Rumianek. Jakie ma właściwości i w czym może pomóc?
Rumianek to pospolita roślina rosnąca na łąkach, w której skrywa się ogromny potencjał. Jej cenne właściwości znane są od zarania dziejów i nadal jest wykorzystywana jako wsparcie przy wielu problemach zdrowotnych. Sprawdź, w jaki sposób może wspomóc.
Rumianek pospolity (Chamomilla recutita) to niezwykle popularna roślina, która rośnie na terenie całej Europy. Wywodzi się jednak ze wschodniej części rejonu Morza Śródziemnego. Można ją znaleźć na każdej łące – widoczna jest szczególnie w maju i czerwcu, bo na ten okres przypada pora kwitnienia.
Rumianek pospolity – krótka charakterystyka
Rumianek jest dość charakterystyczną rośliną – można ją rozpoznać m.in. białych płatkach otaczających wypukłe dno w kolorze żółtym.
Łodyga tego ziela osiąga różną wysokość – od 15 do nawet 50 cm. Na jej szczytach znajdują się koszyczki kwiatowe – o średnicy od 1,5 cm do 2,5 cm.
Cechą charakterystyczną jest też zapach – dość intensywny, ale przyjemny dla nosa.
Koszyczki kwiatowe – fundament cennych właściwości
Rumianek – jako roślina o potencjalne wspierającym zdrowie – wykorzystywana jest do produkcji preparatów leczniczych. Szczególne zastosowanie mają koszyczki kwiatowe, które zbiera się zaraz po rozpoczęciu kwitnienia. Następnie poddaje się je procesowi suszenia, co pozwala zyskać wiele cennych składników aktywnych.
Koszyczki rumianku stanowią bogactwo m.in.:
- flawonoidów,
- fitosteroli,
- fenolokwasów,
- garbników katechinowych,
- choliny,
- związków kumarynowych i śluzowych,
- witaminę C.
Szczególne znaczenie odgrywają też olejki eteryczne, które stanowią źródło chamazulenu.
Z uwagi na zawartość wielu składników aktywnych, rumianek charakteryzuje się mnóstwem dobroczynnych właściwości. Wspiera m.in.:
- łagodzenie stanów zapalnych,
- proces gojenia się ran,
- stymulowanie przemiany materii w skórze,
- proces rozkurczania mięśni gładkich.
Preparaty na bazie rumianku można stosować zewnętrznie, jak i wykorzystywać do użytku wewnętrznego. W tym drugim przypadku sprawdzi się m.in. jako pomoc w skurczach żołądka, zapaleniu jelit czy stanach zapalnych żołądka.
Rumianek pomaga łagodzić podrażnienia skóry
Obecność spiroeteru oraz alfa-bisabololu sprawiają, że rumianek wspomaga łagodzenie podrażnień skóry. Z tego powodu stosuje się do przygotowywania kompresów czy przemywania skóry, np. dotkniętej trądzikiem.
Rumianek wspiera gojenie się drobnych ran
Olejek pozyskiwany z kwiatów rumianku wspomaga łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszenie przemiany materii w skórze. Pomaga to przyspieszyć proces gojenia się drobnych ran, dlatego zaleca się aplikowanie kremów / maści zawierających ekstrakt z tej rośliny.
Rumianek łagodzi dolegliwości trawienne
W walce z dolegliwościami trawiennymi pomocny będzie rumianek. Dzięki obecność takich składników aktywnych jak np. flawonoidy czy spiroeter, pomaga łagodzić stany zapalne, a także przyczynia się do poprawy przepływu żółci.
Po herbatę rumiankową warto sięgnąć m.in. w przypadku wzdęć, kolce jelitowej czy bólach brzucha różnego pochodzenia.
Rumianek wspomaga leczenie infekcji gardła
W stanach zapalnych gardła rumianek może okazać się cennym sprzymierzeńcem. To zasługa zawartych w nim: spiroeteru oraz alfa-bisabololu, które wspierają działanie przeciwbakteryjne oraz wspomagają łagodzenie stanów zapalnych.
Jak stosować rumianek?
Rumianek to cenne ziele, które powinno znaleźć się w domowej apteczce. Zastosowanie znajdują suszone koszyczki kwiatowe – wykorzystywane jako podstawowy surowiec.
Aby przyrządzić napar rumiankowy o wszechstronnym wykorzystaniu, należy:
- 1 łyżkę suszonych koszyczków kwiatowych zalać ¾ szklanki wrzącej wody,
- parzyć pod przykryciem przez ok. 10-15 minut.
Tak przygotowanym naparem można przemywać skórę. Warto też podawać go do picia, np. przy dolegliwościach trawiennych.
Rumianek zbierany samodzielnie czy z produktów leczniczych?
Chociaż rumianek jest łatwo dostępny, jego samodzielne zbieranie może okazać się pułapką. Mimo swojego charakterystycznego wyglądu, łatwo pomylić go z rumianem psim (Anthemis cotula L.). Z tego powodu lepiej wykorzystać gotowe już preparaty apteczne, np. herbatki ziołowe do zaparzania lub susz do sporządzania naparów.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
54,89 zł