Biała dieta. Czym jest i kiedy należy ją stosować?
Czy słyszałeś o białej diecie? Nie? Jeśli myślisz o wybielaniu zębów, koniecznie musisz ją poznać, by długo cieszyć się pięknym uśmiechem. Odpowiednia dieta po wybielaniu ma wpływ na trwałość efektów tego zabiegu. Dlatego też stomatolodzy zalecają stosowanie tzw. białej diety. Co to jest za żywienie? Co można jeść, a od czego trzymać ręce z daleka? Dowiedz się więcej.
Czym jest biała dieta?
Biała dieta to sposób odżywiania szczególnie ważny w ciągu pierwszych kilku dni po wybielaniu zębów. Jej zasada jest oczywista: sięgasz głównie po lekkie pokarmy, których składniki nie przebarwiają zębów i pomagają utrzymać efekt zabiegu przez długi czas.
Dlaczego biała dieta po wybielaniu jest tak ważna? Otóż wszystko wynika z tego, że zęby po takim zabiegu są podatne na przebarwienia. Wówczas są one pokryte maleńkimi, otwartymi „porami”, które pozwalają pigmentom z jedzenia i napojów zabarwić szkliwo szybciej niż zwykle. Zęby wchłaniają barwniki jak gąbka. „Pory” zamykają się nie później niż dwa do trzech tygodni po zabiegu wybielania. Wtedy też można wrócić do swojej zwykłej diety.
Ze względu te czynniki zdecydowanie zaleca się stosowanie przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu tzw. białej diety. W kolejnych dniach należy również ograniczyć spożywanie pokarmów z mocno barwiącymi składnikami oraz takimi, które mogłyby zaszkodzić nadwrażliwym zębom i podrażnionym po wybielaniu dziąsłom.
Biała dieta – co jeść, a czego unikać?
W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu wybielania należy unikać jedzenia wszelkich produktów, które są w intensywnych kolorach, bo mogą prowadzić do niepożądanych przebarwień. Natomiast kwasowość wielu produktów spożywczych osłabia szkliwo zębów, które zostało już obciążone wybielaniem.
Trudno wymienić wszystkie pokarmy, których składniki powodują przebarwienia, ale na pewno z białej diety trzeba wykluczyć:
- owoce, takie jak maliny, jagody, jeżyny, czereśnie, wiśnie, czerwone winogrona, rabarbar;
- warzywa, takie jak burak, pomidor, papryka, szpinak, marchew;
- napoje, takie jak kawa, czerwone wino, czarna i zielona herbata, sok winogronowy, cola
- przyprawy, takie jak curry, szafran, ocet balsamiczny, kurkuma, papryka, sos sojowy;
- cukierki z barwnikami;
- musztardę i ketchup;
- czekoladę i produkty czekoladowe.
Podczas stosowania białej diety należy też unikać palenia nikotyny oraz nie stosować kolorowych past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
Na białej diecie można jeść tylko jasne lub białe pokarmy. Obejmuje to wszelkie białe produkty spożywcze, które nie są wyżej wymienione i nie zawierają kwasów. Wśród artykułów, które będą odpowiednie do takiego żywienia, można wymienić:
- mleko i produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny, śmietana, biały ser, śmietankowy serek;
- wodę;
- chleb pszenny i pieczywo tostowe;
- płatki owsiane i kaszę mannę;
- białe sosy;
- jajka;
- biały ryż i makaron z białej mąki;
- obrane owoce takie jak jabłko, gruszka, banan;
- warzywa o jasnym kolorze, takie jak kalafior, kalarepa, seler, ziemniaki, ogórek;
- białe mięso (indyk, kurczak, ryba).
Biała dieta powinna być prowadzona przez co najmniej dzień, czyli 24 godziny, aczkolwiek zaleca się jej stosowanie dłużej. Wtedy zęby mają wystarczająco dużo czasu na remineralizację. Dozwolone w tym żywieniu pokarmy, warto spożywać też w większych ilościach przez 2 lub 3 tygodnie od wybielania, ponieważ wspierają utrzymanie jego efektu na dłużej.
Biała dieta – przepisy, czyli jak wygląda jadłospis?
Jak może wyglądać przykładowe menu na dzień białej diety?
- Rano: kromka białego chleba, plaster białego sera, szklanka mleka i banan.
- Obiad: ziemniaki z gotowaną na parze rybą, mizeria, woda.
- Kolacja: tosty, jajko gotowane na twardo, twarożek, woda.
- Przekąski w ciągu dnia na drugie śniadanie i podwieczorek: obrane jabłko i śmietankowy serek homogenizowany.
Pamiętaj, że profesjonalne wybielanie zębów wymaga przestrzegania kilku zasad w kolejnych dniach po zabiegu. Jeśli zależy Ci na tym, by wybielanie przyniosło pożądany efekt, który utrzyma się na długo, musisz przestrzegać białej diety.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
26,98 zł
45,15 zł
39,97 zł
34,50 zł