Srebro koloidalne. Jakie ma właściwości?
Srebro, kojarzone z metalem szlachetnym, ma wiele cennych właściwości. Wykorzystywane od wieków w medycynie alternatywnej, cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Sprawdź, z czego wynika tak duże zainteresowanie srebrem koloidalnym.
Srebro koloidalne bije rekordy popularności – jest traktowane niczym panaceum na wiele poważnych dolegliwości. To, czy rzeczywiście wspiera funkcjonowanie organizmu, zależy przede wszystkim od jego „stężenia”.
Srebro koloidalne – co to?
Mianem srebra koloidalnego określa się surowiec farmaceutyczny w postaci drobnych cząstek srebra, które zawieszone są w cieczy. Stanowi więc niejednorodną mieszaninę, ponieważ srebrne drobinki nie rozpuszczają się w wodzie.
Wielkość cząsteczek srebra koloidalnego
Cząsteczki srebra nie są widoczne gołym okiem, a jedynie pod mikroskopem elektronowym. Dlaczego? Ich wielkość nie przekracza 1-5 nm! Są nawet kilkadziesiąt razy mniejsze niż wirusy (20-300 nm) i nawet kilkanaście tysięcy razy mniejsze niż bakterie (200-80 000 nm).
Właściwości srebra koloidalnego
Zainteresowanie srebrem koloidalnym wynika przede wszystkim z jego potencjału wiruso- i bakteriobójczego. Od wieków surowiec ten był wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu wielu chorób – na długo przed tym zanim powstały antybiotyki nowej generacji.
Właściwości przeciwwirusowe
Uważa się, że właściwości przeciwwirusowe srebra koloidalnego wynikają m.in. z hamowania oddychania komórkowego. Niektórzy twierdzą, że jest ono w stanie zablokować rozwój wirionów i zmniejszać ilość wirusa (badania In vitro).
Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne
Jony srebra ładunku dodatnim łączą się z ujemnie naładowanymi bakteriami, czego skutkiem jest zniszczenie struktury komórek bakterii.
Przewagą srebra koloidalnego jest szybkie działanie – do przerwania łańcucha oddechowego dochodzi w ciągu kilku minut. To zasługa zakłócenia pozyskiwania energii, w efekcie czego bakterie i grzyby tracą elektrolity, wysychają i kurczą się.
Pamiętaj! Bakterie nie uodporniają się na działanie srebra koloidalnego. Oznacza to jego efektywność także w przypadku mutacji.
Srebro koloidalne – jakie ma zastosowanie?
Z uwagi na swoje właściwości, srebro koloidalne wykorzystywane jest między innymi w:
- dermatologii – w postaci maści czy roztworów,
- okulistyce – w postaci kropli, maści w leczeniu zapalenia spojówek.
Niekiedy występuje jako składnik dodatkowy w preparatach do odkażania skóry czy do dezynfekcji. Srebro koloidalne wspomaga leczenie trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń. Ponadto może być wykorzystywane do zwalczania takich dolegliwości jak:
- trądzik,
- łuszczyca,
- liszajec,
- egzema,
- atopowe zapalenie skóry.
Srebro koloidalne – czy jest toksyczne?
Korzystanie ze srebra koloidalnego jest bezpieczne – o ile użytkownik stosuje się do zaleceń zawartych w ulotce. Może działać toksycznie wtedy, gdy jest stosowane regularnie – w ilości większej niż wynika to z rekomendowanej porcji.
Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że stosowanie srebra koloidalnego nie wpłynie negatywnie na twój organizm, przestrzegaj zaleceń producenta.
Srebro koloidalne – jakie kupić?
Srebro koloidalne występuje najczęściej w postaci do stosowania zewnętrznego. Wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od twoich potrzeb.
- Toniki ze srebrem koloidalnym – stosowane w codziennej pielęgnacji skóry – mogą wspomagać utrzymanie jej w dobrej kondycji.
- Mgiełka do twarzy ze srebrem koloidalnym – przeznaczona do pielęgnacji skóry trądzikowej.
- Maści ze srebrem koloidalnym mogą wspomóc leczenie owrzodzeń czy innych problemów dermatologicznych.
- Spray do gardła ze srebrem koloidalnym – do stosowania miejscowego, pozwala zapobiec rozwojowi drobnoustrojów.
Obecnie dużą popularnością cieszą się suplementy diety – w formie płynów lub tabletek. Te jednak bywają dość mocno rozcieńczonymi roztworami, których stosowanie może nie przynieść oczekiwanych efektów.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
10,30 zł
5,23 zł
4,60 zł