Co warto wiedzieć o leczeniu przeziębienia?
Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok obocznych nosa w przebiegu infekcji wirusowej.
Czym jest przeziębienie?
Jest to najprawdopodobniej najczęstsza choroba, która dotyka znaczną część populacji kilka razy w ciągu roku, przy czym około 2 – 3 razy częściej występuje u dzieci, stając się jedną z ważniejszych przyczyn nieobecności w szkole. Największe ryzyko zachorowania występuje w okresie jesienno-wiosennym. Przeziębienie wywołują wirusy, które po przedostaniu się do dróg oddechowych intensywnie się namnażają, doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego. Infekcja zaczyna się zazwyczaj łagodnie, a objawy występują w różnej kolejności i nie zawsze wszystkie są obecne. Są to:
objawy ogólne - uczucie rozbicia, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe;
objawy zapalenia błony śluzowej nosa – uczucie zatkania nosa, wodnisty katar, który następnie staje się gęsty, niekiedy przybierając zielonkawy ropny kolor – jest to naturalny przebieg choroby i nie świadczy o bakteryjnym zakażeniu;
objawy zapalenia błony śluzowej gardła – ból gardła, zaczerwienienie, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła;
wskutek drażnienia tylnej ściany gardła występuje kaszel, początkowo suchy, a w miarę rozwoju choroby produktywny, inaczej „mokry” z wyraźnym odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny - kaszel może utrzymywać się nawet do 3 tygodni po ustąpieniu ostrych objawów infekcji;
inne objawy wynikające ze zróżnicowanej etiologii, które mogą wystąpić to: zapalenie spojówek czy zmiany skórne.
Objawy przeziębienia są najmocniej dokuczliwe w 2. i 3. dobie, po czym stopniowo ustępują samoistnie po około tygodniu.Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt, np. dotykanie tych samych przedmiotów oraz drogą pokarmową.
Skuteczne leczenie przeziębienia
Nie ma leczenia przyczynowego przeziębienia. W związku z etiologią wirusową choroby stosowanie antybiotyku w przeziębieniu nie jest skuteczne, nie ma też efektu profilaktycznego, który mógłby uchronić przed ewentualnymi nadkażeniami bakteryjnymi. Najważniejsze zalecenia dla chorych to:
odpoczynek i leżenie w łóżku
picie dużej ilości płynów
inhalacje ciepłego, nawilżonego powietrza Leczenie objawowe obejmuje między innymi:
leki działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, np. paracetamol
leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane doustnie i miejscowo
leki przeciwkaszlowe i wykrztuśnie
Na rynku dostępne są preparaty złożone zawierające klika substancji do leczenia objawowego przeziębienia. W skład większości z nich wchodzą paracetamol (działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), lek przeciwhistaminowy (zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa przez co udrażnia nos), witamina C. W Aptece Melissa znajdziesz Fervex: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/fervex.html, który pomaga w leczeniu najbardziej dokuczliwych objawów. Najczęstszymi powikłaniami przeziębienia są bakteryjne zakażenia dróg oddechowych – zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego.
Jak zapobiegać przeziębieniu?
stosuj podstawowe środki higieny, takie jak częste mycie rąk
unikaj przebywania w obecności osób chorych
stosuj zbilansowaną dietę
uprawiaj regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.
lek. med. Jakub Prażak
Specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc. Starszy asystent w Klinicznym Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w KrakowieFERPM/20/2017 data oprac. 09.2017
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
12,51 zł
12,80 zł