Kosmetyki wegańskie. Czym się charakteryzują?
"Vegan friendly" to napis, który można zobaczyć dziś na wielu produktach. Coraz częściej są to także kosmetyki, które powstają na bazie roślinnych składników. Jak się okazuje, skuteczność i jakość takich produktów do pielęgnacji jest bardzo wysoka. Dowiedz się, czym wyróżniają się kosmetyki wegańskie!
Co to znaczy, że kosmetyki są wege?
Weganizm to sposób odżywiania się, ale też filozofia, styl życia. Weganie nie tylko nie jedzą mięsa, ale także produktów odzwierzęcych – mleka, jaj, tłuszczów. Ponadto osoby te nie używają również przedmiotów oraz kosmetyków, w których znajdują się składniki pochodzenia zwierzęcego.
Kosmetyki wegańskie powstały z myślą o weganach, ale też o wszystkich tych, którzy lubią naturalne specyfiki. Takie produkty są równie skuteczne i pachnące jak te, w których składzie znajdują się popularne składniki pochodzenia zwierzęcego.
Skład kosmetyków wegańskich
W tradycyjnych kosmetykach znajduje się całe mnóstwo substancji, które mają zwierzęce pochodzenie. Jest to chociażby miód i lanolina. Wyprodukowanie kosmetyków wegańskich jest pewnego rodzaju wyzwaniem, gdyż nie można w nich stosować wielu popularnych składników. W takich kremach, szamponach, mydłach, antyperspirantach nie mogą pojawić się m.in.:
- ambra – jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, którą wykorzystuje się podczas produkcji perfum,
- kolagen – jest to białko pochodzenia zwierzęcego, które wpływa na elastyczność i nawilżenie skóry. Dlatego jest popularnym składnikiem tradycyjnych kremów i maseczek,
- chitozan – jest on wykorzystywany do produkcji balsamów, kremów, mleczek. Pozyskuje się go ze skorup raków i krabów,
- elastyna – w przemyśle kosmetycznym wykorzystywana jest elastyna pochodząca m.in. z tkanek krów. Jest ona składnikiem kosmetyków nawilżających,
- lanolina – zmiękcza skórę i pozostawia ja gładką. Pozyskuje się ją z owczej, króliczej lub wielbłądziej skóry.
Sposób produkcji kosmetyków wege
Aby kosmetyk był wegański, nie wystarczy unikać podczas jego produkcji używania produktów pochodzenia zwierzęcego. Takie produkty nie mogą być również testowane na zwierzętach. Dotyczy to zarówno gotowego kosmetyk, jak i składających się na niego półproduktów. Informacje o tym, że dany specyfik nie był testowany na zwierzętach, można znaleźć na jego opakowaniu.
Na bazie jakich składników powstają kosmetyki wegańskie?
W składzie kosmetyków wegańskich mogą znajdować się zarówno ekstrakty z roślin, jak i substancje produkowane w laboratorium. To, że dany produkt pielęgnacyjny jest wege nie oznacza, że powstał wyłącznie z naturalnych składników.
W kosmetykach wegańskich można spotkać takie składniki jak:
- chryzarobinę – jest to ekstrakt pozyskiwany z brazylijskiego drzewa Andira araroba. W kosmetykach wegańskich zastępuje on keratynę,
- pektynę z jabłek – jest ona dodawana do kosmetyków, aby zapewnić im pożądaną konsystencję. Tak jak żelatyna zwierzęca ma właściwości żelujące,
- ekstrakt z alg – ze względu na zawartość w nim przeciwutleniaczy i witaminy E stanowi ważny składnik wegańskich specyfików typu anti-aging,
- ekstrakty z zielonej herbaty i rumianku – mają one właściwości tonizujące,
- aloes – nawilża skórę, a także łagodzi znajdujące się na niej podrażnienia,
- krwawnik pospolity – jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów.
Zalety stosowania kosmetyków wegańskich
Kosmetyki wege – mimo że nie ma w nich szeregu składników od lat wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym – są bardzo skuteczne. Dzieje się tak, gdyż w ich składzie oprócz ekstraktów, wyciągów z roślin, znajdują się też cenne witaminy i minerały.
Ponadto kosmetyki te są często również produktami ekologicznymi. Nie ma w nich szkodliwych, syntetycznych barwników czy dodatków zapachowych. Dlatego pielęgnują one urodę bez szkody dla zdrowia.
Kosmetyki wegańskie można coraz częściej zobaczyć na drogeryjnych czy apetycznych półkach. Skuteczność ich stosowania może pozytywnie zaskoczyć. Ponadto delikatnie pielęgnują one skórę i zdecydowanie rzadziej wywołują reakcje alergiczne.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
18,88 zł