Sposoby na kaca
Osobom, którym zdarza się spożyć alkohol w noc sylwestrową, na imprezie rodzinnej lub w trakcie wiosennego grillowania, przedstawię kilka sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami odczuwanymi dzień po spożyciu.
Przed i w trakcie imprezy
- Na początek, ważne jest, aby wypocząć przed imprezą. Zmęczony organizm dużo słabiej radzi sobie z metabolizmem alkoholu.
- Podczas picia napojów wyskokowych, pamiętaj o spożywaniu posiłków bogatych w białko i tłuszcze oraz o minimum 20 minutowych przerwach między toastami.
- Uzupełniaj płyny, wybierając np. wodę z cytryną (witamina C przyspiesza rozkład alkoholu), a rezygnuj z napojów gazowanych.
- Ogranicz palenie papierosów podczas spożywania alkoholu, ponieważ nikotyna potęguje jego działanie.
Po imprezie
- Wypocznij!
- Zjedz porządne śniadanie, najlepiej jajecznicę lub jajko sadzone.
- Pij wodę i napoje zawierające elektrolity. Alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny, stąd częste wizyty w toalecie i związana z tym utrata płynów.
- Pozwól sobie na dawkę słodyczy, które zawierają łatwo przyswajalne cukry proste (glukozę).
Co do farmaceutyków na kaca?
- Elektrolity przede wszystkim.
- Jeśli środek przeciwbólowy to tylko z ibuprofenem. Niewskazany jest paracetamol, gdyż dodatkowo obciąża wątrobę.
- Acetylocysteina, będąca składnikiem leków stosowanym w zwalczaniu mokrego kaszlu, jest źródłem cysteiny – prekursora glutationu. Ten ostatni bierze udział w rozkładzie aldehydu octowego, będącego produktem przemiany alkoholu. Przy niedostatecznych ilościach glutationu, nadmiar nierozłożonego aldehydu octowego jest przyczyną bólu głowy i znużenia.
Częste spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do choroby alkoholowej. Objawia się ona problemami zdrowotnymi, jak również tymi natury psychologicznej oraz socjologicznej i jest bardzo trudna w leczeniu. Ograniczmy spożywanie tego rodzaju napojów do imprez okolicznościowych.
„Zalanie robaka”, czyli innymi słowy mówiąc zakłócenie pracy robaka – struktury anatomicznej w móżdżku powoduje zaburzenie w zakresie koordynacji ruchowej i utrzymania pionowej postawy ciała. Do tego dochodzi zaburzenie koncentracji i opóźnienie reakcji. Zatem kategorycznie zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu!
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe
8,95 zł
5,79 zł