x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-07-01
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych w praktyce - jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych to nie lada wyzwanie - ich struktura, w wyniku przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich, jest mocno naruszona - stają się bardziej suche, szorstkie i podatne na uszkodzenia - zarówno te mechaniczne, jak i chemiczne, powodowane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków i preparatów - w tym również produktów do stylizacji. Włosy zniszczone rozjaśnianiem należy więc przede wszystkim traktować delikatnie oraz skupić się na ich odżywianiu i wygładzaniu łuski - po to, by poprawić ich kondycję, ułatwić rozczesywanie oraz zminimalizować negatywne skutki działania rozjaśniacza. Wszystko to nie oznacza jednak, że bardzo jasne włosy w odcieniu blond zawsze muszą wyglądać na zniszczone - właściwie dobrany sposób pielęgnacji i codzienne dbanie o ich stan mogą przynieść naprawdę spektakularne efekty w postaci błyszczących, lekkich, sypkich i zdyscyplinowanych kosmyków. Jak działa rozjaśniacz do włosów? W jaki sposób dobierać konkretne kosmetyki i jakich akcesoriów używać, by nie pogłębiać zniszczeń? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pielęgnacją włosów po rozjaśnianiu znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu powinna uwzględniać zarówno ich tonowanie, jak i regenerację
Spis treści

Jak działa rozjaśniacz do włosów i jaką kondycję mają włosy rozjaśniane?

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jak działa rozjaśniacz do włosów, może być tylko jedna: silnie i agresywnie! Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu z jego użyciem warto zdać sobie z tego sprawę i… pogodzić się z tym faktem - gdyby nie tak silne działanie produktu, samo rozjaśnienie włosów - na przykład z ciemnego blondu czy brązu - do piaskowych czy słomianych odcieni nie byłoby możliwe. W praktyce podczas zabiegu rozjaśniania łuski włosa zostają rozchylone, a pigment - usunięty, przez co włos praktycznie staje się „pusty” w środku. Dodatkowo zniszczeniom ulegają mostki dwusiarczkowe, a co za tym idzie - połączenia keratynowe we włosie, co przyczynia się do pogorszenia elastyczności kosmyków oraz wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

Efektem „ubocznym” rozjaśniania włosów jest również ich kolor - sam proces powoduje, że włosy przybierają rożne odcienie - od kasztanowej rudości, poprzez kolor pomarańczowy, aż po żółć i biel - wówczas należy stonować fryzurę za pomocą kosmetyków z fioletowym lub niebieskim pigmentem. Oprócz tego rozchylone łuski włosów powodują zwiększone ryzyko ich plątania się, zahaczania o różne elementy i rozdwajania - właśnie dlatego warto stosować do czesania delikatne szczotki, zrezygnować z intensywnego suszenia gorącym nawiewem, wykorzystywania prostownic i lokówek. Standardowe gumki i poszewki do poduszek dobrze jest zamienić na ich jedwabne odpowiedniki, z którymi rozjaśnione włosy z pewnością się polubią. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w jednym z naszych poprzednich tekstów: Akcesoria do pielęgnacji włosów - najlepsze szczotki, opaski, ręczniki i gumki, do którego lektury serdecznie zachęcamy!

Rozjaśnianie włosów: najlepsze kosmetyki do włosów rozjaśnianych

Włosy zniszczone rozjaśniaczem wymagają szczególnej uwagi i intensywnej pielęgnacji. Oprócz zaopatrzenia się w odpowiednie kosmetyki, nie można zapominać również o ich regularnym podcinaniu. Niestety, kosmyki po zastosowaniu rozjaśniacza znacznie szybciej się rozdwajają, a zniszczenia te postępują w miarę upływu czasu „w górę” - włosy rozdwajają się więc coraz wyżej i wyżej, a w końcu - wypadają lub urywają się na określonej wysokości. Zapobieganie takiemu efektowi polega więc na regularnym podcinaniu końcówek. Najlepiej robić to u fryzjera, jednak w przypadku braku takiej możliwości należy zaopatrzyć się w nożyczki fryzjerskie - ostre i precyzyjne, które faktycznie ucinają włos i pozostawiają jego końcówkę prostą. Nie można do tego celu stosować nożyczek kuchennych czy do papieru - nie są one bowiem na tyle ostre, by dobrze obciąć włos - zamiast tego przyczyniają się do tego, że końcówki włosów rozdwajają się jeszcze bardziej.

Przejdźmy do kosmetyków do włosów rozjaśnianych - które z nich będą najlepsze dla Twoich kosmyków i jakie produkty warto stosować na co dzień, jeśli chce się utrzymać piękne włosy blond? Sprawdź nasze rekomendacje dla włosów zniszczonych rozjaśniaczem!

Jak rozpocząć pielęgnację włosów rozjaśnianych? Zacznij od delikatnego szamponu!

Szampony do włosów rozjaśniany powinny zdecydowanie cechować się łagodnymi składnikami myjącymi oraz odżywczą formułą - wszystko po to, by niepotrzebnie nie przesuszać kosmyków i nie narażać je na kontakt z agresywnymi środkami myjącymi. Na co dzień warto stosować szampony do włosów rozjaśnianych z łagodnymi detergentami myjącymi. Dodatkowo produkty te powinny być wzbogacone o natłuszczające, ochronne i uelastyczniające emolienty, takie jak masła czy naturalne oleje, które rozjaśniane włosy wprost uwielbiają. Wśród popularnych propozycji szamponów do włosów rozjaśnianych można wyróżnić:

  • szampon marki Klorane do włosów suchych z masłem mango, o tropikalnym zapachu i niezwykle przyjemnej konsystencji, zapewniającej doskonałą wydajność produktu. Masło mango jest silnym emolientem, który uelastycznia włosy, wygładza je i dodaje im blasku, a dodatkowo ułatwia rozczesywanie - co w praktyce przekłada się na zmniejszenie ryzyka powstawania uszkodzeń mechanicznych na skutek szarpania włosów i ich ciągnięcia;
  • balsam myjący do włosów od marki Sylveco z betuliną, o gęstej konsystencji, która chroni włosy przed uszkodzeniami podczas samego mycia. Dodatkowo produkt zawiera lekkie emolienty - olej jojoba i masło karite oraz nawilżający humektakt w postaci miodu. Balsam myjący powinny wypróbować wszystkie te osoby, które mają problem z plątaniem się włosów po ich umyciu oraz zmagające się z podrażnieniami skóry głowy przy stosowaniu standardowych szamponów;
  • intensywnie regenerujący szampon Biovax, z olejem makadamia, olejem kokosowym oraz olejem arganowym, które w połączeniu z łagodnymi detergentami delikatnie myją skórę głowy, jednocześnie zabezpieczając włosy, wygładzając je i odżywiając. Ponadto gliceryna zawarta w produkcie zapewnia kosmykom nawilżenie, a ekstrakt z henny - pogrubia ich strukturę i sprawia, że stają się bardziej sprężyste.

Rozjaśniane włosy - odżywki i maski

Odżywki do włosów rozjaśnianych powinny być stosowane po każdym myciu głowy - chodzi u nie tylko o odpowiednie odżywienie kosmyków, ale również o ułatwienie rozczesywania, które - tak, jak zostało to już wspomniane wcześniej - może wpływać na rozwijanie się włosów i na powstawanie dodatkowych uszkodzeń. Z kolei maski do włosów rozjaśnianych, ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, warto nakładać 1-3 razy w tygodniu na nieco dłuższy czas - od pół godziny do godziny - pod foliowy i/lub materiałowy czepek, by formuła mogła zadziałać jak najlepiej. Wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów rozjaśnianych można zwrócić uwagę na takie produkty, jak:

Produkty stworzone do pielęgnacji włosów rozjaśnianych zamówisz tutaj - online!

Serum do zabezpieczania końcówek i olejowanie włosów rozjaśnianych

Oprócz odżywek i masek do włosów rozjaśnianych, posiadaczom i posiadaczkom takich kosmyków przyda się również serum do zabezpieczania końcówek. Wbrew pozorom, powinno ono zawierać nie tylko naturalne oleje, ale również dawkę silikonów - to właśnie one zabezpieczają końce włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi czy rozdwajaniem. Wśród polecanych produktów warto wyróżnić serum do zabezpieczania końcówek od marki Ziaja z serii kaszmirowej czy serum chroniące włosy przed działaniem wysokiej temperatury od Marion. Przy wyborze tego typu produktów należy zwrócić uwagę na to, by nie zawierały one maksymalnie wysuszającego alkoholu denaturowego - oznaczanego w składach jako Alcohol lub Alcohol denat.

A co z olejowaniem włosów rozjaśnianych? Czy jest ono polecane? Jak najbardziej! Farbowanie włosów nie jest przeszkodą do tego zabiegu. Obecnie producenci proponują użytkownikom uprzednio przygotowane mieszanki, dobrane do porowatości włosów (włosy rozjaśniane są zazwyczaj wysokoporowate). Należy jednak unikać oleju kokosowego, ponieważ jego duże cząsteczki będą ciężko wymywać się z poplątanych kosmyków. Wśród gotowych produktów do olejowania włosów rozjaśnianych warto z pewnością wyróżnić takie propozycje, jak olej marakuja do włosów wyokoporowatych od Anwen czy odżywczy olejek do włosów od marki Vianek. Oba te produkty można ponadto stosować także jako serum do końcówek włosów blond lub w innych odcieniach czy… jako natłuszczający produkt do ciała!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Serum do włosów jest preparatem, zawierającym wyższe stężenie aktywnych składników niż tradycyjne odżywki do codziennego...
CZYTAJ
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia