Probiotyki
Probiotykami nazywamy żywe drobnoustroje, które po przyjęciu przez organizm w odpowiedniej ilości, wykazują korzystny efekt zdrowotny. Oprócz probiotyków, w aptece możemy usłyszeć także o prebiotyku i symbiotyku. Ten pierwszy, to preparat zawierający w swoim składzie pożywkę dla dobrych bakterii, czyli składnik umożliwiający ich namnażanie i wzrost. Natomiast symbiotykiem nazywamy produkt, który w swoim składzie zawiera żywe bakterie oraz pożywkę. Zatem symbiotyk jest połączeniem probiotyku z prebiotykiem.
Jak działają probiotyki?
Wielokierunowe, dobroczynne działanie probiotyków na organizm, przemawia za ich suplementacją nie tylko w okresie antybiotykoterapii i po niej, lecz również w innych przypadkach. Zdolności wytwarzania odpowiednich enzymów przez bakterie probiotyczne oraz tworzenie kwaśnego środowiska, zapobiega namnażaniu i wzrostowi szczepów patogennych. Probiotyki wpływają na perystaltykę jelit, dlatego ułatwiają trawienie oraz sprzyjają usuwaniu patogenów z przewodu pokarmowego. Właściwa flora bakteryjna układu pokarmowego, bierze udział w syntezie witamin z grupy B oraz witaminy K. Pobudza procesy regeneracyjne komórek nabłonka jelit. Wykazuje wręcz właściwości przeciwnowotworowe w stosunku do jelita grubego, gdyż hamuje aktywację związków mających wpływ na powstawanie zmian nowotworowych (szczególnie szczepy L. acidophillus, L. casei, Bifidobacterium bifidum). W zakażeniach układu moczowo-płciowego, szczególną rolę odgrywają szczepy Lactobacillus. Dzięki dużym zdolnościom przylegania do nabłonka dróg moczowych i pochwy, tworzą barierę chroniącą przed zasiedleniem patogenów.
Probiotyki w leczeniu wielu chorób
Fakt, iż probiotyki stymulują układ immunologiczny do pracy, ma znaczenie w leczeniu chorób skóry (AZS oraz łuszczycy). Po zastosowaniu probiotyków, obserwowano ograniczenie występowania stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego oraz łagodzenie objawów alergii pokarmowych. Antagonistyczne działanie w stosunku do Helicobacter pylori sprawia, że stosowanie probiotyków może znacząco złagodzić objawy aktywności tych pałeczek. Bakterie kwasu mlekowego obniżają poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (złego cholesterolu).
Probiotyki dostępne w naszej aptece: Bactilac, Multilac, Sanprobi IBS, Dicoflor, Duolactil, Acidolac, Osłonka, Biotyk, Lacidofil, Trilac, Triflora, Latopic, Enterol.
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe