Jak prawidłowo suplementować potas?
Potas to jeden z najważniejszych składników odżywczych przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto dbać o jego prawidłowy poziom w organizmie, bowiem zarówno niedobór, jak i jego nadmiar, są szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, co musisz wiedzieć o suplementacji potasu!
Potas – dlaczego jest tak ważny?
Potas to pierwiastek, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także kwasowo-zasadowej. Jest konieczny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek oraz regulacji poziomu pH komórek i ciśnienia osmotycznego. Potas bierze też udział w regulacji ciśnienia krwi oraz ilości skurczy mięśnia sercowego. Wraz z sodem determinuje prawidłową gospodarkę płynów ustrojowych. Ponadto, uczestniczy w procesie przekształcania glukozy w glikogen, który umożliwia magazynowanie jej w mięśniach i wątrobie. Dzięki potasowi możliwe jest utrzymanie dobrej kondycji układów nerwowego i mięśniowego, właściwego ciśnienia krwi, a także regeneracji organizmu przy zmęczeniu i wyczerpaniu.
Źródła potasu
Każdego dnia powinniśmy dostarczać 2000-3000 mg potasu do organizmu. Oczywiście najlepiej korzystać z naturalnych źródeł potasu, czyli warzyw, owoców, orzechów, nasion, ziaren oraz produktów odzwierzęcych. Największa ilość potasu znajduje się w soi, białej fasoli, pistacjach, kakale, otrębach pszennych, suszonych owocach: figach, morelach, jabłkach, rodzynkach, a także w awokado i bananach. Warto dbać też o to, by w codziennym jadłospisie nie brakowało pomidorów, ziemniaków, cytrusów oraz zielonych warzyw liściastych.
Suplementacja potasu
Przyjmując potas jedynie ze składników diety, warto pamiętać o tym, że niektóre spożywane w ciągu dnia produkty, m.in. mające działanie moczopędne czy niektóre leki sprzyjają wydalaniu tego składnika z organizmu wraz z moczem. Grupą szczególnie narażoną na niedobory potasu są osoby żyjące w ciągłym stresie oraz sportowcy, którzy ze względu na nadmierną aktywność fizyczną tracą duże ilości elektrolitów.
W przypadku niedoborów poleca się włączenie suplementów z potasem. W zależności od preferencji, wybierz formę tabletek, kapsułek czy tabletek musujących i ciesz się dobrą kondycją organizmu, zapewniając sobie odpowiedni poziom potasu. Pamiętaj jednak, by jego dawkę skonsultować wcześniej z lekarzem, bowiem nadmiar może mieć negatywny wpływ na Twoje nerki.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.