x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2024-01-17
Zdrowa skóra i uroda

Suche łokcie - przyczyny, choroby, domowe sposoby

Suche i swędzące łokcie to problem skórny, który jest nie tylko uciążliwy z estetycznego punktu widzenia, ale także może wywoływać dyskomfort i świadczyć o potencjalnych problemach zdrowotnych. Przesuszona skóra na łokciach może być wynikiem różnych czynników, w tym czynników zewnętrznych, złych nawyków pielęgnacyjnych, a nawet niedoborów witamin czy minerałów. Zrozumienie przyczyny i skutków tego zjawiska pomoże skutecznie zarządzać kondycją skóry oraz przywrócić skórze łokci naturalną miękkość i elastyczność.

 Sucha skóra na łokciach
Spis treści

Suche łokcie – jakie są przyczyny?

Sucha skóra na łokciach może być wynikiem między innymi suchego powietrza, częstego mycia, braku nawilżenia, a także zmian hormonalnych czy niedoboru niektórych składników odżywczych.

  • Suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, może prowadzić do odwodnienia skóry, również na łokciach.
  • Częste mycie oraz stosowanie nieodpowiednich środków myjących, może prowadzić do przesuszenia skóry.
  • Unikanie kremów nawilżających może sprawić, że skóra na łokciach staje się sucha i szorstka.
  • Szorstkie łokcie mogą być także wynikiem starzenia się skóry, zmian hormonalnych towarzyszących ciąży czy menopauzie.
  • Niektóre schorzenia skórne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS), mogą powodować zmiany na łokciach.
  • Na zdrowie skóry wpływać mogą także niedobory witamin i minerałów, szczególnie witamin A, E i C oraz cynku.
  • Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do odwodnienia organizmu, co wpływa na kondycję skóry.

Czy suche łokcie i kolana to brak witaminy?

Zmiany skórne na łokciach oraz suche kolana są zazwyczaj wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i braku odpowiedniego nawilżenia. Na kondycję skóry wpływ ma jednak także odpowiednie odżywianie. Niedobór witamin (między innymi witaminy A, C i E) i minerałów (np. cynku) może wpływać negatywnie na kondycję skóry. Witamina A odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry poprzez regulację procesów regeneracyjnych i nawilżających. Doświadczając suchych łokci, warto wprowadzić zmiany w diecie, zwiększając spożycie produktów bogatych w witaminę A, takich jak marchew, bataty, szpinak, jajka, czy wątróbka. Należy jednak pamiętać, że nadmiar witaminy A może prowadzić do niepożądanych skutków, dlatego przed wprowadzeniem radykalnych zmian w odżywianiu bądź rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wyników badań podpowie, jak bezpiecznie uzupełnić niedobory. Do problemów ze skórą, w tym suchych i zaczerwienionych łokci przyczynić się może również niedobór witaminy C. Niedostateczna ilość witaminy C w codziennej diecie może zaburzać produkcję kolagenu, co z kolei może prowadzić do utraty elastyczności skóry i pojawienia się objawów suchości. Witamina C jest ponadto kluczowa dla procesu gojenia się ran, zatem jej niedobór może wpłynąć negatywnie na zdolność skóry do regeneracji. Aby poprawić stan skóry, w tym suchych łokci, warto rozważyć również zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminę E, takich jak orzechy, nasiona, oleje roślinne (np. olej słonecznikowy, olej rzepakowy), migdały, czy szpinak. Witamina E pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, wspiera utrzymanie wilgoci w skórze oraz wspomaga produkcję kolagenu, co wpływa na elastyczność i jędrność skóry. Do różnych objawów skórnych prowadzić może także niedobór cynku. Niedostateczna ilość tego pierwiastka w diecie może odpowiadać za suchość łokci, powodować łuszczenia się naskórka oraz opóźniać proces gojenia się ran. Aby zwiększyć spożycie cynku, warto sięgnąć po produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak mięso, ryby, orzechy, nasiona, owoce morza i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jeśli same zmiany odżywiania nie są w stanie uzupełnić niedoborów kluczowych dla urody składników, warto sięgnąć po suplementy diety na skórę, włosy i paznokcie, które zawierają gotowe kompozycje najważniejszych witamin i minerałów.

Czy sucha skóra na łokciach to problemy z tarczycą?

Tarczyca jest gruczołem endokrynnym, produkującym hormony, takie jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), które regulują wiele funkcji metabolicznych w organizmie, w tym odpowiadają za stan skóry. Niedoczynność tarczycy, zwana również hipotyreozą, to stan, w którym tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów. Objawy hipotyreozy mogą obejmować suchość i szorstkość skóry, w tym skóry na łokciach. Należy jednak pamiętać, że suche łokcie to stosunkowo ogólny objaw, który może występować z różnych powodów. Mając problemy ze skórą, warto skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniej oceny i diagnozy. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, w tym badania krwi w celu oceny funkcji tarczycy, aby ustalić, czy suchość łokci jest związana z problemami hormonalnymi.

Domowe sposoby na suche łokcie

Aby złagodzić objawy i zapobiec suchej skórze na łokciach warto wprowadzić kilka domowych nawyków pielęgnacyjnych, takich jak: regularne nawilżanie i łagodne złuszczanie, stosowanie delikatnych kosmetyków, nawadnianie organizmu czy stosowanie domowych maseczek na bazie naturalnych składników.

  • Regularne usuwanie martwego naskórka przy użyciu łagodnego peelingu do ciała wygładzi skórę łokci i przygotuje ją do przyjęcia składników pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach.
  • Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu może pomóc w utrzymaniu nawilżenia skóry.
  • Zastosowanie naturalnych składników, takich jak oliwa z oliwek, mleko czy domowej roboty maseczki na bazie miodu lub awokado pomoże w sposób naturalny nawilżyć i natłuścić suchą skórę łokci.

Krem na suche łokcie i inne kosmetyki

Zrogowaciałe, chropowate i popękane łokcie poza zmianami w sposobie odżywiania i domowymi metodami wygładzania wymagają także odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przy użyciu profesjonalnych produktów kosmetycznych. Czym smarować suche łokcie? Kosmetyki do suchej skóry powinny zawierać przede wszystkim składniki nawilżające i łagodzące, takie jak kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna czy naturalne oleje roślinne.

  • Kwas hialuronowy to składnik, który przyciąga i zatrzymuje wodę, co pomaga w nawilżeniu skóry
  • Mocznik pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w skórze, co czyni go składnikiem silnie nawilżającym.
  • Masło shea jest bogatym źródłem tłuszczów i witamin, które mogą pomóc w nawilżeniu i regeneracji skóry.
  • Witamina E ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
  • Gliceryna to składnik, który przyciąga wilgoć do skóry, pomagając w utrzymaniu jej nawilżenia.
  • Oleje roślinne, takie jak olej jojoba, olej migdałowy czy olej arganowy, są bogate w substancje odżywcze i kwasy tłuszczowe, co sprawia, że  skutecznie pielęgnują, nawilżają i chronią skórę.
  • Kamfora i mentol mają właściwości chłodzące i łagodzące, co może być korzystne w łagodzeniu podrażnień na skórze łokci.

Jeśli pomimo stosowania domowych sposób pielęgnacji skóry, wprowadzenia zmian w diecie oraz używania profesjonalnych kosmetyków z najlepszym składem, problemy ze suchymi łokciami utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie produkty i strategie pielęgnacyjne oraz wykluczy ewentualne schorzenia skórne, hormonalne czy metaboliczne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Sucha i pękająca skóra na dłoniach powoduje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności. Ponadto, jest...
CZYTAJ
Sucha skóra to powszechny problem dermatologiczny, który może być wynikiem wielu czynników — od warunków...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia