Wpływ monakoliny K na poziom cholesterolu w organizmie
W obliczu coraz powszechniejszego problemu wysokiego cholesterolu, poszukiwanie skutecznych metod jego obniżenia staje się niezmiernie istotne dla zdrowia serca i układu krążenia. Jednym z naturalnych rozwiązań, które zyskało uwagę naukowców i lekarzy, jest monakolina K. Ta organiczna substancja pochodząca z fermentowanego czerwonego ryżu, wykazuje obiecujące właściwości obniżające poziom cholesterolu poprzez hamowanie enzymu - reduktazy HMG-CoA. Niemniej jednak, zanim sięgniemy po preparaty zawierające monakolinę K, warto poznać zarówno jej potencjalne korzyści, jak i możliwe skutki uboczne.
Monakolina K – co to jest?
Podwyższony poziom cholesterolu może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wraz z poziomem cholesterolu wzrasta ryzyko wystąpienia chorób takich jak:
- zawał serca,
- miażdżyca,
- choroba wieńcowa,
- udar mózgu.
Osób posiadających podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo dużo. Szacuje się, że w Polsce jest to, co druga dorosła osoba. Na wzrost poziomu cholesterolu mogą wpływać różne czynniki: genetyczne, zewnętrzne, zwłaszcza w przypadku cukrzycy, nadwagi lub palenia tytoniu. Wpływ ma na niego również wiek - po 35. roku życia w przypadku mężczyzn i 45. u kobiet należy rozpocząć regularne badanie poziomu cholesterolu w organizmie. Również niewłaściwy tryb życia, dieta, stres i brak aktywności mogą sprzyjać przewyższającemu normę cholesterolowi.
Stężenie cholesterolu we krwi powinno mieścić się w normie 114-200 mg/dl. Jeśli poziom ten jest przekroczony, należy zastosować terapię obniżającą. Leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu polega na zmianie trybu życia oraz farmakoterapii. Oprócz zdrowej diety i aktywnego trybu życia pomocne okazują się być statyny - leki wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu, a co za tym idzie ryzyka rozwoju groźnych dla organizmu chorób układu krążenia.
Jedną z naturalnych statyn, wykazującą identyczne działanie jak syntetyczne, jest monakolina K, określana też jako lowastatyna. Ta fitostatyna pochodzi z fermentacji czerwonego ryżu za pomocą grzybów Monascus purpureus. Dzięki swoim właściwościom monakolina K pomaga obniżać poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Preparaty z tym składnikiem są dostępne w aptekach bez recepty.
Monakolina K – działanie i skuteczność
Działanie monakoliny K polega na hamowaniu aktywności enzymu reduktazy HMG-CoA, który bierze udział w syntezie cholesterolu w organizmie. Poprzez tę aktywność monakolina K zmniejsza produkcję cholesterolu, co prowadzi do obniżenia jego poziomu we krwi. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność monakoliny K w obniżaniu zarówno całkowitego cholesterolu, jak i "złego cholesterolu" LDL, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Zdolność monakoliny K do regulacji syntezy cholesterolu i jego poziomu w osoczu jest uznawana za działanie, którego warto docenić wśród suplementów diety dla osób z hipercholesterolemią. Według przeprowadzanych badań już 8-tygodniowa kuracja może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 20%. Podczas leczenia należy jednak pamiętać, by nie przyjmować monakoliny K razem ze statynami syntetycznymi, gdyż wywołuje to skutki uboczne. Można ją jednak bezpiecznie stosować zamiast syntetycznych statyn.
Jednakże warto zaznaczyć, że skuteczność monakoliny K może być różna w zależności od produktu, w którym się znajduje, oraz od indywidualnych cech organizmu. Ponadto, aby osiągnąć oczekiwane efekty, konieczne jest regularne stosowanie preparatów zawierających monakolinę K oraz zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna.
Przeczytaj także wpis: Podwyższony cholesterol - objawy i leczenie
Monakolina K – skutki uboczne
Preparaty zawierające fermentowany czerwony ryż mogą wykazywać skutki uboczne, dlatego tak ważne jest podchodzenie z ostrożnością do suplementów diety z monakoliną K. Potwierdzają to wytyczne specjalistów. Według aktualnych zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, suplementy diety zawierające wyciąg z czerwonego ryżu mogą powodować skutki uboczne, dlatego nie są aktualnie rekomendowane.
Stosowanie monakoliny K zawartej w sfermentowanym czerwonym ryżu może przyczyniać się do:
- bólów mięśni u pacjentów, którzy nie tolerują statyn,
- uszkodzenia wątroby i/lub nerek,
- bólów i/lub zawrotów głowy,
- dolegliwości mięśniowo-szkieletowych,
- zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
jeśli monakolina K stosowana jest w dziennej dawce 10 mg lub wyższej.
Dodatkowo, od 22 czerwca 2022 roku obowiązuje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2022/860, które mówi, że dopuszczone do obrotu są obecnie tylko i wyłącznie suplementy diety zawierające do 3 mg monakoliny K. W związku z tym preparaty zawierające powyżej 3 mg monakoliny K w jednej dawce zostały wycofane ze sprzedaży.
Producenci suplementów diety z monakoliną K (np. Monolipid K Forte) mając na uwadze ewentualne skutki uboczne, powinni na etykietach swoich produktów poinformować pacjentów, że nie należy przekraczać 3 mg monakoliny K dziennie. Składnik ten nie jest zalecany dla:
- kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
- osób starszych powyżej 70. roku życia,
- pacjentów przyjmujących statyny.
Trzeba też wiedzieć, że monakolina K może wchodzić w interakcje z wieloma substancjami, dlatego należy pamiętać o tym, aby w trakcie jej stosowania nie przyjmować: alkoholu, soku grejpfrutowego, cyklosporyny, erytromycyny, statyn, fibratów, pochodnych kumaryny oraz niacyny (witaminy B3).
Podsumowanie
Monakolina K wykazuje zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi poprzez hamowanie enzymu reduktazy HMG-CoA. Jest to składnik, który występuje naturalnie w niektórych produktach, głównie w fermentowanym czerwonym ryżu. Choć jest skutecznym narzędziem w walce z wysokim poziomem cholesterolu, należy pamiętać, że monakolina K może mieć skutki uboczne. Przed rozpoczęciem suplementacji monakoliną K zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli pacjent przyjmuje inne leki lub ma inne istniejące schorzenia.
mgr dietetyki Magdalena Rajska
Ukończyła studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Edukatorka żywieniowa i copywriterka z wieloletnim doświadczeniem. Uważa, że świadomość na temat jedzenia jest bardzo istotna - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Każdego dnia stara się pokazywać, że można jeść smacznie, a zarazem zdrowo. Prywatnie miłośniczka fotografii, książek i czasu spędzonego na łonie natury.
Powiązane kategorie produktowe
15,69 zł