Magnez – dlaczego jest nam tak potrzebny?
Nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni… Brzmi znajomo, prawda? To wszystko może wynikać z niedoboru magnezu w organizmie. Przypadłość ta dotyka w którymś momencie życia niemalże każdego z nas i bardzo odczuwalnie psuje jakość tego życia, bo wpływa przecież na samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Jak objawia się i czym grozi niedobór magnezu?
-
Ciągłe uczucie zmęczenia, niewyspania i ospałość.
-
Brak koncentracji, kłopoty z pamięcią i częste bóle głowy.
-
Drażliwość, nerwowość, skłonność do stanów depresyjnych.
-
Dokuczliwie skurcze mięśni oraz tiki nerwowe.
-
Zaburzenia pracy serca.
-
Drętwienie kończyn.
-
Wypadanie włosów oraz pogorszenie stanu skóry i paznokci.
-
Rozregulowanie działania układu pokarmowego (biegunki).
Jak uzupełniać magnez w organizmie?
Idealną sytuacją jest ta, w której niezbędna, dzienna dawka magnezu dostarczana jest organizmowi w sposób naturalny – w zbilansowanej diecie. Niestety, rzadko się to udaje – przede wszystkim dlatego, że większość z nas, żyjąc dziś zazwyczaj w szybkim tempie i w stresie, zbyt szybko „pozbywa się” magnezu i / lub wypłukuje go ze swojego organizmu, choćby poprzez picie kawy czy spożywanie alkoholu. Suplementacja zatem wydaje się konieczna. Oto przykłady preparatów zawierających łatwo przyswajalny magnez - https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/magnez,750.html. Na co dzień natomiast, warto na pewno podjadać orzechy i popijać kakao, bo to smaczne i bogate źródła magnezu. Należą do nich także m.in.: kasza gryczana, biała fasola, groch, ciecierzyca, płatki owsiane, banany… Bardzo ważne jest to, aby owoce i warzywa dostarczające nam magnez jeść – w miarę możliwości – na surowo, gdyż poddane jakiejkolwiek obróbce cieplnej tracą ponad 50% zawartego w nich magnezu. To jednak nie wszystko. W przypadku „magnezowej” diety trzeba też pamiętać o tym, aby jeść i pić to, co wspomaga wchłanianie magnezu w organizmie oraz unikać tego, co to wchłanianie zaburza. Przyswajaniu magnezu sprzyja witamina B6. Ograniczenie wchłaniania magnezu powodują natomiast nasycone kwasy tłuszczowe, soki owocowe i alkohol.
Gdy poziom magnezu jest prawidłowy…
Nasz organizm działa znacznie lepiej. Magnez działa uspokajająco. Łatwiej nam się skupiać, uczyć, pamiętać i myśleć. Serce i inne mięśnie pracują prawidłowo. Do tego szybszy metabolizm, regulacja pracy tarczycy, przeciwdziałanie w procesie tworzenia się złogów w nerkach, łagodzenie objawów migreny i PMS, wspomaganie leczenia różnych chorób (astma, zapalenie oskrzeli, różnego rodzaju kontuzje). To – jak widać – bardzo ważny dla nas pierwiastek, a tak bardzo niedoceniany.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe