Hemoroidy - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić
Hemoroidy tworzą się na skutek nieprawidłowego używania przez człowieka swojego splotu żylnego odbytnicy. Ta ostatnia, tajemniczo brzmiąca struktura, znajduje się w kanale odbytu w postaci uwypukleń do wewnątrz tego kanału. Zadaniem tych uwypuklonych do wnętrza odbytu żył, jest zapobieganie wydalania kału i gazów.
Hemoroidy bardzo często są konsekwencją zaparć. Przy problemach z wypróżnieniem, niejednokrotnie „spinamy się” w toalecie, aby pozbyć się problemu. Takie zachowanie powoduje nadmierny napływ krwi do żył odbytu. Moment wypróżnienia, kontrolowany przez układ nerwowy, powinien objawić się odpływem krwi z uwypukleń co pozwala zrobić przejście dla mas kałowych. Niestety „napinanie się” w celu usunięcia suchych mas kałowych w zaparciach, jest przyczyną nadmiernego napływu krwi do żył odbytu, które nie są w stanie całkowicie opróżnić się z niej. Guzki krwawicze wypadają z błony śluzowej i opadają w kierunku odbytu oraz są podrażniane w trakcie defekacji.
Objawy hemoroidów:
- Swędzenie okolic odbytu
- Krew na papierze toaletowym po normalnym wypróżnieniu
- Wypadanie guzków poza odbyt
- Uczucie niepełnego wypróżnienia
- Ból odczuwalny przy współistniejącym stanie zapalnym.
Skuteczne leczenie hemoroidów:
- Profilaktyka zaparć za pomocą preparatów z błonnikiem a nie z senesem! (Colon C, Fibraxine), dieta bogatoresztkowa, spożywanie dużych ilości wody.
- Stosowanie maści lub czopków zawierających w swoim składzie wyciąg z kasztanowca oraz substancje znieczulające (Procto-Glyvenol, Procto-hemolan, Hemorol, Posterisan dostępne w aptece bez recepty). Produkty na hemoroidy dostępne aptece na stronie https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/hemoroidy,674.html.
- Kąpiele w ciepłej wodzie z rumiankiem (działanie przeciwzapalne)
Jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga, lekarz podejmuje decyzję o zabiegu operacyjnym.
mgr farm. Ewa Sosińska
20,85 zł