosmetyki do bagażu podręcznego, warto pamiętać, że do kategorii płynów w bagażu podręcznym zaliczają się nie tylko perfumy, wody toaletowe czy żele do mycia ciała lub twarzy, żel do higieny intymnej, ale również wszelkiego rodzaju pianki czy antyperspiranty w aerozolach, balsamy, kremy i mleczka pielęgnacyjne, szampony (w tym suchy szampon), masła do ciała, lakiery do paznokci i do włosów czy nawet olejki do ust w niewielkich formatach - wszystko to podlega wymienionym powyżej przepisom przewoźników.

Kosmetyczka do samolotu – co powinna zawierać?

Długie loty trwające od kilku, do nawet kilkunastu godzin sprawiają, że potrzebna będzie nam także kosmetyczka do samolotu, którą powinniśmy mieć pod ręką w razie konieczności odświeżenia. Wśród spakowanych w ten sposób kosmetyków ważna jest przede wszystkim szczoteczka i pasta do zębów do samolotu, które pozwolą zadbać o higienę jamy ustnej. Pod ręką warto mieć także chusteczki higieniczne oraz chusteczki nawilżane, a także chusteczki do higieny intymnej. W przypadku kobiet, które są w trakcie lub spodziewają się okresu, konieczne będzie także zabranie tamponów lub podpasek oraz wkładek higienicznych. Zarówno paniom, jak i mężczyzną przyda się także odświeżenie w postaci antyperspirantu oraz perfum, co pozwoli poczuć się lepiej podczas długiego lotu.

Godną rozważenia opcją na spakowanie idealnej kosmetyczki na wakacje jest zakup produktów travel-size - czyli takich, które producenci umieszczają w opakowaniach o pojemnościach akceptowanych przez linie lotnicze (mają one zazwyczaj od 50 do 100 mililitrów). Jest to rozwiązanie wygodne, pozwalające na przetestowanie wielu nowych formuł podczas podróży (w trakcie zakupów przed wakacjami można dowolnie wybierać konkretne kosmetyki - nie trzeba posiłkować się tymi, które mamy już w domu).

Kosmetyki travel-size będą także idealnym wyborem dla osób, które po prostu nie chcą przelewać konkretnych produktów i wolą posiłkować się fabrycznie zamkniętymi opakowaniami w obawie o rozlanie się formuły w bagażu podręcznym. Dodatkowo kosmetyki travel-size są poręczne, a zużyte tubki czy buteleczki można wyrzucić w miejscu, w którym spędzało się urlop - by zaoszczędzić miejsce w bagażu powrotnym na pamiątki, jedzenie lub inne, niezbędne rzeczy.

Pamiętajmy również, że wiele kosmetyków na wakacje w poręcznych formatach mamy już najczęściej w domu - są to wszelkiego rodzaju maseczki, chusteczki odświeżające, saszetki i próbki dodawane przez producentów czy drogerie w ramach dokonywanych zakupów - je również można wykorzystać jako kosmetyki travel-size, idealne do bagażu podręcznego.

Sprawdź także nasz wpis: Biegunka podróżnych. Co ją powoduje i jak sobie z nią poradzić?

W co i jak spakować kosmetyki do bagażu rejestrowanego?

Kosmetyki w bagażu rejestrowanym, którego nie mamy na oku w czasie podróży, mogą się czasem rozszczelnić i wylać, brudząc pozostałe elementy schowane w walizce czy plecaku. Aby temu zapobiec, warto podczas pakowania kosmetyczki na wakacje trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • po kontroli bagażowej włóż do kosmetyczki z płynami dwie lub trzy chusteczki higieniczne - najprawdopodobniej wchłoną one rozlane płyny i zapobiegną ich przedostaniu się do wnętrza bagażu;
  • owiń kosmetyczkę z płynami folią i szczelnie ją zawiąż - to dodatkowe zabezpieczenie przed zmoczeniem ubrań i innych rzeczy, znajdujących się w bagażu;
  • przed zakręceniem buteleczki, umieść na gwincie kawałek nierozciągliwej folii i dopiero potem nałóż i mocno dokręć zakrętkę - ta dodatkowa powłoka na gwincie butelki zminimalizuje ryzyko rozlania;
  • podczas pakowania produktów płynnych usuń z opakowań i buteleczek nagromadzone powietrze, lekko ściskając ścianki przed zakręceniem. Wzrastające ciśnienie w samolocie sprawia, że butelki wypełnione maksymalnie powietrzem mogą się rozszczelnić.

Wykorzystując powyższe porady dotyczące kompletowania kosmetyków podróżnych, z pewnością ułatwisz sobie pakowanie i nie doświadczysz przykrej niespodzianki - zarówno pod względem niespodziewanego wylania się kosmetyku, jak i kłopotów w trakcie kontroli bagażowej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Woda morska posiada wiele cennych właściwości, a niektóre z nich uznawane są również za lecznicze....
CZYTAJ
Co zabrać na wakacje z dzieckiem - zwłaszcza, jeśli maluch nie przekroczył jeszcze drugiego roku...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiet - każda przyszła mama powinna jak najlepiej zadbać...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia