Komu przysługują bezpłatne leki?
W myśl ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. od 1 września 2023 roku seniorom, którzy ukończyli 65. rok życia oraz dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Przeczytaj gdzie szukać aktualnego wykazu dostępnych bezpłatnie leków, kto może wystawić receptę na darmowe leki i jak powinna zostać wystawiona recepta, by móc skorzystać z refundacji.
Darmowe leki dla seniora
Bezpłatne leki dla seniorów przysługują osobom, które ukończyły 65 lat, mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją, a przepisywany lek znajduje się w wykazie leków refundowanych. Darmowe leki dla seniorów 65+ to lista prawie 3 800 pozycji. Szczegółowa lista dostępna jest na Internetowym Koncie Pacjenta IKP. Aby skorzystać z pełnej refundacji, recepta na bezpłatne leki dla seniorów musi zostać opatrzona literką S w polu „kod uprawnień dodatkowych”.
Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży
Bezpłatnie leki dla dzieci i młodzieży przeznaczone są dla osób w wieku poniżej 18 lat. Podobnie jak w przypadku seniorów lek musi znajdować się w wykazie leków refundowanych, a pacjent musi mieć rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. Lista darmowych leków dla dzieci zawiera ponad 2 800 pozycji, między innymi leki antyhistaminowe, hormonalne, immunostymulujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, leki przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, a także szczepionki. Pełny wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży również dostępny jest na IPK po zalogowaniu się do konta pacjenta. Recepta na bezpłatny lek dla dziecka w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi zostać opatrzona symbolem „DZ”.
Darmowe leki dla ciężarnych i kobiet w czasie połogu
Warto pamiętać, że już od września 2020 roku darmowe leki przysługują także kobietom w ciąży od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu. Od listopada 2023 roku natomiast pełna refundacja przysługiwać będzie również kobietom w połogu, przez okres nie dłuższy niż 6 tygodni po upływie 15 dni od planowanej daty porodu wskazanej w zaświadczeniu o ciąży. Wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży zmienia się co 2 miesiące. Od 1 września 2023 lista obejmuje 394 produkty. Recepta na bezpłatny lek dla ciężarnych w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi mieć wpisaną literę „C”.
Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki?
Receptę na bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży i seniorów wystawić może:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ,
- lekarz dowolnej specjalizacji, który ma umowę z NFZ,
- lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS),
- lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym,
- pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ.
Receptę na leki refundowane dla kobiet w ciąży może wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
32,87 zł
9,99 zł
45,15 zł
16,99 zł
165,49 zł