Ruszczyk kolczasty. Jakie ma działanie?
Uczucie ciężkich kończyn? Problemy z pękającymi naczynkami czy krążeniem żylnym? To tylko niektóre przypadki, w których można sięgnąć po ruszczyk kolczasty. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ta roślina oraz jak wykorzystuje się ją w nowoczesnej fitoterapii.
Co to jest ruszczyk kolczasty?
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus L.), nazywany też myszopłochem kolczastym to roślina, która pochodzi z basenów Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Obecnie rozprzestrzeniła się ona w wielu rejonach świat. Można ją też znaleźć, jako roślinę ogrodową, m.in. w Polsce.
Jest znana od czasów starożytnych – jej właściwości zostały opisane np. przez greckiego uczonego. Theophrastusa. W średniowieczu sięgano po ruszczyk kolczasty przy leczeniu kamieni nerkowych, a także problemów z żyłami. Polecano ją także kobietom w przebiegu ciąży oraz w czasie menstruacji. Już od kilku dekad sięga się po niego także w nowoczesnej medycynie, a także kosmetologii.
Ruszczyk kolczasty jest dość charakterystyczny. Jest to krzew, który ma:
- maksymalnie ok. 1 m wysokości,
- struktury, które przypominają liście, ale są zredukowane do niewielkich łusek – gałęziaków,
- małe, żółtobiałe kwiaty, które wyrastają na środku gałęziaków,
- owoce w kształcie czerwonych jagód, które mają 1-2 nasiona.
Jakie właściwości ma ruszczyk kolczasty?
W fitoterapii sięga się przede wszystkim po kłącze ruszczyka kolczastego. Są z niego przygotowywane różnego rodzaju preparaty, np. nalewki. Warto też wiedzieć, że myszopłoch kolczasty został uznany za roślinę leczniczą. Jest to efektem tego, iż zawiera on wiele cennych substancji, takich jak:
- 4-6% saponin sterydowych – w tym ruscynę, neo-ruskogeninę, ruskogeninę oraz ruskozyd,
- flawonoidy,
- fitosterole, w tym sitosterol, stigmasterol oraz kampesterol,
- benzofurany,
- kwasy tłuszczowe,
- triterpeny,
- kumaryny,
- alkaloidy,
- kwas glikolowy.
Z uwagi na obecność tych substancji ruszczyk kolczasty znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Przede wszystkim mówi się o właściwościach związanych ze wspomaganiem:
- podnoszenia ciśnienia żylnego krwi,
- zwiększania napięcia ścian naczyń krwionośnych,
- przepływu krwi w żyłach i limfie, co przekłada się na profilaktykę zastojów krwi i limfy, obrzęków ciała czy wysięków okołonaczyniowych,
- szczelności naczyń krwionośnych,
- hamowania działania enzymu elastazy,
- obkurczania naczyń krwionośnych,
- zapobiegania powstawaniu krwawieniom pozamenstruacyjnym u kobiet.
Dlatego wykorzystuje się go w lekach, suplementach diety oraz wyrobach medycznych różnego typu. Powstają z niego również preparaty ziołowe – np. nalewki oraz odwary.
Na co stosuje się ruszczyk kolczasty?
Preparaty zawierające ruszczyk kolczasty mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Są dzisiaj coraz bardziej popularne i chętnie polecane osobom z różnymi potrzebami zdrowotnymi. Sięga się po nie np. u osób zmagających się z:
- przewlekłą niewydolnością żył i naczyń limfatycznych,
- niewydolnością żył i obrzmieniami, swędzeniem i bólem, które z niej wynikają,
- uczuciem ciężkości nóg,
- żylakami odbytu, czyli hemoroidami,
- plamieniami oraz krwawieniami z dróg rodnych poza menstruacją,
- nocnymi skurczami mięśni łydek.
Bardzo często w preparatach ruszczyk występuje razem z witaminą C, hesperydyną, a także wyciągiem z oczaru wirginijskiego lub diosminą. Wiele zależy od tego, dla kogo jest przeznaczony konkretny produkt.
Należy pamiętać, że przedawkowanie ruszczyka, może w skrajnych sytuacjach spowodować bóle brzucha i biegunki. Najczęściej działania niepożądane ustępują w momencie przerwania kuracji.
Ten składnik jest też popularnie wykorzystywany w kosmetologii. Można go znaleźć np. w kremach i maseczkach do skóry naczynkowej, a także dla osób, które zauważają świąd, podrażnienia czy opuchnięcie w okolicach oczu.
Jak zatem widać, jest to bardzo korzystna dla zdrowia roślina, o której warto pamiętać. W aptece znajdziesz szeroki wybór preparatów zawierających wyciąg z ruszczyka. Przed ich zakupem i zastosowaniem zapoznaj się jednak z ich ulotką, a w razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą bądź lekarzem. Dzięki temu upewnisz się, że te produkty będą dla Ciebie odpowiednie.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
22,89 zł
72,89 zł
70,49 zł
73,74 zł