Ekstrakt z sosny nadmorskiej. Czym się charakteryzuje?
Sosna niejedno ma imię, dzięki czemu – w zależności od gatunku – skrywa się w tych drzewach ogromny potencjał. Za przykład może posłużyć sosna nadmorska – ekstrakt z jej kory stanowi bogactwo cennych składników aktywnych. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak może wspomóc kondycję zdrowotną.
Sosna nadmorska (Pinus pinaster) należy do rodziny drzew iglastych. Wywodzi się z rejonu basenu Morza Śródziemnego, dlatego naturalnie występuje m.in. w takich krajach jak: Portugalia, Hiszpania, Francja czy Włochy. Z uwagi na strefę mrozoodporności USDA wynoszącą 8, nie nadaje się do uprawy w Polsce – do uszkodzenia drzew dochodzi w temperaturach niższych od 12°C.
Sosna nadmorska – krótka charakterystyka
Sosna nadmorska jest drzewem iglastym o średnich rozmiarach – pień osiąga wysokość 25-35 metrów. Kora przyjmuje kolor szarobrązowy, jest gruba i silnie spękana u podstawy. Cechą charakterystyczną jest pękająca kora, która czerwienieje.
I to właśnie w korze skrywają się niesamowite walory, dzięki którym sosna nadmorska określana jest mianem drzewa o wyjątkowych właściwościach.
Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej – co skrywa?
Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej stanowi prawdziwe bogactwo oligomerów procjanidolowych (OPC). Są to substancje aktywne, które można znaleźć także w ekstrakcie z pestek winogron.
Oligomeryczne proantocyjanidyny to substancje należące do grupy silnych przeciwutleniaczy. Szacuje się, że są nawet do 50 razy silniejsze niż witamina E i 20 razy silniejsze niż witamina C. To zaś oznacza, że doskonale przeciwdziałają wolnym rodnikom, pomagając zredukować ich aktywność szkodzą organizmowi.
Poznaj właściwości OPC
Oligomery procjanidolowe wykazują szereg dobroczynnych właściwości, co wynika z ich aktywności przeciwutleniającej. Pozytywnie oddziałują na organizm, pomagając zapobiegać wielu chorobom oraz wspomagają ich leczenie.
Wsparcie układu krążenia
Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, dzięki zawartości OPC, pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Okazuje się, że substancje aktywne pomagają zapobiec agregacji płytek krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów.
Ponadto badania naukowe wskazują, że dostarczanie do organizmu OPC pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca.
Pomoc w zwalczaniu alergii
Oligomeryczne proantocyjanidyny pomagają w hamowaniu zapalnych prostaglandyn, co przekłada się na ograniczenie wystąpienia reakcji alergicznych. Aktywne substancje zawarte w korze z sosny nadmorskiej wykazują podobną aktywność w stosunku do histaminy, w efekcie czego możliwe jest złagodzenie typowych objawów alergii, takich jak katar sienny czy pokrzywka.
Wsparcie narządu wzroku
Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej może stać się nieocenionym wsparciem dla narządu wzroku – szczególnie w przypadku osób nadwyrężających swoje oczy, np. wielogodzinną pracą przed ekranem monitora. Pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, wspiera leczenie zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), wspomagać leczenie zapalenia spojówek.
Pomoc w poprawie stanu skóry
Nie bez powodu ekstrakt z kory sosny nadmorskiej wykorzystywany jest w kosmetyce. Z uwagi na swoje właściwości antyoksydacyjne, pomaga w ochronie skóry przede fotostarzeniem. Ponadto wspiera utrzymanie jędrności i elastyczności skóry.
Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej – gdzie go znaleźć?
Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi cennych oligomerów procjanidolowych jest sięgnięcie po suplementy diety. Dostępne w aptece w pod postacią kapsułek czy tabletek, pomagają uzupełnić codzienną dietę w cenne składniki aktywne.
Wybierając preparat z ekstraktem z kory sosny nadmorskiej, warto wziąć pod uwagę zawartość aktywnych składników. Należy jednak uwzględnić nie ilość samego ekstraktu, ale ilość proantocyjanidyn – to właśnie one odpowiadają za właściwości wspierające kondycję zdrowotną.
Pamiętaj! Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania preparatu. To szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz inne leki lub cierpisz na jakieś choroby. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że suplementacja pomoże osiągnąć oczekiwane efekty.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
22,89 zł
72,89 zł
70,49 zł
73,74 zł