x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2023-10-16
Zdrowie dziecka

Komu przysługują bezpłatne leki?

W myśl ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. od 1 września 2023 roku seniorom, którzy ukończyli 65. rok życia oraz dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Przeczytaj gdzie szukać aktualnego wykazu dostępnych bezpłatnie leków, kto może wystawić receptę na darmowe leki i jak powinna zostać wystawiona recepta, by móc skorzystać z refundacji.

 Bezpłatne leki
Spis treści

Darmowe leki dla seniora

Bezpłatne leki dla seniorów przysługują osobom, które ukończyły 65 lat, mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją, a przepisywany lek znajduje się w wykazie leków refundowanych. Darmowe leki dla seniorów 65+ to lista prawie 3 800 pozycji. Szczegółowa lista dostępna jest na Internetowym Koncie Pacjenta IKP. Aby skorzystać z pełnej refundacji, recepta na bezpłatne leki dla seniorów musi zostać opatrzona literką S w polu „kod uprawnień dodatkowych”.

Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

Bezpłatnie leki dla dzieci i młodzieży przeznaczone są dla osób w wieku poniżej 18 lat. Podobnie jak w przypadku seniorów lek musi znajdować się w wykazie leków refundowanych, a pacjent musi mieć rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. Lista darmowych leków dla dzieci zawiera ponad 2 800 pozycji, między innymi leki antyhistaminowe, hormonalne, immunostymulujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, leki przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, a także szczepionki. Pełny wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży również dostępny jest na IPK po zalogowaniu się do konta pacjenta. Recepta na bezpłatny lek dla dziecka w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi zostać opatrzona symbolem „DZ”.

Darmowe leki dla ciężarnych i kobiet w czasie połogu

Warto pamiętać, że już od września 2020 roku darmowe leki przysługują także kobietom w ciąży od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu. Od listopada 2023 roku natomiast pełna refundacja przysługiwać będzie również kobietom w połogu, przez okres nie dłuższy niż 6 tygodni po upływie 15 dni od planowanej daty porodu wskazanej w zaświadczeniu o ciąży. Wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży zmienia się co 2 miesiące. Od 1 września 2023 lista obejmuje 394 produkty. Recepta na bezpłatny lek dla ciężarnych w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi mieć wpisaną literę „C”.

Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki?

Receptę na bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży i seniorów wystawić może:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ,
  • lekarz dowolnej specjalizacji, który ma umowę z NFZ,
  • lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS),
  • lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ.

Receptę na leki refundowane dla kobiet w ciąży może wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Interakcje to wszelkie zmiany w działaniu leku, które spowodowane są równoczesnym przyjęciem innego leku, suplementu...
CZYTAJ
W obliczu zbliżającej się fali zachorowań na grypę, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło refundację szczepień przeciwko grypie....
CZYTAJ
Wyroby chłonne dla dorosłych są produktami przeznaczonymi głównie dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu lub...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia